Qeleshja….

QELESHJANga : Shahin  KOLONJA

Ne Shqiperi nuk ka qeverisje por bastisje,nuk ka opozite por depozite mbetjesh politike,nuk ka media por servilizim ndaj pushtetit nuk ka votues por numerues qe shiten e blihen lire,nuk ka dinjitet por amoralitet qe po mbyt te tashmen e te ardhmen e shqiptareve….Perpara kesaj menxyre kombetare heshtja eshte krim,servilizmi eshte tragjedi dhe indiferenca vetvrasje….Shpetimi yne ka qene dhe mbetet fisnikeria dhe nacionalizmi qe mos te jete primar vetem ne sport por edhe ne cdo segment te jetes sone….

Rilindja….

Rilindja ka vetem fjale
rilindja eshte e perdale….
Vetem gure ne traste
jashte mbetem jashte….

Rilindja ka demagogji
ka me teper zallamahi…
Ka kusare e hajdute
zoti nga ajo na rujte…

Rilindja ka si ngjyre lejlane
qe nga pas vetem e hane…
Burra gra e grate burra
Shqiperine e mbuloi urra….

Mbetem me zi sec qeme
s’dijme ku shkojme e veme…
Na mbyti tatim-varferia
po zbrazet krejt Shqiperia….

Mblidhni mendte shqiptare
nuk durohet si me pare….
Hiqni dore nga harbuteria
ktheni syte nga fisnikeria…

*   *   *

Qeleshja….

U tallen funderrinat
u tallen per 50 vjet….
Sot serish bijte tyre
bejne perseri ibret….

Qeleshja me shkabe
mundi injorancen…
Te gjithe sot ne rradhe
kane mbushur pjacen….

Qeleshja me shkabe
qendrese e fisnikerise….
Prin ngado ne balle
si simbol i shqiptarise….

Largohuni prej saj
kembe opinge grisur..
Opingat qe late dje
presin te shastisur…..

Ne qeleshen patem
shkaben mu ne balle….
Ju draper e cekane
buke misri e dhalle….

Sot jeni te majmur
bankat keni plot….
Qytetar i gjore
sheh e qan me lot….

Harbutet e djeshem
te sotmit po njesoj….
Draper e cekane
marksizmi te rroj….

Ne qeleshebardhet
me shkaben ne ball…
Tronditem europen
te gjithe jane ne hall….

Prandaj na degjoni
se kemi qene drejte…
Me mire pushoni
na lini te pak qete….

*   *   *

Marrezi lejla…

Na u ngrit kryeimarri
fjale foli jo persembari…
Me fisniket don te tallet
nuk e dime si i ka hallet….

Hajde gjatovine pa toke
mos u merr me ata me koke….
Nuk maten minjte me luane
s’matet troka me agane….

Harbuti sido qe te shkoje
pas fisnikut do te rroje…
Prandaj ti kryemarrezi
lere rehat kete shqiptari….

Lere Ballin mos u kruaj
se je kthyer e pret buaj….
Lere ajken e Shqiperise
shko e prit naten e Rusise….

Nga minjte dalin vec minj
fat nder me te keqinj….
Nga shqiponjat,shqipe dalin
shohin minjte dhe kanalin….

Prandaj o mashkull i paburre
qe e shohim s’ndryshon kurre….
Lere rehat Ballin e fisnikerise
merru me fundin e harbuterise..

Shkruani nje pergjigje