E majta lejla

drejtimi-duhurNga : Shahin  KOLONJA

Kriminalizim,dehumanizim,demoralizim dhe antikapatizim i politikes ka sjelle vetem rrenim dhe kaos….Deri kur do te vazhdojme te mbahemi peng nga papergjegjshmeria,harbutokracia,kusarokracia dhe marrezia….!?Keshtu nuk mund te vazhdohet sepse cdo dite Shqiperia po masakrohet…..

 

E majta lejla 

E majta tashme ne lejla
ku marrezia kufi nuk ka….
Bluja me ngjyren si deti
me teper si afrim qameti…..

Prandaj qytetare te nderuar
vazhdoni duke enderruar….
Sepse qenka e shkruar
te mbetemi tek te pista duar….

Perderisa zgjedhim harbuterine
me keq do ta shikojme Shqiperine
Midis se liges perhere shetisim
vetem humbasin asgje nuk ndrisim….

Shqiperia do te perparoje
kur e keqja me te mos sundoje….
Kur politika te behet nga fisniku
dhe jo nga marrezia dhe i ligu…

Kur Republika e krimit te mos ekzistoje
kur Monarkia e ligjit me force te sundoje….
Kur idealistet per vendin te mendojne
per Komb e Atdhe veten te harrojne….

*   *   *

Edi Rames

Tipik i diktatorit
servilet i do nga pas…
Me ato cka llomotit
fundi i vjen dynjase….

Ilir Metes

Penderene qe hesht
kriminel me te larte klas….
Ngado qe te sillesh
dikush nga pas do ta rras….

Lulzim Bashes

Partia qe drejton
gjithcka te ka falur….
Por me ate qe prodhon
te ligen se ka ndalur….

Sulejman Gjana

Nje risi per Legalitetin
per shqiptaret nje miresi….
Nese rivendos Mbretin
do te jesh nje mrekulli….

Spartak Ngjeles

Nga byroja ke dale
avokat i fjalaminese…
Me ato qe ke treguar
je simboli i ligesise…

*   *   *

Pozita

Nje bandit iken
nje kriminel vjen
Pozite si kjo e jona
askund nuk e gjen…

Njeri shkon ne burg
tjetri i thote hapu….
Kryemarrezia flet
e lagu se lagu….

Popull,a e shikoni
se cfare na ka pjelle….
Me kusare e bandite
se hame dot kete gjelle….

Ngrihu shqiptare
mos lejo te shkelesh….
Se nga kjo marrezi
pa moral do ngelesh….

Ndalni tragjedine
qe po ju shkaterron….
Shpetoni Shqipërinë
kjo po ju ndihmon….

Shkruani nje pergjigje