Kotësia e mosplanifikimit

Postuar tek Komente me 23/04/2018 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare i temes

Shkruan : Vehap  KOLA

Një hidrocentral (HEC) i vogël, i ndërtuar mbi një kontratë konçesionare 35-vjeçare të dhënë nga qeveria në vitin 2008 kishte përllogaritur të rikuperonte investimin brenda një periudhe 5-vjeçare nga dita e nisjes së prodhimit të energjisë. Kjo periudhë e kthimit të investimit mbështetej në një çmim relativisht të lartë me të cilin KESH detyrohej ta blinte energjinë nga HEC-et e vegjël sipas një vendimi të Entit Rregullator të Energjisë (ERE). Por, qeveria ndryshoi dhe ndryshoi edhe politika e energjisë. Tashmë, ERE e ka ulur këtë çmim me 40% dhe leverdisshmëria financiare e ndërtimit të HEC-it është kërcënuar në mënyrë serioze. Plani i Biznesit që konsulentët kishin hartuar nuk tregonte më pamjen e vërtetë të biznesit. lexo me teper »

SIKUR TË MOS ISHTE EDI RAMA

Postuar tek Komente me 23/04/2018 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare i temes

Nga : Ilir  LEVONJA

Vetëm Edi Rama nuk ka asnjë arsye të krenohet sot, pse Shqipërisë iu hap rruga për çeljen e negociatave. E për më keq akoma, ata që mendojnë dhe gjykojnë se fal reformave të tia, vendi po hyn në Bashkimin Europian. E para në Shqipëri nuk janë bërë reforma, por manovra. Dhe zor se do bëhen reforma me këtë klasë ekzistuese politike. E dyta, kurrë më shumë se sot bota perëndimore nuk i është trembur asnjëherë, nga lufta e dytë botërore e këtej, influencës së re ruse në ballkan. lexo me teper »

BRUKSELI NUK KA VEND PËR PËLLUMB XHUFAT…

Postuar tek Komente me 23/04/2018 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare i temes

Nga : Sulejman  GJANA

Para disa ditësh, Komuna e Skarbekut në Bruksel lajmëroi mbajtjen më 23 prill (të hënën), të një konference kushtuar Skënderbeut, me rastin e 550-vjetorit të vdekjes së Heroit tonë kombëtar. Në lajmërimin dhe ftesat e shpërndara bëhej me dije se ky aktivitet organizohej me mbështetjen e Ambasadës së Shqipërisë në Belgjikë dhe se konferencierët-panelistë të përzgjedhur nga ambasada do të ishin zotërinjtë Pëllumb Xhufi, Lek Pervizi e Safet Kryemadhi. lexo me teper »

Njerëzit pa trashëgimi janë lehtësisht të bindur

Postuar tek Komente me 11/04/2018 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare i temes

Nga : Erald  KAPRI

‘Njerëzit pa trashëgimi janë lehtësisht të bindur’ është një shprehje e thënë nga Karl Maksi. Në fakt është profetike. Në vendet më pak të qytetëruara, si i yni, diktatura zuri vend, vrau e preu dhe këputi fillin e trashëgimisë dhe vlerave të shoqërisë. lexo me teper »

Biznesi, ose faliment ose skllav i Rames rruge te mesme nuk ka!

Postuar tek Komente me 11/04/2018 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare i temes

Shkruan : Armand  MAHO

Edi Rama me shume se nje here ka deklaruar gjate fushates elektorale por dhe para saj se pragu i TVSH per bizneset e vogla nuk do te ndryshoje, pra nuk do zbriste poshte pese milioneshit. Kete gje e perseriste shpesh dhe gjate kohes kur nisi aksionin e famshem per vendosjen e kasave ne vitin 2015, dhe prerj n e kuponave. Personalisht, qe atehere nuk me pelqeu yxhymi pavaresisht zerave qe ulerisnin se “ keshtu eshte ne te gjithe boten, dhe se shteti mbahej me taksa” . Me dukej fort i sforcuar dhe shpjegimet qe beheshin ishin si shfajesime hajdutesh. lexo me teper »

