Arkivi per July, 2017

Vrioni vazhdon të mahnisë

Postuar tek AKTUALE me July 16th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Astrit  LULUSHI

Ndonjëherë duket se çdo gjë zbehet, zhbëhet dhe duket pa vlerë, të gjitha përpjekjet duken të kota. Kjo është koha kur njeriu kalon nga jeta në mosjetë, dhe për të regjistruar këto çaste në dy botë njëherësh, kujdeset fotografi, si në rastin e shkodranit Kolë Maca në pamjen e regjistruar me syrin e tij, dhe të përjetësuar. Fotoja quhet “E bija e Gjon Palit”, realizuar më 1913 në Shkodër; bija e veshur në të zeza qëndron mbi kryet e atit të saj që ndodhet në prag të vdekjes si pasojë e plagëve të mara në luftën për mbrojtjen e qytetit nga forcat malazeze. lexo me teper »

Enveri i shkruan Rames…beji mutin qeverisjes, vetem merru me llogje…

Postuar tek Komente me July 16th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Basir  COLLAKU

Edvin more bir si te kam. Me zgjedhjet me tha Ramizi, se i kishin derguar haber shoket e Partise, ia kishe qelluar tamam ne shenje. Si i thomi ne, nga anet tona, skishe pjerdhur fare, as per vendalinj as per keta nderkombetaret demek. Po çe do aman, ua ke pire lengun atyre te huajve, sajdisi me ato qokat e tua jeshile dhe urtohen ata. Po me habite me keto fleterrufete qe ke nisur, je shume besnik, nuk le asgje mangut. lexo me teper »

Vrasës poetësh

Postuar tek Komente me July 16th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Nebil  ÇIKA

40 vjet me parë në 17 korrik të vitit 1997 , diktatura komuniste kreu një nga krimet më të mëdha të sajë. Pushkatoi , pas torturash te shumta , dy poetë : Vilson Blloshmin dhe Genc Leken nga Librazhdi .Këta nuk ishin as poetet e parë e as të fundit qe do te arrestoheshin, torturoheshin ,dënoheshin e ekzekutoheshin nga komunizmi dhe komunistet shqiptar . Lista është gjate, por ky krim që po përkujtojmë sot mjafton për të kuptuar mirë të shkuarën diktatoriale dhe akoma më mire te tashmen “demokratike” të Shqipërisë . lexo me teper »

Botë e njeri

Postuar tek Komente me July 16th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Astrit  LULUSHI

Bota është burg, me përjashtim se në ‘të të gjithë janë të dënuar me vdekje. Njerëzit presin në radhë, dhe në proces harrojnë se nuk janë vetëm – u duket se do të jetojnë gjithmonë; shtyhen, zihen, grinden, luftojnë njeri-tjetrin, të pushtuar nga Uni, fryhen, shtypin, pasurohen, dhe kur afrohet koha të vdesin, dridhen, përqafojnë fenë, japin dhurata, bëhen bamirës, pendohen -për të qetësuar a shpëtuar shpirtrat e tyre – megjithatë, ata shtiren.  lexo me teper »

NGRIRJE, HEQJE APO DOREHEQJE JANE E NJEJTA GJE

Postuar tek Komente me July 16th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Shkruan : Teodor  KARECO

Ditet e fundit Partia Demokratike pesoje nje nder humbjet me te thella ne historine e saj. Gjykimi im, ndonese larg, eshte se pergjegjesia kryesore eshte e zotit Basha. Kjo jo vetem e thjeshte per drejtimin prej kapadaiu te fushates, mendimeve shume te ceketa, mungeses se alternatives, kopjimin e sloganeve te pakuptimta si “Republika e re” ne vend te “Rilindjes”. Ai hodhi poshte mundin e sakrificat e demokrateve duke u ngujuar ne cader me slogane nga me te ndryshmet. U kenaq me nje “kocke” per disa ministry e drejtori. lexo me teper »

Kryetar Alizot

Postuar tek Komente me July 12th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Edison  YPI

Kam tre kandidatura për Kryetar të Partisë Demokratike. Kandidatura ime e parë për Kryetar të Partisë Demokratike është një Burrë Shteti madhështor nga më të fuqishmit që ka parë historia e Shqipërisë. Është ai që bëri të gjitha shkollat në Shqipëri, Turqi, Greqi, Rumani. lexo me teper »

UNË DHE ATDHEU.

Postuar tek Komente me July 12th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Agim  XHAFKA

Çdo vit unë vij në Shqipëri. E marr parasysh udhëtimin e gjatë nga Amerika,lodhjen,shpenzimet se dua të gjendem mes njerëzve të mij,të gjakut a shok e miq.  lexo me teper »

Po Rama, Tahiri, Beqja, Veliaj, Vilma Nushi, perse mungojne ne listen “ne emer te popullit..”

Postuar tek Komente me July 12th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Basir  COLLAKU

Eshte turp per KM te merret me thashetheme, siç beri me listimin e 100 emrave, qe sipas tij jane denoncuar nga qytetare te ndryshem per abuzime te pretenduara. Rama nuk eshte teqe, as kishe e xhami, zyre rrefimi mekatesh, ku lahen e shplahen kusuret. lexo me teper »

Drejtësia në “reforme”(karantinë)me Nenin nr.449 te Vettingut

Postuar tek Komente me July 12th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Shkruan : Zamir GJURGJI

S’kemi nevojë për avokatë mbrojtës(1976); kemi nevojë për avokatë mbrojtës(2017); të njëjtët persona fizike e juridike: nga Omari, Traja, Abdiu, Xhafa….& COM~pani. lexo me teper »

Ngerci i opozites!

Postuar tek Komente me July 12th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Armand   MAHO

Permasat e debatit ne PD po behet shqetesues, dhe seshte cudi qe po u zgjat me shume coprat e thyera te pasqyres te rezultoje e pamundur te ngjiten. Ne fakt fillimisht mendova se problemi ishte lokalizuar ne dy apo tre figura qe kishin pergjegjesi jo te paket per humbjen ne vitin 2013 por qe ja hodhen paq nga doreheqja e doktorit. lexo me teper »