Marrezi

rilindjeNga : Shahin  KOLONJA

Premtuan rilindjen sollen degradimin,premtuan aq shume dhe mbollen vetem pasiguri,varferi dhe antihumanizem…..Kjo eshte pasqyra e ketyre 2 viteve nen lejlarilindjen e Edvinit . Shqiptaret cuditerisht heshin kur u shkelen te drejtat me elementare dhe vriten per nje gardh,qendrojne indiferente kur antishteti e percmon por reagon deri ne cmenduri kur ju gervishet makina dhe plot cudira te tjera qe mbase nuk ma ze goja ti permend.Perse kjo dalldi jocivile kur kemi plot OJQ,perse kjo injorance kur cdo dite legjitimohet nje profesor apo doktor dhe perset vazhdojne deri sa nuk reagojme kur duhet dhe behemi trima kur nuk duhet……

Ben Blushit

Ke mbetur njelloj
nje krimb qe zvarritesh….
Kohe shume ka shkuar
por ti jo nuk rritesh…..

Fetar nuk ke qene
fetar nuk behesh dot….
Per marrzira pafund
gjithmone derdh lot….

Ben qe nuk ecen
mbete ti gjithmone….
Mjere cfare mban toka
me thane e me thone….

Vasal i se keqes
ke mbetur o Beni….
Atje ku ke ngrene
mos hengert dhe qeni…..

*   *   *

Voto

Voto majtas,
voto djathtas,
voto para,
voto prapa….

Te votoj
rendesi s’ka
ligjin ben
nje maskara….

Te votoj
per padrejtesine,
te votoj
per kusarine…..

Jo me mire
rri ne shtepi,
nuk votoj
per delenxhinj…..

Nuk votoj
per qelbesiren,
qe gjithmone
mbyt te miren….

Nuk votoj
per blu e lejla,
sepse ardhmeri
vendi s’ka….

23 vjet shkuan
politikanet fituan,
qytetaret u varferuan
kusaret u majmezuan…

*    *   *

Zgjedhim

Une votoj
Ti voton
Ai numeron

Ne votojme
Ju votoni
Ata fitojne….

*   *   *

Marrezi

Nje Erion , Edvini polli
marrezi tek na solli….
Nje mashtrues ordiner
paturp,moral e nder…..

Ik Edvin gremisu tutje
me kodoshe e me futje….
Ne gremine cove Shqiperine
mbolle ngado varferine….

Me Erionin e Taulantin
nuk e fshini dot surratin….
Jeni bere bedele te turpit
kryemarrezi e grupit….

Prandaj fiq edhe kosha
mjaft me kurva e kodosha….
Denigruat fare vendin
me kusare mbushet kuvendin….

Tani deshtimin e marrine
e shisni rilindje per Shqiperine….
Ikni zhdukuni nga syte kembet
boll dinjitetin e shembet….

Boll shkretuat e shkaterruat
me ligesi vendin mbuluat….
Por nje dite drejtesia do te vije
ku te jeni do ju arrije….

Do paguani ckeni bere
per baballaret e ju te tere…
Se Shqiperia do shpetoje
kurnga skena tu largoje….

Te risjelle ne skene fisnikerine
si shprese per Shqiperine…
Te legjitimoje Monarkine
te shembe republike-harbuterine….

*   *   *

Imoralitet

Ja rilindja cfare solli
paburreri ngado mbolli…
Martohet burri me burre
mos e degjofshi me kurre…

Ky shkaterrim s’eshte rilindje
ngritur mbi palo jashteqitje….
Kjo rruge eshte e djallit
jo e nderit te shqiptarit….

Prandaj popull cfare duroni
e shikoni c’ju sjell Erioni….
Burrat ne gra shendrrohen
grate me gra te martohen….

Ku vajti familja e zotit
ku shkoi nderi i burrit te motit….
Ku eshte nderi i shqiptarit
qe shkelet nga kemba kusarit….

Ngrihuni burra boll duruat
me kodoshet u turperuat…..
Me rilindjen e imoraleve
nuk eshte rruga e shqiptareve….

*   *   *

Se dua rilindjen

Jo rilindjen nuk e dua
se ajo nuk ben per mua….
Ajo sjell vec tragjedine
mbyt ne qelize lirine….

Une rilindjen e percmoj
marrezine e abandonoj….
Nuk eshte per Shqiperine
punon vec per kusarine….

Une rilindjen se pranoj
sepse ne ferr me coj….
Krimi ngado sundon
harbuteria vec shikon….

Une rilindjen ne kosh hedh
vetem plehra ngado mbledh….
Nuk ecen perpara shqiptari
kur drejton krye i marri….

Prandaj ju ngado qe jini
voten dem mos e shpini….
Mos votoni lejla ligesine
qe po shkaterron Shqiperine….

Hapni syte e hapni veshe
deri sot vec ju a kane ngjeshe….
Mos besoni ne kodosheri
besoni vetem ne shqiptari…..

Shkruani nje pergjigje