Rilindje tragjedish

drejtimi-duhurNga : Shahin  KOLONJA

Ne keta 75 vjet politika ka prodhuar skandale morale,shpirterore dhe familjare duke vrare pameshirshem shpresen per ndryshim radikal cilesor.Ka ardhur perfundimisht koha qe politike skandalesh te largohet njehere e mire nga toka shqiptare duke i lene vendin vlerave morale,shpirterore dhe kombetare.Pa u shkeputur nga antivlerat e ketyre 75 viteve,zorr se do te bejme perpara……

 

Rilindje tragjedish

Rilindja qe solli deshtimin
Rilindja qe shtoi krimin
Rilindja qe denigroi Shqiperine
Rilindja qe shkaterroi njerine…..

Kusaret bejne ngado ligjin
Te marret vetem shohin Maliqin
Shqiptaret mbeten duke pare
Ndonese ne humnere kane shkare….

Cbeni keshtu te pergjumur
Cdo gje ne jete keni humbur
Kryerilindasi nga lart rri e qesh
Bilali e ka bere vertete pershesh…..

Akoma po prisni te shihni
Ku ishit , ku jeni , ku vini
Ndalni sa me pare rrenimin
Dylberet nuk sjellin perparimin…..

Hapni syte dhe mendjen ndani
Nese ecet me keta , skeni te hani
Rilindasit e sotem jane kusare
Mendjen se vrasin per shqiptare…..

*   *   *

Denim

Denuar kemi qene jete e mot
duke ngrysur ditet ashtu kot…..
Harronim humneren ku kishim rene
nuk donim mallin edhe gjene…..

Edhe sot mbetem duke harruar
kur akoma presim nga te pista duar….
Mbetem indiferente per gjerat kryesore
kohen shpenzojme per llogje e bastore….

Hapni syte bashkombas te nderuar
progresi nuk vjen nga te mallkuar….
Nese vazhdojme te mbetemi sic jemi
nje dite veten tuaj nuk mund te gjeni….

Prandaj zgjohuni, hapini syte
boll perjetuat tragjedine e dyte….
Ka ardhur koha te flakni marrezine
eshte momenti te shpetojme Shqiperine….

Rlilindja prodhoi degradimin
nga kusaria mos pritni shpetimin….
Eshte koha te shkeputemi nga tragjedia
sepse shpetimi vjen vetem nga shqiptaria…

Boll besuat tek dylberet e Bilalit
hiqni dore nga premtimet e te marrit…..
Ka ardhur koha e shqiptarizmit
dhe jo e rilindjes se komunizmit…..

Denimin nuk mund te na e heqe asnjeri
ne duhet te shpetojme kete Shqiperi….
Ta nxjerrim vendin nga humnera ku e cuan
kohet qe shkuan, tashme nderruan…..

Eshte koha e dinjitetit te shqiptareve
dhe jo e banditeve dhe kusareve…..
Shembeni kete republike satanike
te ringreme Monarkine fisnike…..

Ne sot kemi nevoje per idealiste
dhe jo per mashtrues e materialiste….
Boll ndenjet duke pritur ate qe nuk vjen
me cuna blloku vec te keqen gjen…..

*   *   *

Degradim

Kryerilindasi i marrezise
nuk respekton hymnin e Shqiperise…..
Prandaj bashkkombas ngado ku jeni
kete delenxhi ne krye mos e leni…..

Shqiperia nuk eshte jetim
qe te drejtohet nga nje anonim…..
Largoni padrinon e degradimit
hapini rruge vetem zhvillimit….

Me burra gra e grate burra
integriteti mbetet vec te ura….
Boll lejuat te tallen te marret
tani vendimin e marrin shqiptaret….

Rilindasit e ngjyres se horrit
ja nxorren petet lakrorit….
Te gjithe e shihni ku shkuam
vendin ne humnere e leshuam…

Prandaj ngrihu o popull sa me pare
te ndalni sa me shpejt kete te marre…..
Te largoni nga drejtimi kusaret
te ndriconi rrugen per shqiptaret…..

Me harbutet e kesaj superligesie
sjellin vetem degjenerim Shqiperie….
Prandaj sa me pare duhet vepruar
kete marrezi per te ndaluar…..

Shkruani nje pergjigje