Cfare Rilindje….!?

drejtimi-veliajtNga : Shahin  KOLONJA

8 Dhjetori i vitit 1991 i zgjati jeten mekanizmave te diktatures dhe nuk u sherbeu shqiptareve dhe Shqiperise…….Kemi me se shumti nevoje per nje Dhjetor tjeter pa levat e Alise dhe servilet e diktatures,pa ishkomuniste te konvertuar ne anti dhe pa ishsigurimsa qe mbushin politiken,median dhe cdo fushe tjeter.Duhet nje Dhjetor ndryshe kur antikomunistet e vertete te jene lidere dhe jo spektatore,te jene promotore dhe jo indiferente,te jene aktive dhe jo pasive.Vetem keshtu do te fillojme te gjykojme,veprojme dhe artikulojme ndryshe.

Cfare Rilindje…..!?

Hajde rilindje hajde
per vrima e per gajde….
Ne PS ka plasur sheshit
per vrimat e peshqeshit….

Rilindja me tanga lejla
burrat kthehen ne gra…
Vec per vrima diskutojne
thelle me thelle germojne….

Hajde vrima harbuterie
per shkaterrim Shqiperie…
Vrima qe permbysin hallin
qe rilindin vetem djallin….

Mjere shqiptaret ku kane rene
s’kane as mall e as gjene….
Qeveria vrimen nderon
degradimin me lart e con…..

Te rroje vrima,te rroje Edi
kete popull mire e gjeti…..
Kur duron poshterimin
imoralin bashke me krimin…..

Ngrihuni shqiptare te mjere
boll duruat kete plehre….
Boll duruat kusarine
qe bastisi Shqiperine……

Ngrihuni zoti ju falte
boll ndenjet vec ne balte….
Ngrihuni largoni imoralet
deputetet e te perdalet……

Flakni tutje kusar-qeverine
shpetoni veten e Shqiperine….
Ndeshkoni krimin e degradimin
se vetem pengojne perparimin…..

Nxirreni nga “rilindja” vendin
shperdani batak-kuvendin….
Pastroni politiken nga krimi
sepse ky eshte shpetimi….

Ktheni koken nga fisnikeria
le te kthehet Monarkia…..
Te shpetojme dinjitetin
te legjitimojme Mbretin…..

*   *   *

Kjo nuk eshte per ne

Kjo rilindje nuk ishte per ne
por per te marret qe jane mbi dhe….
Njeri si kryeimarre, tjetri si kryekusare
shkelen pa meshire mbi cdo shqiptare…..

Dhe rrijme e presim deri ne merzi
nuk bejme asgje per te ndale kete marrezi…..
Dhe durimi qe mbartim mbi ne rendon
kete tragjedi askush nuk e deshiron….

Prandaj o burra,se ska me prite
nga nata te dalim te shohim dite….
Boll me me trimat e byrose kriminale
boll me rilindjen e se liges finale…..

Koha ka ardhur per shqiptarine
jo per marrezine dhe kusarine…..
Cohuni nga gjumi ju falte zoti
boll duruat kete rilindje koti…..

Boll me eterit e bijte bastarde
boll me lejlane qe na mbyti ne nate….
Ka ardhur koha per ndryshimin e merituar
jo per ate qe deri me sot na kane zbukuruar….

Shqiperia kerkon fisnikerine e ndritur
jo harbutet me nam dhe kusaret e uritur…..
Koha e republikes se krimit ka shkuar
Monarkia e Ligjit per ne eshte afruar……

Prandaj mos e ndalni marshimin
ka ardhur koha te ndeshkojme krimin….
Ka ardhur koha te ndalim komedine
qe per 25 vjet shkaterroi Shqiperine….

*   *  *

Ti…….

Ti qe flet e nuk degjon
Ti qe familjen s’pranon
Ti qe urren fisnikerine
Ti qe nderon harbuterine

Ti qe nuk ke bese e nder
Ti qe ben vetem qeder
Ti qe s’pelqen burrerine
Ti qe c’nderon Shqiperine

Ti qe ne marrezi ke mbetur
Ti qe ke lindur i vdekur
Ti qe adhuron diktatorin
Ti qe mbron kusarin e horrin

Ti qe paqe kurr nuk gjen
Ti qe kodoshllekun ke gen
Ti qe patjeter duhet te shkosh
Ne ferr ndeshkim do te kerkosh

Ti qe mallkimin ke marre
Ti qe nuk je per shqiptare
Ti qe zoti te ka harruar
Mos gjetsh vend per te jetuar

Shkruani nje pergjigje