Pushtimi i vendit më 7 Prill 1939 dhe disa pikëpyetje të reja…

Postuar tek Komente me 11/04/2018 nga Lajmi – 1 koment

Nga : Sulejman  GJANA

Traktati i Paqes i 10 shkurtit 1947 njihet shumë pak nga historiografia zyrtare në Shqipëri, për të mos thënë që nuk është përmendur fare. Ky Traktat sanksionon Italinë si agresore ndaj Shqipërisë, dhe në saj të tij Italia detyrohet t’i paguajë Shqipërisë një shumë prej 5 milion dollarësh, e barabartë sot me 55.827.578,48 USD. lexo me teper »

AXHENDA NEOKOMUNISTE NDËRMJET NEGACIONIZMIT DHE LGBT

Postuar tek Komente me 11/04/2018 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare i temes

Nga : Imzot Gjergj  META

Tri çështje kanë zënë faqet e shtypit dhe kanë shkaktuar debat në opinionin publik, në këto kohët e fundit në Shqipëri. E para ka qenë protesta në Rrugën e Kombit, e dyta debati rreth kampeve të regjimit komunist, në mënyrë të veçantë debati rreth kampit të Tepelenës, dhe e treta debati rreth komunitetit LGBT. Për të parin nuk kam shumë çfarë të them më shumë, sepse Konferenca Ipeshkvnore e Shqipërisë, ku bëj pjesë edhe vetë, ka folur duke mbështetur të drejtën e protestuesve, qoftë si e drejtë proteste e qoftë në kauzën e tyre, që është kauza e varfërisë së pjesës më të madhe të shqiptarëve, duke dënuar në të njëjtën kohë dhunën. lexo me teper »

Kukesi, o shokeni, Kukesi

Postuar tek Komente me 02/04/2018 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare i temes

Nga : Mirela  CELA JORGO

Te flasesh per Kukesin nuk eshte e lehte per mua. Nuk e kisha vizituar asnjehere kete qytet dhe mu dha mundesia per te qene ne protesten e ceshtjes se detit. Une jam me origjine nga juglindja e vendit gershetuar me gjak kosovar nga nena dhe nuk e kisha vizituar veriun e Shqiperise. Eshte turp vertet sesa pak e njohim Shqiperine. Eshte vendi me magjepes ne te gjitha kuptimet. Kapricot e motit te javes qe shkoi na shoqeroi gjate gjithe rruges nga Kukesi deri ne Kosove. lexo me teper »

Shoqëria civile nuk është më e mirë se politika

Postuar tek Komente me 02/04/2018 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare i temes

Shkruan : Ergys  MERTIRI

Protesta për Rrugën e Kombit duhet të jetë dhe të mbetet e qytetarëve pa dallim bindjeje politike. Të gjithë ata që e duan këtë vend, të gjithë ata që janë të kundër kësaj paudhësie dhe të gjitha paudhësive të kësaj qeverie, qofshin në politikë apo jashtë, saj duhet ta mbështesin atë. Rama duhet të tërhiqet, madje edhe të zhduket sa parë dhe kjo iu shërben të gjithëve, përfshi këtu edhe vetë socialistët. lexo me teper »

PALMAT QË NUK ZUNË KOKRRA DHE TARIFA E RRUGËS SË KOMBIT

Postuar tek Komente me 02/04/2018 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare i temes

Nga : Ilir  LEVONJA

Krejt ndryshe nga vëllazërit këtej kufirit, ata në Kosovë reaguan menjëherë. Vëllazërit këtej e kanë me ftesa, e kanë me tu mejtuar, me tu lutur. Kanë nisur udhën ca e-maile në internet. Mblidhemi nga e shtuna, në Kukës…, si thua a protestojmë për taksën e rrugës së Kombit? Krejt ndryshe ata matanë Morinit, harxhuan ca karburant, ca frymë boriesh. I shkruan ca parulla. Këta, këtej e kanë në modë, paracaktojnë datën, porosisin autobuzë etj. Një lloj strategjie pensionistësh, sepse ajo shoqëri që ka humbur sensin e reagimit, ko a dalë në pension.?! Ose është tërësëshisht bashkëpunëtore me padrejtësinë. lexo me teper »