Arkivi per January, 2017

Politika: Aktrim në fushën e vuajtjes së njerëzve?!

Postuar tek Komente me January 17th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Indrit  VOKSHI

Më dekurajojnë këta që e konceptojnë politikën si aktrim në fushën e vuajtjes së njerëzve. Kush ua qan hallet më mirë njerëzve, do fitojë. Të duket sikur po ndjek ndonjë dramë tek Teatri Kombëtar. Politika nuk është qarje hallesh. Eshtë zgjidhje, nëpërmjet ligjeve të reja që do miratosh dhe zbatimit të atyre ligjeve që ekzistojnë. lexo me teper »

Reagim pavetor, per shkak te mentalitetit dhe jo te individit

Postuar tek Komente me January 17th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Shkruan : Zamir  GJURGJI

Fejsbuku nuk te arsimon? Nje gjenial progresist zbuloi Ameriken! Sigurisht qe jo, por arsimi nuk perftohet pa pedagogji, kjo e fundit nuk perçohet pa edukate qytetare, e cila nuk mund te reflektohet me gjenin e inferioritetit te provincialit( jo si vendlindje, por te atij qe fshihet pas gemushe, qe gjuan me gur pas gardhit, qe te ze pusi ne pyll(imboscata), qe vlereson me shume pulen e komshise se te veten dhe qe ne kafen e fshatit thurrte endrra pa fund si te pinte nje kafe te Flora, pavaresisht mjetit qe perdorej, qofte edhe duke spiunuar komshiun qe s’kishte realizuar normen me shate a lopate). lexo me teper »

LIRIA E SHTYPIT DHE “ÇIFTELIA” ME NJË TEL E LUL BASHËS

Postuar tek Komente me January 17th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Nebil  ÇIKA

Për të disatën herë  kreu i PD Lulzim Basha bëhet iniciator i “furtunave  në gotë uji “  me te ashtuquajturën  “liri e  shtypit “ në  Shqipëri. Nuk them që liria e shtypit  ekziston  por mungesa e sajë  nuk është një risi e për me tepër nuk  shfaqet  domosdoshmërish kur drejtues te medieve apo gazetare pushohen nga puna  , nuk është e një anshme  pra vetëm nga kampi kundërshtar , aktualisht qeveria  por një fenomen kombëtar dhe  politika , përfshi edhe opozitën , është përgjegjësja kryesore për të mos thënë e vetmja për këtë. lexo me teper »

Frika e Edi Ramës nga vota e lirë

Postuar tek Komente me January 17th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Luljeta  PROGNI

Kur i humbi zgjedhjet e 28 qershorit 2009, Edi Rama u gjend në një pozitë shumë të vështirë për të ardhmen e tij në krye të Partisë Socialiste. Bazuar në statutin e partisë, pas humbjes së zgjedhjeve, i duhej të linte postin e kryetarit. Por, nuk e bëri. Edi Rama i mbështetur fort nga Gramoz Ruçi, nuk i pranoi rezultatet e zgjedhjeve, pasi e konsideroi procesin të manipuluar. lexo me teper »