IKE SHQIPERI !!!!

rama-dhe-ramaNga : Shahin  KOLONJA

Nga rilindja e qelbesirave kane fituar plehrat,hashashi dhe psikopatet……Anormaliteti quhet si normalitet,pasiguria per jeten aftesi e rendit,prosticucioni politik si demokraci dhe mafia si qeveri legjitime.Vazhdoni te votoni tragjedine dhe do te shihni ate qe nuk e keni pare akoma.

IKE SHQIPERI !!!!

Ike u c’bere Shqiperi
ne kazan u ktheve ti….
Keshtu vendosi marrezia:
kosh plehrash Shqiperia….

Edhe ju qe po degjoni
se kuptoj pse s’reagoni….
Po ju vrasin , ju helmojne
perseri per ata votojne….

Keq je katandisur Shqiperi
te lane pa gje e katandi….
Te grabiten lejla kusaret
te shqyen soc – zagaret….

Ne shikojme,gjume fleme
per te mira se kemi ngene….
Mendjen kemi tek hashashi
punet zgjidh vetem kallashi….

C’beni keshtu te uruar
si dele jeni shendrruar….
Votoni per degradimin
e gelltisni deshperimin…..

Ngrihuni zoti ju falte
gjumi shpejt uroj t’ju dalte….
Te largoni keta zagare
qe sulmojne vec shqiptare…..

Te largoni lejla-marrezine
qe me plehra mbush Shqiperine….
Ngrihuni te gjithe ne kembe
mos u beni kafshate per dhembe…

Qe t’ju shqyejne keta zagare
t’ju kthejne ne te vdekur te gjalle…..
Shembeni qeverine e horrit
boll e ngopet barkun e morrit….

Ndaloni kete fatkeqesi
mendoni vec per Shqiperi….
Kthejani nderin dhe gezimin
me fisnikeri sillni perparimin….

*   *   *

RAME TJETER

Nje Rame tjeter ta gezoni
Per varferine mos u ankoni
Nga e keqja nuk shpetoni
Sepse per te vetem votoni

Mos u lutni me ne zot
Ai nuk ju ndihmon dot
Kur ju voten shitni lire
Se e liga ju duket mire

Ta gezoni degradimin
Mos e prisni perparimin
Kur votoni me qejf kusare
Mos u qani me shqiptare

*   *   *

NJESOJ

Ja dhe Dibra njesoj
Derr ne thes perfundoj
Populli fjalet e tha
Si e keqja jo nuk ka

Poshte shume keni shkuar
Tere jeten te denuar
Vota juaj per marrezine
Eshte denim per Shqiperine

Hajde pra ta gezoni
Me presh do fluturoni
S’ju ndihmon as perendia
Mjere ju dhe Shqiperia

Mallkimi deren ka zene
S’bete gje per te thene
Ne prag Rama ju mbeti
Si pasqyre e ketij mileti….

*   *   *

TI

Ti arsye jo nuk ke
marrezi mbi ate dhe…
Ti deshtak je,do mbetesh
ne ate dhe kurr nuk do tretesh….

Ti qe drogen ke shpetim
qe kusarine ke perparim…
Ti qe cdo gje shet e blen
dot rehat jo ti nuk gjen…..

Shqiperine zhyte ne krim
njerzit mbeten pa shpetim….
Ti qe vret dhe denigron
nga ndeshkimi nuk shpeton….

Ti qe shkel perdite diturine
qe larteson vec marrezine….
Ti qe nuk ndalesh ne kafsheri
po varros te mjeren Shqiperi…..

Ti qe fundin e ke prane
dhe nuk ke nga ja mbane….
Do agoje dita e drejtesise
dhe fundi i lejla babezise…..

Shkruani nje pergjigje