PËRBINDËSHAT E KOMUNIZMIT QË I REHABILITOI POLITIKA

Postuar tek Komente me 16/09/2018 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare i temes

Shkruan : Desada  METAJ

Nuk e di si është ndjerë gazetari që ka intervistuar sot, Shyqyri Çokun. Madje dyshoj se ka patur ndonjë emocion teksa ka lexuar pyetjet që deputeti-pronari i gazetës i ka diktuar me kujdesin për paraardhësit e sistemit me gjakatar në Europë. Ajo që di me siguri është që pas kësaj interviste, çdo debat për të larguar mbeturinat komuniste apo për të reahabilituar viktimat e komunizmit është e kotë dhe e pashpresë. lexo me teper »

Shqipëri e Aushvic

Postuar tek Komente me 16/09/2018 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare i temes

Nga : Astrit  LULUSHI

Kur flitet për Tepelenën, në mendje vjen Aushvici. Nëse nuk je përjetues i asnjërës prej mizorive atje, në Shqipëri, të paktën, mund të kesh jetuar në kohën e diktaturës, kur i gjithë vendi ishte kamp përqëndrimi – kush guxonte të ikte prej tij, ndalohej nga plumbat. lexo me teper »

MITI I INDUSTRIALIZIMIT NË SHQIPËRINË KOMUNISTE

Postuar tek Komente me 16/09/2018 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare i temes

Nga : Ergys  MERTIRI

Gjatë regjimit komunist, vendi hyri në një proces radikal industrializimi, por pa realizuar dot një zvillim industrial të vërtetë. Shqipëria mbeti një vend bujqësor, me një ekonomi të planifikuar të paaftë për të konkuruar me asnjë vend në rajon, duke u zhytur në varfëri të thellë, si kurrë më parë. Ideja e industrializimit mbeti më shumë një propagandë e pushtetit sesa një realitet. Sidoqoftë, konsolidimi i vërtetë i miteve moderniste në Shqipëri realizohet më shumë gjatë kësaj periudhe, ku puna dhe zhvillimi industrial zenë një vend qendror. Mitet moderniste u përdorën prej kësaj ideologjie, për të instaluar përfytyrimin e saj mbi botën dhe shoqërinë. lexo me teper »

Maksimizim fitimi kunder sigurise publike

Postuar tek Komente me 22/08/2018 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare i temes

Nga : Klodian  TOMORRI

Te dhena te tjera te bera publike nga mediat italiane konfirmojne se delegimi i funksioneve qe kane te bejne me sigurine publike tek privatet mund te mos jete nje zgjidhje racionale. Ne vitin 2017 shoqeria qe ka koncesionin e ures Morandi ne Genova realizoi nje xhiro prej 3.9 miliarde eurosh, nga te cilat 2.4 miliarde euro ishin fitim bruto. lexo me teper »

Dita e fjongos së zezë – 23 gushti – dita e përkujtimit të viktimave të komunizmit.

Postuar tek Komente me 22/08/2018 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare i temes

Nga : Maks  RAKIPAJ

…Ndërsa i thureshin lavde demokracisë sonë “të kulluar”, gazetat dhe revistat e kohës mbusheshin me shkrime kundër diktaturave nëpër botë, kundër diktatorit Salazar të Portugalisë, diktaturave në kontinentin amerikan, në Afrikë, në Azi, kundër diktaturës frankiste në Spanjë. U dha edhe lajmi për vdekjen e diktatorit Franko. Në vitin 1978, mbreti i Spanjës, Huan Karlos, firmosi kushtetutën e re demokratike. lexo me teper »

Teatri, ky pajtimtar dinak i enveristëve dhe anti-enveristëve!

Postuar tek Komente me 22/08/2018 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare i temes

Nga : Rezart  PALLUQI

Për teatrin është folur aq shumë saqë shumëkush prej jush do të thoshte me tallje: tani u kujtove ti zotrote për të dhënë mendimin tënd? Pastaj cfarë ka mbetur për të thënë ju zotrote?- do të shpërthente dikush tjetër, deri diku me të drejtë. Megjithatë unë do t’ju bezdis ose jo, duke u shprehur rreth fenomenit “Teatër”, lojës propagandistike post-enveriste dhe protagonistëve të saj.
Zakonisht më tërheq më shumë ana psikologjike e një fenomeni. lexo me teper »

U hapën apo nuk u hapën negociatat

Postuar tek Komente me 28/06/2018 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare i temes

Shkruan : Gjergj  EREBARA

Vendimi i Këshillit Europian në Luksemburg mbrëmjen e të martës ishte i dyfishtë. Në të thuhet:  1. “Këshilli është dakord që t’i përgjigjet pozitivisht progresit të bërë nga Shqipëria dhe të përcaktojë një rrugë drejt hapjes së bisedimeve në Qershor 2019”. 2. “Këshilli rikujton se vendimi për të hapur bisedimet e anëtarësimit me Shqipërinë do të jetë subjekt i plotësimit të procedurave parlamentare kombëtare dhe miratimit të tyre nga Këshilli Europian dhe menjëherë pas kësaj do të pasohet nga Konferenca e Parë Ndërqeveritare nga fundi i vitit 2019, në varësi të progresit të bërë”. lexo me teper »

HERVIN ÇULI, NGA KLLOUN I BERISHËS TEK SHËRBËTOR I RAMËS!

Postuar tek Komente me 28/06/2018 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare i temes

Nga : Armand  MAHO

Hervin Culi ( drejtori aktual i Teatrit Kombetar) do të angazhohej në Partine Demokratike diku nga viti 2003 si regjisor i fushatës elektorale për zgjedhjet lokale. Ishe një rekomandim I Edi Palokës, me të cilin kishte pasur njohje prej kohësh, dhe duke i shfrytëzuar këto njohje i ishte ngjitur keqas për t’u angazhuar me opozitën e asaj kohe. Personalisht kam pasur nja dy apo tre apo tre takime për shkak të punës. Nëpër korridoret e PD-së bëhej humor me figurën e tij. lexo me teper »

Kur bullin e bën vetë Veliaj

Postuar tek Komente me 28/06/2018 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare i temes

Nga : Ergys  MERTIRI

Personalisht jam bërë objekt bulverizmi nga vetë Kryetari i Bashkisë në mbledhjen e Këshillit Bashkiak, si dhe nga mediat kryesore në shërbim të propagandës së tij. Siç ndodh gjithmonë kur palët në debat nuk interesohen për të vërtetën, e për pasojë as për argumentet që thuhen, jam akuzuar si partiak që kërkoj të sulmoj çdo “punë të mirë” që po bën bashkia dhe qeveria në këtë vend. lexo me teper »

Tërheqja nga e keqja

Postuar tek Komente me 28/06/2018 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare i temes

Nga : Astrit  LULUSHI

Qëndrimi i parë i vizitorit në Shqipëri shkakton përzierje ndjenjash, dhe nëse vendos të qëndrojë, atij i duhet të humbasë individualitetin. Më parë ishte një njeri i vetëm, tani është një “parti”.  Pyetjet që i bëhen janë: “A  je socialist apo demokrat, i majtë a i djathtë?” lexo me teper »