Arkivi per August, 2017

Gjana kundër Spahos: Votimi me detyrim, luks i panevojshëm për kontekstin shqiptar

Postuar tek Politike me August 29th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Kreu i Lëvizjes së Legalitetit, Sulejman Gjana,ka analizuar se pse nuk mund të aplikohet modeli i votimit me detyrim në vendin tonë. Në analizën e tij, Gjana ka pohuar se votimi me detyrim është një model interesant dhe që ka rezultate për shkak të disa faktorëve si politikë apo etnikë. lexo me teper »

Përse?

Postuar tek Komente me August 29th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Maks  RAKIPAJ

Pas zgjedhjeve në Shqipëri gjendja është njësoj, dmth e rëndë. Asnjë ndryshim për mirë. Tashmë edhe më optimisti është pesimist. Kam kohë që vras mendjen përse ndodh kjo. Dhe vetëm te ne. Përse? Pas asaj që rëndom quhet Katowica ndodhën ndryshime rrënjësore në ish kampin socialist. Hynë në Evropë të gjithë shtetet ish-komuniste. Të gjithë, përveç Sërbisë, Bosnjës, Maqedonisë dhe Shqipërisë. lexo me teper »

Porto – Palermo, vendi që verboi të internuarit

Postuar tek HISTORIA me August 29th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Kastriot  DERVISHI

Kështjella e vjetër e ndërtuar nga Ali Pashë Tepelena në Porto Palermo u përzgjodh si vend i mirëizoluar fillimisht për rreth 200 të internuar. Më parë, kjo kështjellë u përdor si vend internimi kundër përkrahësve të Ahmet Zogut nga qeveria e Fan Nolit në gjysmën e dytë të vitit 1924. lexo me teper »

Me ish-Jugosllavi nacionalistet rishtas ne thep e shqekez

Postuar tek Komente me August 29th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Zamir  GJURGJI

Eshtrat e Gjergj Fishtes nuk mund te hidhen ne lume, por figura e tij mund te perbaltet nga pergojimet me maç e muç te internacionalisteve te djeshem nen zhgunin e kozmopolitit. Ivo Andriçit mund te mos jete edhe aq djall, mund t’i hiqen briret fillimisht qe te mesohet gradualisht syri e shpirti qe te perthithe. Shqiperia mund te luaje edhe si Dixhital nese harmonia e “vllaznim-bashkimi” e rilindur shprishet ndopak. lexo me teper »

Gjithkush ka faj

Postuar tek Komente me August 29th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Shkruan : Ilir  LEVONJA

Në javën e fundit të gushtit në shumë vende të botës, datat 23, 24, 30, kujtohen si ditët e viktimave, nga sistemet, bindjet etj. Por edhe si ditë’datat e të të zhdukurve, (raste që kryesisht i përkasin burgosjeve sekrete), të të humburve, apo viktimave nga spastrimet etnike dhe lufta e klasave. lexo me teper »

Langaraq !!!

Postuar tek Komente me August 29th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Nebil  ÇIKA

Një miku im me postoi sot një shkrim të Çerçiz Loloçit botuar në “Mapo”, ne shërbim të idhullit te tij politik e artistik Ismail Kadare, ku me ka përmend edhe mua si kryetar i Shqotës Antikomuniste të të Përndjekurve Politikë te Shqipërisë , sipas tij , një prej “përbaltësve” te Kadaresë . lexo me teper »

Gati çdo ditë, dikush më thotë “Ik nga Shqipëria”

Postuar tek Komente me August 4th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Indrit  VOKSHI

Një mik që ka jetuar jashtë e është kthy më pati thënë “Ik sa s’je i martuar e s’ke fmi, se pastaj do e kesh më të vështirë (si unë sot)”. Ik se këtu është stres, nuk vlerësohesh, s’ka asgjë normale. Dhe të jem i sinqert e kam mendu shpesh, me ik. Mirpo si duket jemi mesuar edhe me stresin. lexo me teper »

E Djathta dhe e Majta dhe populli i qullosur

Postuar tek Komente me August 4th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Shkruan : Mona  RUSI

PS tashme e e maviosur ka bere ndryshimin e kater (qe nga pjellja e saj prej miladineve!) ndryshim qe de facto dhe jure ja ka ndryshuar paramentrat e saj nga parti formalisht popullore, ne parti te mirfillte oligarkesh qe blejne gjithcka qe eshte dhe nuk eshte e shitshme.  lexo me teper »

Midis Irene Papasi-it dhe Kadaresë

Postuar tek Komente me August 4th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga :  Ilir  LEVONJA

1) Ka kohë që në internet, sidomos në webet shqiptare, qarkullon një nga intervistat e aktores së njohur greke Irene Papas apo Irena Lejlekut. Ku midis të tjerave ajo ka deklaruar se është shqiptare. Vajza e një burri shqiptar dhe e një nëne epirote. Dhe ku sipas aktores, ndofta një ndjesi fiksimi normal për një të moshuar gati sa një shekull, nuk ka dëshirë që të mbyll sytë pa e pohuar këtë me gojën e saj. lexo me teper »