Arkivi per September, 2016

Hashashi! Amin/Amen

Postuar tek Komente me September 29th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

lutfi-dervishiNga : Lutfi  DERVISHI

Tek borgjezi fisnik i Molierit, personazhi kryesor është shumë i kënaqur. I kënaqur sepse ka mësuar se ç’është proza! – Oh proza, proza?! Po unë prozë kam folur gjithë jetën! Sot në vend të fjalës prozë mund të vendosim lehtësisht fjalën mariuanë! lexo me teper »

Kolumbia dhe Shqiperia dy realitete te pakrahasueshme!

Postuar tek Komente me September 29th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

hashaNga : Armand   MAHO

Ne vitin 1984 Rodrigue Lara Bonilla aso kohe minister i drejtesise Kolumbiane do denonconte ne kongres nje foto ku tregohej Pablo Escobar i arrestuar per trafik droge. Ishte e vetmja prove qe tregonte se ish kontrabandisti i cigareve ne Medellin kishte nderruar aktivitet, dhe kish ngritur nje perandori ku fitonte rreth 1.9 miliarde dollare ne vit. Ne ate vit pablo Escobar mund te thuhet se ishte njeriu me i fuqishem i Kolumbise, dhe perdori te gjitha makinacionet per tu zgjedhur deputet, me qellim kundershtimin e ligjit te ekstradimit ne Shtetet e Bashkuara te trafikaneteve te droges dhe jo vetem. Kjo solli anulim te vizes se Escobarit nga ana e ambasades amerikane, dhe doreheqje te tij nga parlamenti. lexo me teper »

Rilindja e Moisiut për plehtrat, si qokë halli në maternitet

Postuar tek Komente me September 29th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Basir_CollakuShkruan : Basir  COLLAKU

Don Vito Korleone, ikona e MAFIA-s kur ndihmonte njerëz të ndryshëm, u bëntë ndonjë nder, për tu liruar lakun e halleve, nuk u kërkonte asnjëherë para. Fundja paratë atij nuk i mungonin kurrë. Por ju thoshte ndërbërësve të tij, kur të kem nevojë për ndihmën tuaj, duhet të jeni gatit të ma jepni atë..Shëmtuar më erdhi ndër mend kjo situatë përdorje, teksa dëgjoja angazhimin në dukje serioz të ish-presidentit Alfred Moisiu, por në përmbajtje, qokë halli nga metrniteti, në këtë stinë plehrash dhe droge. lexo me teper »

Plehrat si “rilindje” që solli Edi Rama

Postuar tek Komente me September 29th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

koshi-edi-ramaNga : Pirro  GUREMANI

U zbeh e ashtuquajtura “rilindje” muaj pas muaji me reformat që vetëm rilindje nuk sollën, por zi e më zi shkonte gjendja e vendit. Se ku jemi sot pas tre vjet qeverisje, këtë e kanë parë dhe provuar në kurrizin e tyre dhe në xhepat e tyre shqiptarët. lexo me teper »

E gërvishta pak Majlinda Bregun dhe doli Lenka Çukoja

Postuar tek Komente me September 28th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

ndricim-kullaNga : Ndriçim  KULLA

Pasi bëra një replikë mëse normale me Majlinda Bregun për tezat që ajo ka paraqitur në disa intervista televizive, zonja reagoi jo duke më kthyer përgjigje për analizën që iu bëra tezave të saj, por duke bërë sulme personale ndaj meje. Zonja Bregu e nis përgjigjen e saj ndaj meje duke më quajtur qen që leh dhe të cilin duhet ta gjuash me gurë. Kur një politikane, deputete, ish-ministre, ish-pedagoge flet kështu për një person publik, botues, opinionist, në media, studiues, autor i shumë librave, ish-koleg si pedagog universitar, duhet të tregojë një arsye të fortë për diçka që e ka fyer thellë në shkrimin tim, sa e ka detyruar që të shprehet kështu. lexo me teper »

Blerja e seksit nuk duhet të jetë e ligjshme

Postuar tek Komente me September 28th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

prostitucionShkruan : Klodian  TOMORRI

Ligjërimi i prostitucionit është një ide e keqe, një politikë e pamoralshme dhe një zgjidhje që prodhon vetëm probleme. Përpjekjet për të legalizuar prostitucionin bazohen në mitin e rremë se ai është një profesion pa viktima. Kjo thjesht nuk është e vërtetë. Biznesi i seksit është një industri e kobshme, që ushqehet nga fatkeqësia dhe prodhon viktima. lexo me teper »

R.I.P vendi im

Postuar tek Komente me September 28th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

mahoNga : Armand  MAHO

Cdo njeri prej nesh, nje plejade e tere e brezit tim te gazetareve qe nga viti 2000 ka degjuar gjysem te verteta, per njerin apo tjetrin deputet, per njerin apo tjetrin minister, per njerin apo tjetrin prokuror, kemi pasur dhe inatet tona deri dhe personale me njerez publike, por kurre nuk kemi kaluar cakun… lexo me teper »

ORE…..RRON AI SAZAN GURI ?!

Postuar tek Komente me September 28th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

guri-bushatiNga : Nebil  CIKA

Ju dhjefsha shoqërinë civile ?! Ky do të kishte qene titulli me i goditur i këtij shënimi  por zgjodha këtë tipin,  “ambientalistin” e thekur Sazan Guri , jo se është i vetmi  i kësaj “race” , por  ka qenë më mediatiku e politiku prej tyre për këto çështje . domethënë  me zhurmuesi, por që tani nuk behet i gjallë gjëkundi . lexo me teper »

Ekonomiksi i plehrave

Postuar tek AKTUALE me September 27th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

klodian-tomorriNga : Klodian  TOMORRI

Meqenese argumenti kryesor dhe i vetem i qeverise per ligjin e plehrave eshte ai ekonomik eshte me shume interes te shihet pak se sa e rendesishme eshte industria e riciklimit ne ekonomine shqiptare. lexo me teper »

Për identitetin tonë dhe për bashkimin kombëtar

Postuar tek Komente me September 27th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

ShqiperiKosoveShkruan : Arsim  KASTRATI

Në këto kohë me shumë halle e derte , a do të mundemi ne Shqiptarët e Kosovës të jemi njëkohësisht edhe praktik edhe këmbëngulës për një qështje të rëndësishme për të tashmën dhe për të ardhmën tonë : t’a forcojmë Republikën e Kosovës e të mbesim Shqiptar ashtu sikur që edhe jemi në të vërtetë? lexo me teper »