Fan Noli per shqiptaret

Midis krijimeve te shumta te Fan Stilian Nolit,arritem dhe shkeputem nje krijim poetik ne formen e humorit.Ku autori me nje stil perfekt trajton tiparet kryesore te krahinave shqiptare.”Zgjidh e merr” eshte e vecante per menyren e ndertimit dhe trajtimit te subjektit,qe ne kete rast jane shqiptaret,duke arritur mrekullisht te harmonizohen ne nje poezi te vecante te tipit Nolian.

ZGJIDH E MERRA te duhen luftetare,gjithe botes t’i vene zjarr,do arratine te marre,merr nja 10 Kosovare.***A te duhen sharlatane,qe te lepihen ne cdo sahane,qe te percajne vatane,ke sa te duash Tropojane.***A do male me debore,trime te forte e malesore,fort bujare e burrerore,shko ne Kukes i ke ne dore.***Njerez te zgjuar me lezet,qe i gjen ne cdo ane,qe te bejne hallve e salep,keta jane mjeshtrat Dibrane.***A do njerez pa ahengje,Per tryeze e per kuvende,burra e gra kercejne me loder,keta i gjen vec ne Shkoder.***A do trima mirditore,kapardisur kudo vene,pa i zene gjumi mos flene,per tre Mirditore bejne bene.***Keta Matjane burra te zote,qe dikur kane bere barote,se i njeh gjithe vendi mbare,jane te afte per xhandare.***A te duhen genjeshtare,matrapaz e kokethare,qe reren ta sheshin per fare,merr Krutane se je i lare.***Do dembele per Stamboll,mos u lodh te bezdisesh dynjane,Ne Tirane rresht tabore,vetem te zgjasesh nje dore.***Po qejfli a te duhen,qe me jevga dine te kruhen,zonja qe pjellin cdo vit,vetem Elbasani rrit.***Do per pune nje Korcare,i ke bujq, i ke ushtare,te gjithe bashke vene ne are,koke e kembe si ke te share.***Do ministra Kolonjare,se mbahen burra me mend,duan kudo te jene te pare,ne mexhlic e ne kuvend.***Hall i madh me Skraparllinjte,ka rrezik te hedh trute,dy ministra le te rrine,se na duhen dhe pa trute.***Do budallenj qe vec hane,hajvan me dy kembe,pasuri s’dine te vene,merr shetit gjith Myzeqene.***A do te urte njerezit te rrine,ne komande ta kesh ushtrine,ne trabajte te kesh njerezine,merr te gjithe Laberine.***O te gjore harruam Vloren,se kjo pune lahet me gjak,dy shirit e nje madalje,kesaj gjeje i ve kapak.***Do te hash e te besh qejf,sofra shtruar si per mbret,pasterti e per hyzmet,te tille gjen vec ne Permet.***A do te ruash florine,katandine dhe shtepine,me dy qofte mbush sinine,ec e merr Gjirokastrine.

Shkruani nje pergjigje