Gruaja e Bilalit

rama-bilaliNga : Shahin  KOLONJA

Dekriminalizimin e bejne kriminelet,reformen ne drejtesi bijte e diktatures….. Atehere lind natyrshem pyetja do ndryshojme vertete apo po perpiqemi te mbulojme te keqijat tona me cdo kusht……….?!Mjere ku ishim,ku jemi dhe ku kerkojne te na cojne te papergjegjshmit…..

 

Renie e lire

Shteti ka rene,
asgje per te qene….
“Gallate” e varferi,
ku shkon Shqiperi…..

“Perpara” ne shkojme,
ne humnere perfundojme…
Rilindja nje fatkeqesi,
mallkim ne Shqiperi….

Me nje kryemarrezi,
asgje ne terezi…..
Parate fluturojne,
bravo cuna degjojme….

Shteti ka shkuar,
rolet kane nderruar….
Krimi ngado sundon,
per arritje degjon….

Ngrihu shqiptar,
djalli te ka marr….
Kodoshe e kusare,
po na bejne varre….

Mos lejoni krimin,
t’ju vonoje zgjimin…..
Mos lejoni te marrin,
te c’nderoje shqiptarin…

Largoni bijte e mallkimit,
mos bini pre e mashtrimit….
Sa me pare te veproni,
vec progres do te shijoni….

Flakni ne kosh deshtimin,
qe pengon perparimin….
Ndeshkoni gruan e Bilalit,
qe te largoheni prej hallit…

*   *   *

Ri-mallkim

Rilindja qe solli deshtimin
Rilindja qe shtoi krimin
Rilindja qe denigroi Shqiperine
Rilindja qe shkaterroi njerine…..

Kusaret bejne ngado ligjin
Te marret vetem shohin Maliqin
Shqiptaret mbeten duke pare
Ndonese ne humnere kane shkare….

Cbeni keshtu te pergjumur
Cdo gje ne jete keni humbur
Kryerilindasi nga lart rri e qesh
Bilali e ka bere vertete pershesh…..

Akoma po prisni te shihni
Ku ishit , ku jeni , ku vini
Ndalni sa me pare rrenimin
Dylberet nuk sjellin perparimin…..

Hapni syte dhe mendjen ndani
Nese ecet me keta , skeni te hani
Rilindasit e sotem jane kusare
Mendjen se vrasin per shqiptare…..

*   *   *

Reforma ne humnere

Me Ramen nuk ka drejtesi
Ballat ofrojne halabakeri
Veliajt prodhojne marrezi
Ahmetajt zhvatin me histeri

Ku je gremisur Shqiperi
Keta te lane pa katandi
Rilindje pati vetem kusaria
Dhimbje,tragjedi ka shqiptaria

Zgjohuni na gjumi letargjik
Ti themi kodosherise ik
Te fitojme nderin qe lame
Sapun per djathe mos te hame

Te flakim ne plehra marrezine
Sa me pare te shpetojme Shqiperine
Me Rame,Balle dhe Veli zagaret
Vetem humnera mbetet per shqiptaret

*   *   *

Gruaja e Bilalit

Na ka cu ne pike te hallit
Gruaja sekrete e Bilalit
Ne humnere jemi gremisur
Nga ata me breket grisur

Tani duan te na poshterojne
Burrat me burra te martojne
Grate me gra femije te kene
Keshtu ligje bejne ca legene

Zoti kurre nuk do ti fale
Do ti ndeshkoje mu ne balle
Sepse horrat e lejla selise
Duan degradimin e Shqiperise

Ngrihuni ju falte ai zot
Boll shpenzuat kohen kot
Ndalni dylberizmin e shoqerise
Shmangni shkaterrimin e Shqiperise

Largohuni nga djalli lejla
Tjeter fat shqiptari ka
Nisni rrugen e fisnikerise
Te shpetimit te shqiptarise

Te mbroni familjen e nderin
Mos te gelltisni zeherin
Te nderoni babe e nene
Se keshtu zoti ka thene

Flakni tutje burrat gra
Nga ky soj te mira s’ka
Flakni tutje gruan e Bilalit
Boll perjetuat piken e hallit

Shkruani nje pergjigje