Mos e “shkërdheni” protestën !!!

Nga : Nebil  ÇIKA

Nuk e di se kush është dora qe po organizon protestën e opozitës ne atë qe ata e quajnë “Çadra e Lirisë “ por kam dyshime te forta se dikush po mundohet ta sabotojë apo siç i thonë ne zhargonin e rrugës ta “shkërdhejë” atë, Sot “Çadra e lirisë “ befasoi me një lektor nga më të papërshteshimit e te pa denjit për te dhe krejt protestën për një mije e një arsye . “Heroi “ i ditës i Republikës se Re qe po propagandon Basha si alternativë ndaj keqqeverisjes se Ramës ishte Dritan Hila , pinjoll i nje famijeje pjese e spikatur e krimit komunist ,një ish diplomat ,gazetar i njohur si komunist e enverist dhe  ish zëvendësministër e kësaj qeverie  , që Basha dhe Çadra e tij e Lirisë kanë mare përsipër ta përmbysin . Sigurisht qe problemi im , dhe i shumë te tjerëve, nuk është Hila ,bindjet dhe aktiviteti i tij politik por ajo qe po ndodh ne “Çadrën e Lirisë ” me protagonizmin e personave si ai: nje fanatik komunist-enverist me qëndrime te qarat e publike. Ajo qe nuk kuptova ne rastin konkret por edhe ne raste të tjera te ngjashme është pyetja : Ç’farë mendojnë se fitojnë politikisht, elektoralisht dhe ndërkombëtarisht organizatoret ne Çadrën e Lirësisë me protagonistin e një marksisti , armik i betuar e i deklaruar i PD-se dhe te djathtës ne atë çadër ? ! Por ndërsa nuk e kam kuptuar dhe nuk e kuptoj dot këtë pashe e kuptova qarët qindra njerëz në atë çadër dhe jashtë sajë te mërzitura e fyer sa nuk ka më nga prania e tij atje antikomunistët . Mendojeni vetë se sa shkon ne progresion gjeometrik numri i te mërziturve dhe te fyerve në te gjithë vendin nga ajo qe ndodhi sot atje.

Une e di që PD nuk ka ndonjë qasje te qarte ideologjike por ne situatën ku ajo ndodhet nuk e ka luksin “te djegë jorganin për një plesht” duke thirrur ne krahë te lidershipit te sajë njerëz kaq shume te pa dëshiruar për te mos thënë të urryer nga militantët dhe elektorati i garantuar e ia potencial i saje. Kam bindjen qe Hila nuk te sjell dot asnjë votë enveriste e marksiste te tij ne PD madje as te gruas se tij po qa enveriste sa ai por besoj se ai te heq mijat vota antikomunistësh . Por siç thash ky është një hesap që PD dhe Basha e bëjnë vetë përfitimin prej te cilit un nuk e kuptoj dot. Prania e Hilës sot ne Çadrën e Lirisë , mua si shume te tjerëve më la shije të keqe. Kam qene çdo ditë ne atë çadër , jo vetëm si gazetar por edhe si qytetar e votues i djathtë . Kam parë shume te majtë te merzituar nga qeveria qe i janë bashkuar protestës por sigurisht , jo për të qenë protagonistë e lektorë te sajë por per te regulur nje gabim qe u ka kostuar atyre dhe famijeve te tyre . Por sigurisht masa e madhe shpirti dhe forca e protestës janë shqiptaret antikomunistë baza politike , ideologjike e elektorale e PD-së ,te paktën deri tani . Midis tyre edhe shume gazetare me politika editoriale të djathta e mbështeste për PD-ne por nuk kam pare te thirren për të folur ne foltoren e Çadrës se Lirisë . Si duhet te ndjehen ata kur ne vend te tyre thirret dikush me te cilin janë përplasur e ndoshta edhe share për te mbrojtur ne medie PD-në ?!

Pyeta sekretarin organizativ te PD-së z. Eno Bozdo i cili mu duk gjithashtu i pa kënaqur nga protagonizmi i Hilës ne çadër se kush e organizonte ketë “shkërdhatllëk “ sabotim , apo quaje si te duash , te protestës? Nuk e di mu përgjigj nuk e organizoj un me tha i venë me te drejtë në siklet’ . Përgjigja e situata e tij me kujtoi atë anekdotën e njohur me Pal Vatën: “Un dhe Basha nuk dimë gje ,mos e ka bërë Ristani në kokën e tij ” . Meraku im dhe besoj i te gjithëve qe ndjehen keq nga protagonizmi i enveristëve sigurimsa në çadrën e protestës është raporti i Bashës me këto veprime anormale të opozitës se tij . Ne se pas tyre qëndron ai ky është një problem shume serioz qe vë ne dyshim krejt kauzën që ai po proklamon në Çadrën e Protestës , Republikën e Re . Un kam menduar qe Republika e Re do te beje se pari një diferencë ideologjike me Republikën e Vjetër te dominuar nga komunizmi . Dhe me shumë se kudo kjo diferencë duket e demonstrohet te burimet njerëzore qe ofron si alternativë , Ne se Republikën e Re Basha ka ndërmend ta ndërtojë me enveristë e sigurimësa ajo do te jete po aq e vjetër sa e vjetra qe ai thotë se do ta përmbys . Ky tipi por edhe tipa të tjerë qe thirren ne Çadër e i ofrohen protestës si modele te Republikës së Re janë pjese e deklaruar e Alenacës se Qelbësirave qe e majta ofroi si alternativë elektorale ne vitin 2013 dhe nuk mund te jene pjesë e Republikës se Re , te paktën kështu e mendoj un . Disa dite para një tjetër protagonist ia deklaruar i Alenacës se Qelbësirave , Mustafa Nano kërkoi te fliste ne çadër po me te drejtë s’u lejua . Por në se ti fton Hilën të flasë e të jetë protagonist , pse e ndalon Nanon , ku është ndryshimi midis tyre ? Nuk besoj qe Basha të jetë pjese e te gjithë kësaj për arsye se e gjithë kjo ,ne fund te fundit , shkon kunder tij me shume se kujtdo tjetër . Por për ta kuptuar ku është ai ne na duhet një shenje një reagim. Duhet ta ndajmë muhabetin , ne se ai mendon se protesta , ëndrra e sajë dhe Republika e Re e tij do te kenë protagonistë e modele Hilën dhe enveriste e komuniste te tjerë si ai atëherë kjo nuk është protesta ime, çadra ime, Republika ime .

Nje koment

  1. armand rrudha says:

    Z.Nebil çika. Neqoftese ju akoma nuk keni kuptuar,se kush eshte enveristi S.Berisha dhe masha e tij,Basha,eshte mangesi e juaja.Hila,eshte ne stanin e tij,ti çfare do,qe akoma shpreson,qe ujqerit komuniste,do te behen qene stani. Ju kujtoj,se ujku dhe qeni i dheneve,rrjedhin nga e njejta familje( canis lupus) Sjellja e tyre,ndaj dheneve,i dallon.

Shkruani nje pergjigje