Arkivi per March, 2017

Qeveri dhe nderkombetare te ligjshem e popull i paligjshem…

Postuar tek Komente me March 29th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Basir  COLLAKU

Ka nje baterdi emocionale nga pozita, perkrahesit e saj te zjarrte dhe fortdjegur, shkruesit e saj te plotpaguar, delfinet e qeverise majmur nga rehatia, se qeveria eshte e ligjshme, ndaj kerkesa e opozites per nje qeveri teknike na qenka pa vend, se kjo behet pastaj precedent. Madje nderkombetaret demokracidsashes e perserisin te shqeyesuar dhe sugjerojne me emergjence nderlrerjen e bojkotit, kete togfjalesh per Shqiperine. lexo me teper »

Mendoje me kokë!

Postuar tek Komente me March 29th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Bledi KASMI

Disa dite me pare Rama serviri një dosje tipike të Sigurimit të Shtetit në dy media të tij për të mbrojtur figurën e hetuesit dhe torturuesit Fatmir Xhafa, të cilin e ka emëruar si ministër të Brendshëm. Në asnjë rresht të shpifjeve të servirura për të mbuluar krimet e Xhafës nuk thuhet se Fatmiri i tij nuk ka qenë një xhelat i diktaturës. lexo me teper »

Çadra po ia zgjidh kollaron Ramës

Postuar tek Komente me March 29th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Shkruan : Brenton  KOTORRI

Protesta e organizuar nga opozita më 18 shkurt të këtij viti dhe vazhdimi i saj deri më sot, mbetet çështja politike kryesore në vend, jo vetëm e këtij viti, por ndoshta që prej ndryshimeve kushtetuese të 2008-ës. Në këto muaj të parë të vitit kryeministri Rama thuajse nuk është dukur në seancat plenare të kuvendit. Instalimi i çadrës së protestës përpara kryeministrisë, duket se ishte një lëvizje e paparashikuar prej tij. Kësisoj, ai është shprehur fare pak rreth kësaj proteste. lexo me teper »

Përsëri me Visarin?

Postuar tek Komente me March 29th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Maksim  RAKIPAJ

E sulmuan djathtas e majtas kur pranoi të bëhej ministër kulture në qeverinë Berisha tre muajt e fundit të asaj qeverie. E mbështeta në vendimin që mori, sepse kam qënë shok burgu me të dhe ja njoh integritetin moral. Nuk kam qënë dakord me Visarin kur u shpreh kundër grevës së ish të burgosurve ato kohë dhe jam shprehur haptaz qysh atëhere pro asaj greve. Më në fund një ish i burgosur politik ministër, qe nder edhe për ne, jo vetëm përfitim vetiak për Visarin. lexo me teper »

Nje poshterim tjeter per Meten!

Postuar tek Komente me March 14th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Armand  MAHO

Emerimi i Fatmir Xhafes, nje ish hetues i komunizmit ne krye te Ministrise se Brendshme, pervec se emerim qe nuk ofron asnje zgjidhje per krizen nga ana e Rames, eshte dhe nje poshterim per Ilir Meten, aleatin e tij ne qeverisje. lexo me teper »

Diana Çuli, mos dil më në publik!

Postuar tek Komente me March 14th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Shkruan : Ilir  HASHORVA

Përmes Agron Tufës, i cili nuk la të zhvillohej një shfaqje letrare organizuar nga Ministria e Kulturës, kushtuar Diana Çulit, kësaj gruaje që ka dhënë ndihmesën e vet në vrasje njerëzish, u bë e para protestë publike ndaj një figure, përfaqësuese e shumë figurave të tjera, që i shërbyen me mish e me shpirt regjimit komunist, madje segmenteve më kriminale të tij dhe sot, në pas komunizëm, kërkojnë të jenë përsëri në qendër të vëmendjes, në krye të shoqërisë dhe politikës, të përfitojnë prej tyre dhe të japin mësime morali, kulture, lirie e demokracie. lexo me teper »

Mit’hat Frashëri: “Partia ime është Shqipëria”

Postuar tek HISTORIA me March 14th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Anton  ÇEFA

Njerëzit e mëdhenj shpesh e bëjnë veten të paharrueshëm edhe vetëm me një fjalë, një porosi, një thirrje, duke mbetur kështu të përjetshëm në kujtesën kombëtare. lexo me teper »

Asgjë e re nga fronti i Mogerinit

Postuar tek Komente me March 14th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Ergys  MERTIRI

Ta themi që në krye, vizita e Mogherini-t ishte një dështim, ashtu vetë politika e BE-së për këto 26 vjet. Përveç një deklarate shumë të qartë (siç e pohoi edhe vetë) që nuk jep asnjë zgjidhje, ajo nuk i dha asnjë orientim krizës politike që ka mbërthyer vendin. lexo me teper »

C’RILINDJE

Postuar tek Poezi me March 13th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Shahin  KOLONJA

Shqiperia nuk mund te behet duke nderruar kusaret,as duke nderruar rrenuesit e saj.Ajo behet vetem nese politika do te pastrohet nga spiunet,ishkomunistet dhe veglat e diktatures.Shqiperine e bejne idealistet dhe fisniket dhe jo materialistet dhe harbutet. lexo me teper »

Qelitë hapen, vetingu mbyllet

Postuar tek Komente me March 13th, 2017 nga Lajmi – 1 koment

Shkruan : Basir  COLLAKU

Duket se klima politike krejt e pashëndetshme, ka prodhurar pasiguri, duke shtuar dyshimet e forta në drejtësi, ku ata bëhen njëhersh garanci e munguar në pritshmërinë për zgjedhjet e 18 qershorit. Protesta e opozitës në javën e tretë të saj, merr fakte , besueshmëri akuzash, nga ngjarje të cilat janë jashtë saj, por nën kontrollin e qeverisë. Mazhoranca e kapërceu oreksin duke kthyer kurrizin gjendjes aktuale dhe stomakun urisë së saj, duke u përpjekur të shmangë opozitën në plotësimin e komisioneve që Kushtetuta dhe konsensusi i 22 korrikut 2016, e ka tashmë të sanksionuar me 140 vota deputetësh. lexo me teper »