Shqiperia

reformaNga : Shahin  KOLONJA

E majta ka deshmuar historikisht qe mbart vetem antivlera atehere perse ende shqiptaret shpresojne se ajo mund te rilinde dicka vertete dobiprurese.Ka ardhur koha qe bashkekombasit e mi te behen te pergjegjshem per te ndeshkuar antivlerat qe rilind e majta dhe te besuar vetem ne vlerat e fisnikerise…….Nga kusaret,te marret dhe zagaret vetem te mirat nuk vijne……

Halle

Pervec Rames nje hall tjeter
hajde duro Ballen me leter……
Hajde duro Taulantin e rralle
se kush eshte e ka ne balle…..

Ah kjo rilindje qe lehesit ka shtuar
na zbrazi xhepat , na ka perveluar….
Gomere me shumice qe vec pellasin
zagare plote , ne dore mbajne prasin…

Ndaluni shqiptare e po shihni
antinjeriun kudo po mbillni….
Se kjo qeveri ka shtuar harbimin
zagaret ngado shprehin terbimin…..

Ju ndihte zoti , cohuni nga gjumi
me keta imorale ju mori lumi….
Ndalni sa me pare lejla-degradimin
se po humbisni cdo dite gezimin….

Me keto pjella bastardesh qenushe
vetem tragjedia jeten po jua mbushe….
Ndeshkoni marrezine qe po mbyt vendin
largoni banditet qe mbushin kuvendin….

Shembeni Republiken e harbuterise
riktheni fisnikerine e Monarkise….
Ka ardhur koha e shqiptareve
ka shkuar ajo e te marreve…..

*   *   *

Rilindja

Rilindja qe solli kusarine….
Rilindja qe zgjoi harbuterine…..
Rilindja qe nderoi krimin…..
Rilindja qe zgjat mashtrimin….

Qeveria qe sjell marrezine…..
Kryeministri qe mbron babezine….
Shumica qe tragjedizon Shqiperine…..
Lejlaja qe mbjell vec varferine……

Ngrihuni shqiptare te mjere…..
Me bandite nuk ka ndere…..
Ngrihuni zoti ju meshirofte……
Me mbaresi perhere ju bekofte…

Republikat qe keni provuar……
Vetem ju kane denigruar…
Risillni ne skene Mbreterine…..
Te shpetoni veten dhe Shqiperine……..

*   *   *

Taulanti

Nje Taulant ka halla
me shume cene si Balla….
Nje zagar qe leh e leh
mjere ai qe e sheh…..

Taulanti eshte i rralle
prandaj mbiemrin ka Balle…..
Eshte kafshe me dy kembe
por i mungojne shume dhembe….

Taulanti djale nga fshati
nuk i prishet shume rehati…..
Tani qe ne qytet ka hyre
maje plehut eshte fryre….

Taulante e zagare mali
hyjne ne pune vec tek djalli…
Se rrufeja s’bie ne hale
se krimba ka dhe ne male……

*   *   *

Ti

Ti qe je kryemender
ti qe qejfin se ben qeder…..
Ti qe je fare pa moral
ti qe krimin vetem fal…..

Ti qe denon mencurine
ti qe nderon marrezine….
Ti qe je papergjegjshmeri
ti qe urren kete Shqiperi…..

Ik te lutem gjatovine
shkaterrove njerezine…..
Ik e zhduku ku te mundesh
ne vrime miu mund te futesh….

Se vjen dita e shqiptarise
fundi i vjen marrezise….
Drejtesia do te flase
kusaria do te pelcase…..

*   *   *

Shqiperia

Shqiperia eshte ne hall
kur kendon nje Taulant Ball….
Ajo vuan edhe renkon
kur nje Brace ligjeron…..

Shqiperia poshte ka shkuar
kur drejtojne keta te harbuar…
Kur ligjin e ben Erioni
dhe kur leh Ed shejtoni…..

Shqiperia duhet shpetuar
boll ka ndenjur ne te pista duar….
Boll drejtuan delenxhinjte
boll qeverisen arixhinjte….

Eshte koha e shqiptareve
jo e servileve te sllaveve….
Eshte koha e fisnikerise
jo e kusaro marrezise……

Cohuni ndalni tragjedine
qe degjeneroi Shqiperine….
Largoni qeverine e krimit
hapni rrugen e shpetimit…..

Shqiperise ti kthejme dinjitetin
te legjitimojme shpejt Mbretin…..
Se duam republiken e marrezise
duam Monarkine e shqiptarise…..

Ka ardhur koha te realizojme
dhe jo vetem te enderrojme…..
Eshte koha per te deshmuar
ate qe shume kemi enderruar….

Shqiperine e duam sic qe
ashtu si zoti e krijoi mbi dhe…..
Te gjithe bashke kudo ku jemi
drejt progresit do te vemi…..

Pa bandite e komuniste
pa te marre edhe te piste…..
Pa servile te ish bllokut
pa politiken e berllokut…..

Shkruani nje pergjigje