Imoralitet…..

RAMA-META15Nga : Shahin  KOLONJA

Shqiptaret duhet te distancohen nga kjo “klase” politike sa me pare per te shpetuar sa me pare te ardhmen e tyre qe me keta bandite parashikohet me e zymte se kurre…..Shqiperia nuk shpeton kur i hiqet mandati Kokedhimes por kur ju hiqet mandati tere parlametit te sotem…..

Keq po shkon Shqiperi….

Me Edvina e Shukri
keq po shkon moj Shqiperi….
Me Eriona dhe me Dash
ne humnere avash-avash….

Me Brace e me Balle
thelle ne dhe jemi kalle…
Me Ilira e Kokedhime
po e humbim Shqiperine…

Prandaj ju falte zoti
mos u merrni me gjera koti….
Ndalni shpejte degradimin
ndryshoni sa me pare drejtimin….

Ky nuk eshte drejtimi jone
ketu burrit grua i thone…..
Ketu hajduti behet deputet
dhe e drejta shkon per ibret….

Me keta rilindas lejla
vendi vetem regres ka…..
Cohuni shume keni duruar
po shtyeheni nga te pista duar…..

Ndalni kete ibret qeveri
shpetoni kete Shqiperi…..
Mos besoni imoralin
boll votuat te perdalin….

Ktheni syte nga fisnikeria
le te kthehet Monarkia…..
Republika e Enverit
ju beri burra te c’nderit….

Prandaj ngrihuni sa me pare
jeni lepuj apo shqiptare……
Largoni rilindasit e zorrit
voten mos ja jepni horrit…..

Nderi juaj eshte shqiptaria
jo harbuti dhe kusaria…..
Nderi eshte tek Mbreteria
jo tek Republike mavria….

*   *   *

Imoralitet…..

Grate si burra…
E burrat si gra…..
Kjo rilindje….
Moral ska…..

Me kodoshe….
E cuna blloku…
Me te ndyre….
Se berlloku…….

Imorali shet moral…..
Nder shet nje e perdal…..
Nje kusar si engjell piqet……
Padrejtesia drejtesi hiqet…..

Cohuni cbeni shqiptare…
Mos i lini keta te marre…..
Ndalni shpejte imoralin…..
Mos beni hasha djalin…..

Jepini fund kusarise….
Shpresen kthejani Shqiperise….
Ndalni rilindjen e mavijosur…
Mos mbeten frymesosur……

*   *   *

Mjerim mavish…..

Moj e mjera Shqipëri
për këtë lejla qeveri…..
Për këta palo kusarë
që po tallen me shqiptarë….

Mor të mjerë shqiptarë
mos pranoni këta të marrë…
Nëse sot nuk reagoni
me beton ju mbulon Erioni…..

Hapni sytë bashkëatdhetarë
nuk durohen këta kusarë…
Boll ndënjët mënjanë
se këta bëhen “luanë”….

Po i latë edhe ca vjetë
kokën s’do ngrini përpjetë….
Janë soj nga buzhakëria
që kanë frike nga fisnikëria….

Ngrihuni burra t’ë motit
jeni nipër të Kastriotit….
S’jeni Braçe edhe Balla
këta lango duan veç palla….

Këta lango ikin me vrap
nëse reagoni veç pak….
Bëhen trima e kapedanë
kur i përballë asgjë nuk kanë…..

Ngrihuni, zoti ju faltë
se nuk rrihet në baltë….
Shëmbëni këtë imoralitet
bëhuni më me dinjitet….

Largoni harbutërinë
të shpëtoni ardhmërinë….
Të ringrini lartë shqiptarinë
të ndëshkoni fundkusinë….

Shkruani nje pergjigje