Arkivi per November, 2017

71 vjet nga ekzekutimi i inxhinierëve

Postuar tek HISTORIA me November 23rd, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Kastriot  DERVISHI

Në mbledhjen nr.59, datë 19.11.1946, Presidiumi i Kuvendit Popullor vendosi refuzimin e kërkesave për faljen e jetës së bërë nga të dënuarit e procesit të parë të “Maliqit” dhe familjarët e tyre, duke urdhëruar ekzekutimin me varje në litar të Abdyl Sharrës, Kujtim Beqiri dhe me pushkatim të Vasil Manos, Zorika Manos dhe Eugenio Scaturos. Këneta e Maliqit nisi të thahej më 5 maj 1946. lexo me teper »

ULTIMATUMI AMERIKAN, “DIALOGU I BRENDSHËM” DHE KUNDËROFENSIVA DIPLOMATIKE SERBE

Postuar tek Komente me November 23rd, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Mentor  TAHIRI

Në skenën e sotme politike të Serbisë ose ka një lloj “lufte” të fshehtë sa i përket qëndrimeve mbi Kosovën, ose kjo mund të jetë taktikë e qëllimshme e koordinuar, që aspak nuk përjashtohet bazuar në traditën politike të Ballkanit. Përderisa Presidenti serb Vuçiq si autoriteti më i madh në skenën politike serbe, tenton të lidhet çdoherë e më shumë me perëndimin, ka edhe rryma madje edhe brenda qeverisë së Serbisë, të cilat tentojnë një lloj neutraliteti politik serb ndërmjet perëndimit dhe Rusisë, respektivisht neutralitet ushtarak ndërmjet NATO-s dhe kësaj te fundit. Sot eksponenti kryesor me peshë relevante i rrymave të tilla, është shefi i diplomacisë serbe Daçiq. Qëndrimet lidhur me pavarësinë e Kosovës nuk mund të ikin nga ky kontekst . lexo me teper »

Ajo çfarë e inkriminon Kryeministrin

Postuar tek Komente me November 23rd, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Erl  KODRA

Burokracia është një koncept në sociologji dhe shkencat politike, që i referohet mënyrës së ekzekutimit administrativ dhe zbatimit të rregullave ligjore, që shënon edhe mënyrën e organizimit të shoqërisë. Ky organizim karakterizohet nga procedurat e standardizuara, ndarja formale e përgjegjësisë, hierarkia dhe marrëdhëniet sociale jopersonale. Shembuj të burokracive të përditshme përfshijnë qeveritë, forcat e armatosura, korporatat, spitalet , gjykatat dhe shkollat. lexo me teper »

Nipi i Mbretit Zog – përgjigje Pezës: E vërteta e “flirtit” të Enverit me Geraldinën

Postuar tek AKTUALE me November 23rd, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

“Mitomani” dhe “fyerje ndaj figurës së Mbretëreshës Geraldinë”. Kështu e ka konsideruar provokimin e radhës të Alfred Pezës, nipi i Mbretit Zog, Skënder Zogu. Përmes një statusi në Facebook, Zogu i është përgjigjur autorit të romanit “Sarah”, i cili gjatë një bisede mbi librin, do të thoshte ndër të tjera se Enver Hoxha, jo vetëm që donte të fejohej me një nga princeshat, motrat e Mbretit, por edhe ka flirtuar me vetë Mbretëreshën Geraldinë, duke e konsideruar këtë si rrugën më të shkurtër për t’i tërhequr vëmendjen Zogut I. lexo me teper »

KANABISI DËSHTOI NË TREGJET EVROPIANE! PO TANI

Postuar tek Komente me November 23rd, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Shkruan : Armand  MAHO

Kultivimi dhe perpunimi i kanabisit nuk dha rezultatet qe prisnin trafikantet shqiptare. Çmimi ra ndjeshem, nderkohe qe tregu perendimor nuk ishte dhe aq i interesuar per mallin me cilesi te dobet qe vinte nga Shqiperia. Stoqet me hashash nuk kane pushtuar vetem tunelet e Shqiperise, por dhe ne vende si Italia, apo Gjermanja tregu eshte j tejmbushur. Mbjellja nga persona pa asnje njohuri ne kete fushe, me kot rrekej te konkuronte hashashin maroken! Fara 45 diteshe Vietnameze nuk arriti te adaptohet me terrenin shqiptar. Por ka dhe dicka tjeter. Në rast se konsumatori mesohet me nje lloj malli atehere je i detyruar ti shesesh vetem ate, nje gje e pamundur per trafikantet shqiptare qe nje here e merrnin kanabisin ne Sarande, te nesermen ne Shkoder e Mirdite e me pas ne Tepelene apo Permet e Korçe. lexo me teper »

TË VRASËSH ELITËN…!

