AMBASADORJA SHQIPTARE NE SHBA , PERCAN SHQIPTARET E MICHIGANIT

tolo-karecoShkruan : Dr. Teodor  KARECO

Per diten e diel, me 18 tetor 2015, mora nje ftese me telefon se ne ora 11 do te zhvillohej nje takim me Ambasadoren e Shqiperise  ne Washingtom zonjen Floreta Faber. Per shkak te kushteve shendetesore ne familje, te moshes, marr pjese shume ralle ne keto takime. Por meqe vinte nje ambasadore nga Shqiperia, per me teper femer dhe, kishte kerkuar takim me disa intelektuale dhe perfaqesues te shoqatave, bera perpjekje maksimale per te qene ne takim.

U befasova shume kur, pas mbi gjysem ore pritje u njoftuam se ambasadorja nuk do te vinte. Nuk kish ofendim me te madh per mua me rreth 8 dekada ne kuriz. Jo me pak e dhimbeshme ishte ofendimi qe ju be pjesemarresve ne takim, ku perfshiheshin edhe ish drejtues te rendesishem te Partise Socialiste. Nga sqarimet e hollesishme te bera nga organizuesit e festetes, del qarte se zonja Floreta pasi kishte kerkuar takimin. Duke qene diten e premte ne mbremje dhe diten e shtune ne Michigan, nen ndikimin e grupeve percarese dhe per me teper me nivel medioker ne komunitet, diten e diel 2-3 ore para takimit e anulon ate. Ajo, per t’u justifikuar edhe me socialistet qe jetojne ne Michigan, genjen ne menyre krejt te paturpeshme se nuk ka lene takim. Fakti eshte se ajo e ka kerkuar e miratuar takimin, por nenpresionin e grupimeve te caktuara eshte terhequr ne momentin e fundit, duke pretenduar per takime te tjera.

Une kam lexuar diskutimet ne telefon midis zonjes ambasadore dhe perfaqesuesit te shqiptareve te Michiganit zotit Dede Beleshi. (Ky zoteri vite me pare ka organizuar ardhjen e Presidentit Moisiu ne Michigan). Ja disa reshta prej tyre: Dede Beleshi, ne ora 9 am : “Une u mundova te bej sipas kerkeses suaj ate qe eshte me e mira per nje perfaqesuese te shtetit me diasporen, pa patur asnje interes, duke menduar se ka ardhur nje person e cila do punoje per krijimin e urave lidhese mes kesaj diaspore e shtetit ame, duke menduar se sot eshte koha e inteligjences e njerez te inkuadruar ne kete shtet dhe kane lidhje dhe energji per te ndihmuar ceshtjen shqiptare, mendoj se ka perenduar koha e konsujve te turpit dhe e ngaterrestareve dhe e njerezve injorant me kater klase shkolle, te cilet kane marre peng dhe future ne rruge te gabuar disa nga perfaqesuesit e ambasadave per tu dhene dekorata false qe nuk kane asnje lidhje me veprimtarine e personit. Per korektese ju njoftoj se une ne ora 11:00 do jem ne takim me njerezit qe do mblidhen…(meqe ambasadorja pretendon se nuk ka marre adrese, zoti Dede Vazhdon…adresen e dine shume mire te gjithe ata qe jane me ju. Nuk duhet qe njerez injorante te mbushin me urrejtje ndaj bizneseve shqipatere.

Ne oren 11:50, dmth rreth nje ore pas takimit te supozuar me intelektualet, zonja ambasadore me paturpesine me te madhe, ne vazhdim te genjeshtrave te tjera ne telefon i shkruan Dede Beleshit se ka nje takim tjeter ne ora 12:30. Dede Beleshi pergjigjet: Z. Floreta ky takim ka qene i kerkuar nga ju, pjesemarrjen dhe diskutimet e bera ne kete takim uroj te keni mundesi ta shikoni ne mediat online, uroj te sherbej per nje pune me te mire ne te ardhmen me komunitetin, uroj te shkosh aty ku meson, jo me njerez qe duan te percajne. Nuk dua ta lodh lexuesin me mediokritetin, mungesen e sinqeritetit, veprimet percarese te nje zonje qe fatkeqesisht eshte ulur ne kariken e Ambasadorit te Shqiperise ne Washington. Pyetja ime e pare, njekohesisht dhe shqetesimi im eshte se pse vihen keta njerez te paafte si ambasadore te Shqiperise ketu ne Amerike? Kjo ndodh kur ketu ka qene Konica, nje kapacitet i paarritur. Per me teper pse nuk vendoset nje diplomat kariere qe di te sillet me shtetin ku eshte akredituar dhe me shtetesit shqiptare qe jetojne aty. E pashe jeteshkrimin e saj: diplome per qarkullim mallrash, pra per te drejtuar nje apo disa dyqane, disa kulifikime sit e atyre qe i thoshim dikur Kiu-fiu, asgje per diplomaci. Kaq i varfer eshte vendi yne me diplomate sa te vihen kamikaze e Edi Rames nje person qe nuk kane asnje skrupull e njerezillek, pa le te kryeje detyra te shumefishte me natyre kombetare. Injorancen dhe mediokritetin e saj po e vertetoj keto dy-tre dite kur jam ne pritjen e pa shprese qe zonja ti pergjigjet kerkesave te mia per disa sqarime, per te qene i bindur. Kerkoja te sqarohesha direct para se te beja shkrimin. E shoh qe kerkesa e bere ne mbledhjen pa te, kerkesa me shkrim ne webin e Ambasades dy here ku i kerkoja te terhiqej nga posti i pamerituar sepse i shkakton dem popullit qe ajo perfaqeson – ka rene ne vesh te shurdher. Ashtu sikunder vepron Tahiri, Gjikola e kompani, ata bejne te tyren, sjkelin me kembe cdo parim e detyrim ligjor.

