Akoma doni te shihni…!?

drejtimi-veliajtNga : Shahin  KOLONJA

Ne shqiptaret kemi mbetur te denuarit e perjetshem sepse besojme mashtruesin,kusarin,delenxhiun dhe te marrin…..Kthesa jone historike do te vije kur te besojme ata qe duhen besuar dhe te largojme ata qe duhen larguar…..

Rilindja lindjes…..

Pa buke erdhi lejla rilindja
pa uje e drita ne shtepi….
Tani kthehet nga lindja
pafjale,gojekycur duhet te rri….

Shamata ka kohe qe kelthet
marria cdo dite shpirtin na plas…
Dhe punet vijojne prape ibret
nga sot nuk duhet te flas…..

Ngrihuni shqiptare,mos hezitoni
ndaleni cmendurine e psikopatit…
Me heshtjen tuaj ligesine korrni
po ktheheni ne kohen e lugatit….

*   *   *

E keqja na mbeti ne dere….

Shpetimi nuk vjen nga ligesia….
Progresi nuk vjen nga marrezia….
Lirine cdo dite vrasin kusaret…..
Te ardhmen shkaterrojne zagaret…..

Harbuteria di vetem te denigroje….
Rilindja ne humnere na orientoje…..
Me keta politikane delenxhilere……
Vetem e keqja na mbeti ne dere…..

Prandaj cohuni nga gjumi o te fjetur….
Nese pak ndere ne shpirt ju ka mbetur…..
Mos pranoni derexhene e te marrit…..
Por thirrni fisnikerine e shqiptarit…..

*   *   *

Akoma doni te shihni…!?

Akoma doni te shihni
prandaj dhembet prihni….
Keshtu duhet te rroni
kur vetem shikoni….

Prisni se ka me keq
nga kjo rilindje dreq…..
Akoma s’keni pare
kur ju vjedhin keta zagare….

Mendjen mos e vrisni
vetem rrini e prisni….
Syte jo mos i hapni
per kotesira llapni…..

Pa buke keni mbetur
me endrra te patretur…..
Ligesine kur pranoni
me keq do te shikoni…..

Shkruani nje pergjigje