Akoma do shohim…..!?

drejtimi-veliajtNga : Shahin  KOLONJA

Krimi perfundimisht ben ligjin,shteti ka rene…..Atehere cfare presin me shqiptaret….!?Mos valle duam qe te shohin fundin e tyre dhe pastaj te kujtohen per te reaguar.Neser eshte vone sepse ne cdo minute humbim lirine,te drejten dhe jetet…..Me marrezine ngjyrosur ne lejla,Shqiperia vecse tragjedi te tjera ka…..Akoma s’kemi pare gje sepse marrezia si duket paska nje plan tjeter per te shpartalluar perfundimisht shtetin,drejtesine dhe ekonomine……

Keq qeverisje…

Ne 71 vjet kembet qeverisen
te mjeren Shqiperi ne dreq e degdisen..
Ne 71 vjet drejtoi antivlera
na mbajti gjate te keqen tek dera….

C’bejme ne te gjallet pse po hezitojme
mallkimin qe kemi duhet te largojme…
Nga funderrinat e kombit kemi lenguar
te miren 71 vjet e kane denigruar….

Me kembe e pa koke prapa ne jemi
me kusare e harbute te sotmen e kemi…..
Nuk behet perpara me keta te marre
kemi humbur shume,zgjohuni shqiptare….

Te largojme mallkimin qe gjate na mbajti
te largojme delenxhijte pa shkuar sahati….
Te flakim ne kosh antivlerat e Shqiperise
te kthehemi denjesisht ne rrugen e perendise….

Te shembim me force piramiden e krimit
te kapim sa me shpejt rrugen e shpetimit….
Te ringreme vendin aty ku e meriton
kjo do te behet sepse keshtu zoti don.

*    *   *

Akoma do shohim…..!?

Akoma gje s’kemi pare
nuk na dolen keta kusare…
Nuk na doli marrezia
do shoh me teper Shqiperia….

Shpejt si bilbil me naze
kryemarrezia foli taze…
Ka me keq mos u habisni
nga rilindja do pelcisni….

Kemi shume per te treguar
se e keqja s’ka mbaruar….
Se e keqja nuk ka fund
kur deshtaku kumboren tund….

C’beni keshtu shqiptare
qe duroni keta pusht-tetare…
Qe mbani ne koke cmendurine
qe po shkallmon Shqiperine…..

Me kete palo republike
i thame miresise te ike…
Kusarine kemi mbi koke
qytetari serish troke…

Ngrihuni ndalni harbuterine
te shpetojme kombesine…
Te ringrejme fisnikerine
te shpallim Monarkine…

*   *   *

Te gjithe ne kembe….

Te gjithe ne kembe
per te shembur krimi.
Te gjithe ne kembe
per te sjelle ndeshkimin…

Boll u kaperdisen kusaret
vuajtjet s’mbaruan per shqiptaret….
Marrezia di vetem te grabise
aspak nuk mendon si te qeverise….

Cohuni shqiptare mos vononi
drejtesine ne vend duhet te coni….
Te pastroni politiken nga krimi
te largoni komunistet nga drejtimi….

Koha ka ardhur bashkombas te nderuar
duhet te levizim mos te rrime shtruar….
Te shembim Republiken e kusareve
te legjitimojme Monarkine e shqiptareve..

Shkruani nje pergjigje