E dua Shqiperine….

cana_ballistNga : Shahin  KOLONJA

Ne keta 75 vjet politika ka prodhuar skandale morale,shpirterore dhe familjare duke vrare pameshirshem shpresen per ndryshim radikal cilesor.Ka ardhur perfundimisht koha qe politike skandalesh te largohet njehere e mire nga toka shqiptare duke i lene vendin vlerave morale,shpirterore dhe kombetare.Pa u shkeputur nga antivlerat e ketyre 75 viteve,zorr se do te bejme perpara……

E dua Shqiperine….

Sa e dua Shqiperine
mbi te se ve partine…..
Sepse dheu i te pareve
mbetet nderi i shqiptareve….

Ata qe nuk kane moral
per partine koken e fal….
Per partine shet e blen
por virtyt askund nuk gjen….

Sa e dua Shqiperine
sepse aty kam shtepine….
Nder e komb bashke jane
mbi parti vendin se kane…..

Por na dolen ca te marre
qe drejtojne shqiptare….
Partine kane si syte e ballit
prandaj jemi ne pike te hallit…

Ca palaco pa karakter
qe turpin kane si nder…..
Rilindas vetes i thone
por mos pac as gjitone….

Sa e dua Shqiperine
mbi te nuk e ve partine….
Mbi te gjitha eshte Atdheu
atje ku ka burre dheu….

Ku ka nder edhe moral
ku horrit ti thone ndal….
Ku i marri nuk drejton
ku kusari ne burg shkon….

Shqiperine e dua shume
per nje breg e per nje lume….
Dua qe ajo te lartesohet
dhe nder mote te nderohet….

*   *   *

Renie e lire

Njeri me droge
tjetri me dhunime…..
Poshte ke shkuar
Shqiperia ime……

Me keta bandite
qe ke sot ne shtet….
Mos prisni gje tjeter
vese shume ibret…..

Marrezia drejton
kusari pasurohet….
Shqiptari vec vuan
Shqiperia lendohet…..

Zgjohuni shpejt
koha ka shkuar….
Keta halabake
ju kane denigruar….

Boll me pritje
largoni mallkimin…..
Ndalni marrezine
qe sjell trishtimin…..

Bastardet e bllokut
progresin se duan…
Ligesi prodhojne
Shqiperia vuan….

*    *   *

E kundert

Grate si burra…
E burrat si gra…..
Kjo rilindje….
Moral ska…..

Me kodoshe….
E cuna blloku…
Me te ndyre….
Se berlloku…….

Imorali shet moral…..
Nder shet nje e perdal…..
Nje kusar si engjell piqet……
Padrejtesia drejtesi hiqet…..

Cohuni cbeni shqiptare…
Mos i lini keta te marre…..
Ndalni shpejte imoralin…..
Mos beni hasha djalin…..

Jepini fund kusarise….
Shpresen kthejani Shqiperise….
Ndalni rilindjen e mavijosur…
Mos mbeteni frymesosur……

Shkruani nje pergjigje