Arkivi per December, 2016

Demagogjitë nuk votohen

Postuar tek Komente me December 27th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Klodian  TOMORRI

Opozita është vënë ditët e fundit në qendër të kritikave të forta publike për shkak se nuk u mobilizua të enjten e shkuar në Parlament për të votuar nismën e Lëvizjes Socialiste për Integrim për Konçesionin e laboratoreve. Gishti i përgjegjësisë është drejtuar veçanërisht mbi Lulzim Bashën, cili madje është akuzuar se ka bërë pakt me Partinë Socialiste kundër LSI dhe tolerimi i konçesionit të laboratorëve është çmimi i pazarit mes tij dhe Ramës. lexo me teper »

Koalicioni i djathtë

Postuar tek Komente me December 27th, 2016 nga Lajmi – 1 koment

Nga : Brendon  KOTORRI

Në zgjedhjet për kandidatin për president brenda Partisë Republikane në SHBA vumë re shumëllojshmërinë e vizioneve që u paraqitën. Vizionet e paraqitura prej secilit kandidat bartnin në vete edhe pretendimin se platforma e tyre përfaqësonte më së miri të djathtën. lexo me teper »

VLORA, PROVA QË BASHA NUK E KONTROLLON DOT PD-NË

Postuar tek Komente me December 27th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Nebil  ÇIKA

Në 11 dhjetor në festen e themelimit të PD-së munguan një pjesë e mire e kryesisë dhe e grupit parlamentar kryesisht ish ministra e drejtues te larte te pushtetit te PD-se para vitit 2013 . Kjo mungesë u komentua nga shtypi dhe opinioni si shfaqja publike një konflikti të heshtur midis ish establishmentit te vjetër te PD-se dhe liderit aktual të sajë Basha gjë që me sa duket po behet çdo dite e më publik. lexo me teper »

Hapja e dosjeve në Shqipëri – gënjeshtër 26 vje?are

Postuar tek Komente me December 27th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Shkruan : Lindita  ARAPI

Ishte dhjetori i vitit 1990, ditë demonstratash të studentëve, ditë të lindjes së pluralizmit politik, ajri vibronte nga thirrjet e shpresës të një populli të rraskapitur nga diktatura asfiksuese. lexo me teper »

Studimi për perceptimin e komunizmit zemëron viktimat e kohës

Postuar tek AKTUALE me December 13th, 2016 nga Lajmi – 1 koment

Nga : Fatjona  MEJDINI

Një studim mbi perceptimet dhe kuptimin e shqiptarëve mbi periudhën komuniste kryer nga një organizatë e pavarur për zyrën e OSBE në Tiranë ka zemëruar përfaqësuesit e viktimave të regjimit të vjetër dhe ka nxitur thirrje që shteti të bëjë më shumë për të dënuar krimet e të shkuarës komuniste. lexo me teper »

MUNGESA E PAKTIT KOMBËTAR

Postuar tek Komente me December 13th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Agim  POPOCI

Dhjetë vjet më parë, partitë shqiptare në Maqedoni arritën të bindin rreth 50 për qind të elektoratit duke fituar 29 mandate, në garën elektorale ku LSDM fitoi vetëm 32  ulëse në parlament dhe VMRO-DPMNE ishte e para me 44 mandate. lexo me teper »

PSE S’MË BEFASON SONDAZHI I OSBE-IDRA PËR ENVER HOXHËN ?!

Postuar tek Komente me December 13th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Nebil  ÇIKA

Një ditë para 8 dhjetorit, ditës simbol te lëvizjes antikomuniste shqiptare  u publiku një sondazh i  financuar  nga OSBE ,  i realizuar Institutit për Kërkime e Alternativa Zhvillimi (IDRA )  edh i mbështetur nga ambasadori i OSBE-s në Tiranë , Bernd Borchard. lexo me teper »

Tragjikja e elitës politike shqiptare në Maqedoni

Postuar tek Komente me December 13th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Arben  LLALLA

Pas përfundimit të zgjedhjeve, kur u vu re se shqiptarët morën 20 deputetë duke humbur 7, filluan misionarët andej dhe këtej kufirit që paguhen rëndshëm nga partitë politike dhe organizatat e huaja, të çirren se fajin për uljen e numrit të deputetëve e kanë partitë e reja, të cilat përçanë votën shqiptare. lexo me teper »

Karkasa e pushtetit

Postuar tek Komente me December 13th, 2016 nga Lajmi – 1 koment

Nga : Plator  NESTURI

Tre ditë më parë Renzi dha dorëheqjen si kryeministër i Italisë. Basti i vënë me shpalljen e Referendumit për të marrë gjithçka ose asgjë rezultoi fatal për qeverinë e majtë në Romë, por gjithsesi arsyeja e shembjes nuk ishte si rezultat i fatit të keq në kazino. lexo me teper »

Daut Dauti – Varri në piskamë

Postuar tek HISTORIA me December 10th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Shkruan : Eugen SHEHU

Malet dhe lisat e Dervenit të Shkupit,kanë përcjellë nëpër gjenerata të tëra,këngët e dhimbjes e të trimërisë.Ato male ato lisa,nëpër vite dhe vite u shëndrruan në karakollet e para të qëndresës madhore shqiptare.Këta karakolle qëndrese,u sulmuan prej serbëve, sllavomaqedonasve, bullgarëve e megjithatë kur hordhitë armike u larguan të përgjakura,mbi këto troje u ndje kurdoherë lavdia.Në këtë bashkim supesh,të maleve e lisave,nuk munguan të rreshtohen edhe burrat e Dervenit.Një fat i çuditshëm dhe emblematik,i ndoqi kurdoherë pas këta burra,të cilët duke qenë në vijën e parë të kufijve etnike shqiptare,u shëndrruan në trojet e para,të kufijve arbërorë,trung i pashkulshëm.Brenda historive të atyre breznive,vjen sot në ditët e reja krejt gurgulluese dhe heroike,jeta e Daut Dautit. lexo me teper »