Thirrje: Ju lutemi shtetare shqiptare emeroni ne vende prestigjioze njeres te afte ne radhe te pare, njerez korekte, atdhedashes, njeres qe te mbartin ne praktike idene e bashkimit. Zonja Floreta, me veprimet dhe mosveprimet e saj ka shtyre me tej urat e ndarrjes midis shqiptareve ne Michigan. Ajo ka pergjegjesi te madhe per kete. Gjykoj se shteti shqiptar do te nduhet te ndikoje, megjithe veshtiresite e njohura, te risi integritetin e ambasadoreve dhe diplomateve tane ne bote. Para dy tre vjetesh kam qene deshmimtar i integritetit per toke te ambasadorit tone Galanxhi. Sa pa nje qe quhet konsull, nuk di per cfare aresye, ketu ne Michigan ngrihet ta takoje. Konsulli qe eshte nje gjysem injorant me para per ta poshteruar ambasadorin bente sikur diskutonte me nje tjeter. Ambasador Galanxhi si varfanjak qendroi per mbi 10 minuta ne pozicionin gatitu per te pritur sa ti jepte doren gjysem analfabeti konsull. I njejti fenomen duket se ndodhi edhe me zonjen Floreta, dikush i pagoi transportin, hotelin, ushqimin. Ajo me fanatizem dhe pa skrupull per ato pak para qe nxoren nga xhepi per interest e tyre, ju bindet ne luften percarese qe ata bejne midis grupimeve te caktuara, vecanerisht kundrejt bizneseve. Megjithese jam larg ketyre situate verejta se me rastin e festimit te 100 vjetorit te Pavaresise se Shqiperise kjo lufte u be me e eger nga personat qe jane prane Kishes Katolike te Shen Palit, vecanerisht kunder biznesit dhe njerezve qe I qendrojne afer Ndue Ftonit dhe restorantit te tij mikprites Imperial House. Xhelozia dhe lufta arriti kulmin ku Ndu Ftoni me ate rast ftoi falas e me ushqim te bollshem e argetim rreth 1500 shqiptare.

Mua me ka lindur edhe nje pikepyetje tjeter: Pse duhej qe Ambasadorja e Shqiperise ne Washington  te shoqeronte ish e ster-ish kongresmenin Dioguardi me qe ky kishte datelindjen. Dihet ndihmesa qe ai dha per njohjen e ceshtjes se Kosoves. Pse nuk e shoqeroi ambasadori i Kosoves? Kjo eshte nje pikepyetje e madhe e papergjigje. Sa shoh qeveria e Kosoves nuk gjykon se duhet bere ky nderim. Po ne shqiptaret e Shqiperise pse duhet ta bejme, ai nuk ka dhene asnje ndihmese per vendin tone. Edhe kur u perpoq disa vite me pare ne nje takim ne Hotel Marriott te shpegonte problemet shqiptare, u detyrua nga te ftuarit ta mbyllte mbledhjen per disinformimet qe beri per Shqiperine. Nga ana tjeter, pse takimi duhej bere ne nje institucion fetar katolik, kur shqiptaret e kosovaret jane shumice myslimane dhe si rregull nuk e frekuentojne ate institucion. Ketu mban pak ere ndasi fetare. Gjithsesi une mendoj se me shume, te pakten ne Michigan qe kam njohje me te mira, shkaku i ndarrjes nuk eshte prania e feve te ndryshme qe ne pergjithesi njerezit jane me te bashkuar e respektojne njeri tjetrin sesa eshte ndarrja dhe konkurenca e demeshme ne fushen e biznesit. Kjo i sjell me shume dem bashkimit te komunitetit. Eshte kjo aresyeja se pse ambasadoret e afte, nuk them per keta mediokrit, duhet te jene me te vemendshem. Gjykoj se Ministri i Jashtem, ne vend qe te mbushi sitet e ambasades se Shqiperise me fotografi me bemat e tij, te vere rregull ne aktivitetet e ambasadoreve. Mendimi im qe nese nje ambassador leviz ne shtete te ndryshme te Amerikes axhenda te caktohet jo nga parrallinj pa shkolle, por nga nje grupim  perfaqesuesish te komunitetit. Ne kete faze, puna e ambasadorit te Shqiperise duhet perqendruar ne radhe te pare ne perpjekjet per bashkimin e shqiptareve te amerikes qe at ate behen nje factor me rendesi ne ndihme prane qeverise amerikane dhe kongresit per problemet qe e afrojne Shqiperine me Europen.

Shkruani nje pergjigje