Pune spiunash….

drejtimi-duhurNga : Shahin  KOLONJA

Hajdute me imunitet,gjyqtare te padrejtesise,media himnizuese pushteti,OJQ imoralesh pa ngjyre dhe tere shpura e servileve te se keqes ka aerdhur koha te tregoheni pak njerez largohuni nga misioni juaj antishqiptar sepse koha nuk do te punoje me per ju…..Koha e maskarenjve e ka kaluar limitin njerezor tashme ka ardhur koha e shqiptareve ose ndyshe koha e zotit….Nga marrezia dhe kusaria nuk sheh hajer Shqiperia….

Pune spiunash….

Qeveria ka hap pune
page e mire si spiun….
Hapni syte e hapni veshe
shume spiuna na ka ngjeshe….

Nuk harrohet jo zakoni
vec te liga te meson shejtoni…..
S’ecet para me drejtesi
vec me spiuna e kusari….

C’beni shqiptare te gjore
ndalni te ndyren dore….
Qe po ju shtyn ne ligesi
per te bere vec prapesi…..

Ngrihuni ju marrte djalli
mos vdisni per se gjalli….
Ndalni marrezine e psikopatin
mos degjoni Edvin sakatin……

Ndalni partine e krimit
te shihni driten e shpetimit….
Se me spiuna e me gangstere
veten kemi hedhur ne ere….

Se partia e purpurte
zemren e ka te gurte…
Di te denoje vec pafajsine
te shkaterroje Shqiperine…..

Ngrihuni boll fjetet gjume
e keqja po ju mbyt ne lume…..
Largoni sa nuk eshte vone
marrezine qe nuk pushone…

Hapni syte e protestoni
tragjedine duhet te ndaloni….
Te ktheheni ne rrrugen e zotit
te braktisni pjellat e zorzopit…..

*   *   *

Shqiperi te turperuan…..

Shqiperi te kane munduar
te vodhen,te turperuan….
Po drejtojne delejxhinjte
politike bejne arixhinjte….

Shqiperi te lane pa breke
te shiten mengjes e dreke….
Mbushen xhepa edhe thase
sot na ruaj nga kjo klase….

Delenxhinj me nam e soj
kusari qe nuk di te mbaroj…
Harbute qe nuk kane moral
ne te keqen as zoti si ndal….

Poshte ke rene Shqiperi
me keto pseudoparti…
Qe te kane harruar fare
shesin blejne neper pazare…..

Ti i sheh e buza te plas
per keta hajdute me klas….
Ti i sheh edhe mallkon
por kusari nuk degjon….

Ngrihuni shqiptare te mjere
mos pranoni kete kolere….
Ndalni doren e ligesise
kufi i vini marerrezise…..

Shembni republiken e horrit
ndalni kohen e horrorit….
Ktheni koken nga fisnikeria
shpetim ka qene,eshte Monarkia…

*    *   *

71 vjete

Ne 71 vjet kembet qeverisen
te mjeren Shqiperi ne dreq e degdisen..
Ne 71 vjet drejtoi antivlera
na mbajti gjate te keqen tek dera….

C’bejme ne te gjallet pse po hezitojme
mallkimin qe kemi duhet te largojme…
Nga funderrinat e kombit kemi lenguar
te miren 71 vjet e kane denigruar….

Me kembe e pa koke prapa ne jemi
me kusare e harbute te sotmen e kemi…..
Nuk behet perpara me keta te marre
kemi humbur shume,zgjohuni shqiptare….

Te largojme mallkimin qe gjate na mbajti
te largojme delenxhijte pa shkuar sahati….
Te flakim ne kosh antivlerat e Shqiperise
te kthehemi denjesisht ne rrugen e perendise….

Te shembim me force piramiden e krimit
te kapim sa me shpejt rrugen e shpetimit….
Te ringreme vendin aty ku e meriton
kjo do te behet sepse keshtu zoti don….

Shkruani nje pergjigje