Arkivi per November, 2016

72 VJET TRAGJEDI

Postuar tek Komente me November 29th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

moment_pushkatimi_987409461Nga : Hakik  MENA

Sot, eshte 72 vjetori i dites me te zeze, me te erret, me te trishtueshme, me te dhimshme, me te frikshme, me te llahtarshme, me te pa shprese, me te pa sigurte, me disfatiste qe kombi yne ka njohur ne historine e tij. lexo me teper »

Nuk shkoj tek Ata…por Lutem.

Postuar tek Komente me November 29th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

murat-basha12Nga : Murat  BASHA

Si zakonisht më 28 nëntor unë shkoj në varreza.Kam një arsye të fortë,sa personale, por dhe më tej…Nuk shkoj në varrezat e të ashtuquajturve “dëshmorë “të Atdheut,jo se nuk respektoj të rënët,por sepse aty janë së bashku dëshmorë,xhelatë e kriminelë.Jo,jo unë shkoj në Tufinë,te varri i tim gjysh, i coj një tufë me lule dhe i ndez një qiri,është pramë varrit të nënës sime.Varr i thjeshtë,por brënda tij janë eshtrat e një një burri që u rrit dhe edukua me dashuri për Shqipërinë. lexo me teper »

“HAPJA” E PAQARTË E LUL BASHËS

Postuar tek Komente me November 29th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

basha-bushatiNga : Nebil  ÇIKA

Kreu i PD-se Lulzim Basha ka zyrtarizuar “hapjen” e PD-se si lëvizjen e tij politike te radhës në prag të zgjedhjeve politike të Qershorit të ardhshëm por jo vetëm publiku .por edhe vete strukturat e PD-së janë te paqarat për këtë vendim të tij . Ne korridoret  e PD-se  por edhe ne strukturat e bazës askush nuk te jep një përcaktim te qartë për projektin e “hapjes” së kreut demokrat. Një pjesë ngrenë supet me sinqeritet ndërsa te tjerë mundohen te japin një shpjegim sipas perceptimit te tyre ,por askush nuk e di me saktësi se çfarë do të ndodhe ne realitet. lexo me teper »

29 NENTORI ?! SOT DUA TË KUJTOJ BALLISTET

Postuar tek Komente me November 29th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

balli_kombetarNga : Sadik  BEJKO

29 Nentori gjithmone i ka hyre ne hak Dites se Flamurit.   Sivjet, ne kete 29 Nentor, dua te kujtoj edhe ballistet. Nuk kam pasur balliste ne familje. Dua t’i kujtoj se ballistet ishin antifashiste, ishin republikane, jomonarkiste, ishin antikomuniste per me teper. lexo me teper »

DËSHMORË, APO KOLABORACIONISTË ?

Postuar tek HISTORIA me November 29th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

uran-butkaShkruan : Uran  BUTKA

Të trondit dhe të habit fakti, që në çdo përvjetor të çlirimit nderohen e përkujtohen vetëm brigada të Ushtrisë NÇ, ngjarje dhe luftëtarë e dëshmorë të Luftës Nacionalçlirimtare, bëhen homazhe institucionale dhe vendosen kurora dhe shkruhet vetëm për ata, por nuk përmendet asnjë luftë e faktorëve të tjerë antifashistë  apo  dëshmorët e tyre . lexo me teper »

”Oqi” grek nuk është “Nein”-i gjerman!

Postuar tek Komente me November 26th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

zamir-gjurgjiShkruan : Zamir  GJURGJI

Kaq e vështirë është të kuptohet që : 1. J0-ja e gjermanit te Merkelit, G.K., vjen menjëherë pas rënies së lire te kandidaturës se parapelqyer ethshem prej Xhorxh Sorosit në SHBA? lexo me teper »

CILA ËSHTË DITA E ÇLIRIMIT?

Postuar tek Komente me November 26th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

reshat-kripaNga : Reshat   KRIPA

Në këto ditë nëntori dëgjojmë disa zëra korbash të zinj që çirren për të ashtuquajturën “ditë e çlirimit”  njëlloj si në vitet e errëta të sundimit të diktaturës komuniste. E di që ky shkrim do të ngjallë protestën e disa individëve që u ka mbetur ora qysh në vitin 1944, të indoktrinuar nga propaganda e servilëve të diktaturës së kuqe. lexo me teper »

KRIMET POLITIKE TË KOMUNIZMIT DHE STANDARDET E DYFISHTA TË BE

Postuar tek Komente me November 26th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

moment_pushkatimi_987409461Nga : Nebil  ÇIKA

“Një gjykatë në Bruksel i gjykoi në mungesë dhe i shpalli fajtorë tre serbë për vrasjen e veprimtarit shqiptar për të drejtat e njeriut, Enver Hadri, 26 vjet më parë. Gjykata shpalli fajtorë, Bozhidar Spasiçin, ish shef i operacioneve të posaçme të policisë sekrete jugosllave të njohur si UDBA dhe dy njerëz të nëntokës serbe Andrija Drashkoviç dhe Veselin Vukotiç. lexo me teper »

Rama në shoqërinë e spektaklit

Postuar tek Komente me November 26th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

fitim-zekthi-300x166Nga : Fitim  ZEKTHI

Gjatë garës për të zgjedhur presidentin amerikan në vitin 2008, senatori Barack Obama mbështetej fuqimisht nga gazetat më të mëdha të SHBA-së, televizionet më të njohura në vend, Hollywood-i etj. Gjithë mediat më të rëndësishme të planetit ishin me të edhe më shumë kur ai u bë president. Ai e mori presidencën në një kohë të vështirë, premtoi të nxirrte vendin nga kriza, të hapte vende të reja pune, të ndalte recesionin etj. etj. Gjatë zgjedhjeve të mesmandatit në vitin 2010, zgjedhje në të cilat rinovohet e gjithë dhoma e ulët e kongresit dhe një e treta e senatit, partia e presidentit Obama pësoi humbje të rëndë. lexo me teper »

Urrejtja dhe bijtë e saj

Postuar tek Komente me November 21st, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

urrejtjeShkruan : ArJan  BEJKO

Urrejtja nuk është gjë e re në botë. Ajo është më e lashtë se qytetërimi. Pa dalë mirë nga shpellat homot e ndryshëm mësuan ta urrejnë njeri tjetrin. Urrejtja e pa qytetërimin të lindë dhe ndoshta do të shohë edhe fundin e tij. Ajo ekziston në të gjitha vendet e botës. Shkaqet mund të jenë të ndryshme e në dukje edhe bindëse. lexo me teper »