Arkivi per February, 2017

Gjyqtaret dhe prokuroret kane gjynahet e tyre por…?

Postuar tek Komente me February 24th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Armand  MAHO

Zoti pikturist ( po i them keshtu se piktor nuk eshte dhe komunitetini tyre eshte i nderuar) jo vetem qe shkel kushtetuten duke intimiduar dhe akuzuar nje pushtet tjeter sic eshte gjyqesori, por per tja hedhur kerkon qe cdo gje te zeze qe ka bere vete tja adresoje atyre. lexo me teper »

Dy buxhetet e Shqiperise

Postuar tek AKTUALE me February 24th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Klodian  TOMORRI

Shqiperia ka dy buxhete. Nje buxhet shteti 3 miliarde euro, qe e administron qeveria dhe nje buxhet tjeter droge 2 miliarde euro, qe e administrojne trafikantet. lexo me teper »

Himenoplastika* e radhës për z.Topi

Postuar tek Komente me February 24th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Zamir  GJURGJI

Bamir Topi e ka pasur “grure e miser” me ish sekretaret e partise, por gjithmone grure me Sekretaret e Pare te Partise ne rrethe dhe me ish Byrosistet. E megjithate, perseri kerkon te Rilinde kur ia lyp…Partia; edhe pse Partia e tij e zemres ia nxjerr me shume bojen se ish partia e teseres. lexo me teper »

Strategjia e Bashës

Postuar tek Komente me February 24th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Armand  MAHO

Për ata që e kuptojnë, duhet pranuar që ideja e Bashës për të nisur protestat 4 muaj para zgjedhjeve është thjesht birlante. Vetë Rama ishte investuar fort që, nëpërmjet presioneve dhe tundimeve, të mbante me pahir Metën në qeveri, si kyçin e suksesit të tij, duke luajtur kartën e injorimit me Bashën. Nga ana e tij, Basha e la të kridhej në delirin e tij për tre vjet e ca. Duroi dhe presionin e partisë së tij dhe strukturave për protesta, duke kapërdirë dhe shumë akuza. Punoi fort me komunitetin ndërkombëtar duke pritur rastin e tij. lexo me teper »

Politika e rrugës, si e vetmja rrugë

Postuar tek Komente me February 24th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Shkruan : Ergys  MERTIRI

Parimisht, protestat e organizuara nga partitë politike nuk kanë shumë kuptim për një vend demokratik. Mjetet e tyre janë institucionet ligjore ku prodhohet debati politik dhe opozitarizmi dhe jo imponimi nëpërmjet demonstruesve. lexo me teper »

Reformë apo Hakmarrje për Drejtësinë ?!

Postuar tek Komente me February 24th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Nebil  ÇIKA

Shpallja e “pa fajshme” e “Hakmarrjes për Drejtësi” qe ne ditët e para te fillimit të realizimit te Reformës për Drejtësi me kujtoi vargun e njohure te një këngë popullore shqiptare te fillimit te shekullit te XX : “Per ne Xhenet u nisëm , sosëm në Xhehnem / Shqipëri moj kuçkë , ç’na bere verem” Çfarë prisnim , çfare na është premtuar nga kjo reformë ne drejtësi dhe mbështetësit e çfare na doli ne fakt ?! lexo me teper »

Shqiperia qe harron

Postuar tek Komente me February 14th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Klodian  TOMORRI

Keto dite Shqiperia pati dy pervjetore, ironikisht afer njeri-tjetrit, te cilet jane deshmia uleritese se sa e padrejte eshte ajo me veten. lexo me teper »

Provokimet e një kufome politike

Postuar tek Komente me February 14th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Bledi KASMI

Dy ngjarje të ndodhura dje brenda një harku kohor të shkurtër kanë risjellë në vëmendje të opinionit mënyrën se si pushteti po përgatit skenarët për të reaguar ndaj protestës të së shtunës. Paniku i ka bërë të humbin arsyen dhe i janë rikthyer provokimeve të ngjashme me ato që përdorte diktatura, ndërsa po jepte shpirt. Ramiz Alia kur pa se bustet e diktatorit po rrëzoheshin në çdo qytet shpiku antimitingjet me shoqatat e “Vullnetarëve të Enverit”. lexo me teper »

Rënia e Metës si fund i tranzicionit

Postuar tek Komente me February 14th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Shkruan : Brendon  KOTORRI

Si një prej lojtarëve më të palodhur të politikës shqiptare të tranzicionit, Ilir Meta nuk resht asnjëherë së surprizuari, e pikërisht duke mos surprizuar. Pas shkarkimit të Ministrit të drejtësisë prej Kryeministrit, dhe debateve që nxiti ky gjest, edhe Meta u detyrua që të dilte dhe të fliste përpara kamerave. Në një kohë, kur publiku ka nevojë të kuptojë se çfarë po ndodh realisht mes PS dhe LSI që ka sjellë problemet e fundit institucionale, Meta deklaroi se i rëndësishëm është stabiliteti i Shqipërisë dhe marrëdhëniet në rajon. lexo me teper »

Dy fjalë për një shkrimtar që vdiq..

Postuar tek Komente me February 14th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Maks  RAKIPAJ

…Iku edhe Dritëroi me të shumtit. Thonë se vuajti shumë para se ta jepte shpirtin, më shumë se i madhi Havzi Nela në litar, sigurisht më shumë se poeti Trifon Xhagjika, më shumë se Genc Leka dhe Vilson Blloshmi (plumbi ta merr shpirtin tak-fak, megjithëse thonë se gjithë këta janë pushkatuar a varur pasi e patën dhënë shpirtin nën tortura)… lexo me teper »