Arkivi per October, 2017

Kuvendi i Lurës i 28 Gushtit 1943, misioni i madh i prerë në mes

Postuar tek HISTORIA me October 12th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Eugen  SHEHU

Pas firmosjes nga ana e nacionalistëve shqiptarë dhe nacionalçlirimtarëve,të marrveshjes së Mukjes,si edhe krijimit të komitetit për Shpëtimin e Shqipërisë me atributet e një qeverie provizore,u duk se fatet e shqiptarëve do të ridhnin ndryshe.Vërtet se Shqipëria ishte futur pa dashur në vorbullën e luftërave,por në Mukje u parapa se fryma e mirëkuptimit dhe vëllezërisë do t’a çonte vendin drejt një të ardhmje të sigurtë.Pikërisht me këtë meszh të madh,burrat e shquar të kombit tonë,Mid’hat Frashëri,Abaz Kupi,Hasan Dosti,Ali Bej Këlcyra etj,iu drejtuan trevave të Veriut të shtetit amë,duke u kumtuar bashkimin e madh,për çlirimin e kombit dhe atdheut, sa më parë. lexo me teper »

Përparësitë e dezintoksikimit politik

Postuar tek Komente me October 12th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Shkruan : Zamir  GJURGJI

Fast vs Furious! Al Kapone-t dhe El Çhapo-t po garojne ne te njejten korsi me shpejtesi sketerre dhe ne kah te kundert, ne nje gare ku uniformave blu u mbetet te hedhin çarçafin e bardhe ne asfalt e balte dhe te mbushin bllokun e zi te statistikave. Kaq cope, aq e kaq cope e çike. Hashashi e ben me krahe asasinin, ndersa vrasesi vret edhe me klering per nje doze hundesh. lexo me teper »

KOMUNIZMI ! JA PSE E DJATHTA DUHET TË JETË IDEOLOGJIKE

Postuar tek Komente me October 12th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Nebil  ÇIKA

Ne intervistën e fundit të tij ish kryetari i PD-së Sali Berisha beri publike edhe arsyen kryesore të gjendjes aktuale të PD-se administratores se deri tanishme te votës se djathtë shqiptare . “PD nuk është prti9 ideologjike “ – tha z. Berisha duke pohuar për here të parë një gje qe me gjithë konstatimet publike si problemin kryesor te saje themeluesi dhe kreu i saj për 23 vjet nuk e kishin pranuar kurrë publikisht . lexo me teper »

TË MENDOSH NDRYSHE?

Postuar tek Komente me October 12th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Nevila  Xhindi

Jo në Shqipëri! As dje dhe as sot, ndërsa e nesërmja duket së do lind në muzg! Në memorie e respekt të atyre burrave të mençur, në respekt e për mos harresë të një dite të trishtë, vendimtare për Shqipërinë atëherë, edhe sot pas 70 viteve. lexo me teper »

RREZONI QEVERINE, JO SERVERIN E LLOTARISE AMERIKANE!

Postuar tek Komente me October 12th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Armand  MAHO

Faqja e aplikimeve per llotarine amerikane degjova se ra serish. Serveri nuk mundi ta perballoje ngarkesen, nje gje e cila do kete habitur organizatoret. Nje vend i vogel buze adriatikut, qe nuk i mungojne kater stinet e vitit, nuk i mungojne burimet ujore, resurset minerale dhe gjithe cka tjeter i fal zoti njeriut per e jetuar kerkojne te ikin masivisht, pa pyetur per shkretetiren qe lene pas.
lexo me teper »