Ndalni marrezine

rama-semureNga : Shahin  KOLONJA

Ne shqiptaret kemi mbetur te denuarit e perjetshem sepse besojme mashtruesin,kusarin,delenxhiun dhe te marrin…..Kthesa jone historike do te vije kur te besojme ata qe duhen besuar dhe te largojme ata qe duhen larguar…..Shqiptare nese sa me pare nuk ndalni cmendurine ,shpejt do te shijoni megatragjedine……

Ndalni marrezine

Shqipetare ndalni te marrin
se ne fyt ju ka vene litarin….
Nese vazhdoni te shikoni
vetem ferrin do te perjetoni…..

Kjo marrezi ju ka vene ne siklet
shpresen tuaj cdo dite vret….
Ju ka cuar drejt humneres
drejt degradimit e sketerres….

Prandaj shume mos vononi
kete marrezi duhet te ndaloni…..
Te shpetoni ardhmerine tuaj
te mos shiteni tek te huaj….

Te mos drejtoheni nga kusaria
por nga vlerat dhe fisnikeria….
Shembni republiken e marrezise
legjitimoni Monarkine e Shqiperise….

Boll me kohen e maskarenjve
mjaft me drejtimin e cakenjve…
Ka ardhur koha e shqiptarise
e vlerave dhe e fisnikerise….

*  *  *

Persiatje te semuresh….

Ti qe hedh fjalen
ju qe hidhni vezen….
Asgje nuk me tremb
se pas kam Dash Pezen……

Mos u lodhni kot
nuk me tremb palla…..
Se pas me qendron
nje si Taulant Balla….

Gjate dua te mbetem
me gjate se Enveri
Kur si manar me ndjek
nje Veli si menderi…..

Dhe mos u habisni
gjera kur te shikoni….
Une prape ne krye
ju prape me qelloni……

Nuk pyes per veze
nuk caj koken per palle….
Kam deshire te jem
nje lavire e perdale….

*   *   *

Ti….

Ti qe erdhe me rilindje
rezultove vec jashteqitje…
Ti qe premtove parajsen
vec na e le bosh trajsen….
Ti qe flet e nuk kuptohesh
ne marri vetem harbohesh…..
Ti qe besen e ke shkelur
nga trute fare ke pjerdhur…..
Ti qe adhuron diktatorin
sjell te mira vec per horrin…..
Ti qe vrasesin e nderon
dhe fisnikun poshteron…
Ti qe erdhe si psikopat
na mbyte ne uje e balte……
Ti qe sjell vec fatkeqesi
qe denigron kete Shqiperi…..
Ti qe nuk ke as din,as fare
qe po tragjedizon shqiptare……
Ik te lutem shko ne ferr
boll na mbyte vec ne terr….
Ik e zhduku me kodoshet
nuk na duhen me kokeboshet…..
Ik e mbytu bashke me shoket
se na bere me troke se troket….

Shkruani nje pergjigje