Postuar tek Komente me November 23rd, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Nebil  ÇIKA

Një kolegu im gazetar, i huaj, më befasoi me konkluzionin e tij kur po e shoqëroja në stendën e krimeve të komunizmit në Muzeun Kombëtar dhe në disa burgje e kampe internimi të kohës se diktaturës koNjë kolegu im gazetar, i huaj, më befasoi me konkluzionin e tij kur po e shoqëroja në stendën e krimeve muniste në Shqipëri. I tronditur nga përmasat apokaliptike të krimit komunist në Shqipëri, në fund të vizitës së tij më tha: “Një kombi mund t’i ndodhë një fatkeqësi natyrore apo një luftë, ku mund t’i vriten mijëra e miliona njerëz (gjëra të njohura në histori), por ju keni pësuar një masakër që nuk do të kishte guxuar ta bënte as një pushtues. Ju keni vrarë elitën kombëtare, më të mirët, më të diturit, më patriotët e kombit tuaj. Në këto përmasa nuk e gjen në asnjë vend ish-komunist. lexo me teper »

Ekzibicion (show), lojë me ushtarakë

Postuar tek Komente me November 1st, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Shkruan : Imdrit  VOKSHI

KM emëroi 12 prefektët e rinj, ushtarakë. Ekzibicion i kotë, jashtë kohë dhe humoristik. Kopjuar nga Franca. Mirpo Franca e ka prefektin me veshje ushtarake për shkak të historisë kur prefekti ishte shumë i fuqishëm, ushtarak dhe garant për rendin publik; Napoloni i pati quajtur prefektët “empereurs au petit pied” (perandorë në miniaturë, në përmasa më të vogla). Ky thotë se prefekti ka detyrë ta marrë informacione në kohë reale. lexo me teper »

BOHEMI ME FATIN E KURVËS !

Postuar tek Komente me November 1st, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Armand  MAHO

Per ta kuptuar me mire ate qe ndodhi dje mes rames dhe gazetareve, une ka kohe qe e kam thene mendimin tim dhe skam cfare shtoj. Fati dhe Zoti nganjehere gjejne rruge te cuditshme. Ja kush ja ben gjyqin gazetareve, kush i etiketon si kazane, te paditur dhe te palexuar. Ne fakt shumica e atyre qe zgjasin mikrofonat jane ne fuqi te dhjete me dinjitoze dhe te shkolluar se ai! Ata nuk mbjellim droge, nuk bashkepunojne me bandite, nuk drogohen, e megjithate rropaten rrugeve per nje rroge mjerane, e cila i siguron mbijetesen. Shqiperia eshte vend i marrezive. lexo me teper »

Përse njeriu është kaq i kufizuar dhe konfuz?!

Postuar tek LETERSI me November 1st, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Entela Kasin, poete, romanCiere, përkthyese dhe eseiste. Është autore e librave “Ëndërr e paemër”, Tiranë 1992, “Koha e Kalit”, Korçë 2000, “Muzg Pikëllimi” (shqip- anglisht), “Pasion dhe krim”, roman, Vatra 2003, “Të korrat e krishtlindjeve”, roman (ribotim) botimet PEN Albania, 2013. Poezia e saj është përfshirë në “Mbrëmjet Strugane të Poezisë” 2001 dhe 2002, si edhe nga “Festivali Ndërkombëtar i poezisë në Izmir”, i organizuar nga PEN International dhe PEN Qendra e Turqisë në vitin 2007, ku është lauruar me kupën e kristaltë të këtij festivali, midis poetëve të vitit. Është ftuar në aktivitet më të rëndësishme për letërsinë nga PEN International, dhe FIT, në Ballkan, Europë, SHBA, Azi, Afrikë, Kinë, Japoni dhe në Korenë e Jugut. Është përkthyer në maqedonisht, turqisht, anglisht, frëngjisht, arabisht,etj, lexo me teper »

HIÇ , PO HABILAJT !!!

Postuar tek Komente me November 1st, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Nebil  ÇIKA

Ka një fjalë të urtë shqiptare: “hiç po Habili !“që lidhet me injorimin e situatave te renda nga persona te ndryshëm .Sipas saj një fshatar zbriti ne qytet dhe disa te njohur e pyeten çfarë po ndodhte nga fshati? Hiç gjë gje tha fshatari ,vetem ka vdekur Habili ! lexo me teper »