Arkivi per August, 2016

Dy fjalë për Dibrën

Postuar tek Komente me August 27th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

indrit_vokshiNga : Indrit  VOKSHI

PS-ja e meriton të humbë në Dibër sepse i ka fyer rëndë dibranët, duke i shantazhuar se po nuk votuan Muharremin, qeveria nuk do t’iu japë investime. Por a mund të shantazhohet Dibra në ketë mënyrë? A e duron krenaria dibrane ketë lloj kërcënimi ordiner? PS-ja i ka fyer edhe më rëndë dibranët, duke zbarkuar në Dibër delinkuentë nga bota e ulët, me shpresën se mundet ta friksojë popullin e Dibrës. lexo me teper »

Republika e Hajdutistanit

Postuar tek Komente me August 27th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

korrupsioni-modelShkruan : Sulejman  MEHAZI

Nuk është kollaj të jesh pjesë e kësaj Republike, për të banuar e jetuar në këtë Republikë duhej të jesh ose i çmendur e i marrë, ose budalla e skizofren, kështu janë ligjet dhe nenet kushtetuese të kësaj Republike të Hajdutistanit, s’ka vend për të mirët, të sinqertit e punëtorët e djersitur. Konkursi jetësor i këtij shteti është çmenduria, marrëzia dhe budallakia. Shtetin ju lejohet ta udhëheqin vetëm ata me karakter ujqësh, dhelprash, qenve të langosur, macave të zgjebosura, hajdutëve, të korruptuarit, pisat, kurvarët, rakixhijtë, narkomanën, dinësëzat, të pa fetë, homoseksualët, mynafikët, spiunët, të pa punëshit, gjumashët, tradhëtarët, kombëshitësit, patriotshitësit, gjuhëshitësit, flamurshitësit etj. lexo me teper »

Nevoja për të ndalur një akt grabitqar

Postuar tek Komente me August 27th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

klodian-tomorriNga : Klodian  TOMORRI

Autoriteti i Mbikqyrjes Financiare dhe Banka Botërore kanë përgatitur një projektligj, i cili detyron çdo familje të paguajë një tarifë 50 euro për të siguruar shtëpinë nga katastrofat. Për ndërtesat e biznesit tarifa do të jetë edhe më e lartë. lexo me teper »

Zgjedhjet ne Diber

Postuar tek Komente me August 27th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

peshkopi-e1463084483642-420x312Nga : Zamir  GJURGJI

Pas pak me shume se dy javesh, me hir e me pahir, dibranet do t’i drejtohen kutise me vrime. Mjaftuan nje pale breke me brime dhe nje qytet i tere detyrohet te perballet me vrimen e kutise dhe rezultatin e Lefterise. Cili do te ishte drejtimi i duhur i te linjtave? Pa breke, dhe nje popull i tere nuk la vrime pa futur vota me shumice. lexo me teper »

Bashkia e Tiranës është një lloj i veçantë organizate mafioze

Postuar tek Komente me August 25th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Landfilli-ne-Sharre-3Shkruan : Indrit  VOKSHI

Hap një biznes plehërash në Sharë ku shfrytëzon 50 fëmijë. Njëri vdes dhe bëhet shkak për zbulimin e skandalit. Bashkia tani, lançon projektin për të pikturuar personazhe të filmave për fëmijë në ndërtesat e Tiranës. Që fëmijët t’i shohin e të lumturohen. Pra i duam fëmijët, punojmë për ta, edhe pse bëjmë që ata të vdesin për ne. Kujdes! Kjo nuk është mafia tradicionale e lindur prej traditës së mosnënshtrimit ndaj shtetit e që bën stil jete si në filmat me mafie. lexo me teper »

NJË HISTORI ME RAMËN QË NGA VITI 1998

Postuar tek Komente me August 25th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

nano_-_ramaNga : Armand  MAHO

Edi Rama erdhi ne vitin 1998 si nje tallje qe desh te bente Fatos Nano me kete popull. Ne fakt nuk perjashtohet te kete marre ndonje udhezim apo dore parash nga vete Soros, per te sjelle njeriun qe flinte rrugeve te Parist, dhe per ta bere sot te parin e vendit. As Nano dhe as Rama nuk flasin me hollesi, se perse duhej te kthehej nga Parisi ish kryeministri dhe te na bente peshqesh nje njeri me veshje te cuditshme, me vath ne vesh qe e emeroi ne krye te ministrise se kultures…Fevzoja e te tjere nuk lane ekran pa i hapur, nderkohe qe nga cupelinkat e djegura per pak modernitet trajtohej si “rrock star”. lexo me teper »

DITA E KUJTESËS APO E HARRESËS ?!

Postuar tek Komente me August 25th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

torturat-komuniste1-350x264Nga : Nebil  ÇIKA

23 gushti ishte Dita Evropiane e Kujtesës.  Kjo dite u kushtohet viktimave te krimeve te komunizmit  ne  Evropë  dhe  botë ku Shqipëria  zë enje vend te veçante  per shkak te numrit te madh te krimeve dhe viktimave te shkaktuara  nga diktatura komuniste . Prita te shihja ndonjë reagim zyrtar nga shteti e qeveria por me kot . E njëjta gje ndodhi edhe opozitën dhe  sidomos grupet e interesit organizmat dhe shoqatat e ish te përndjekurve politikë te komunizmit. lexo me teper »

Editorial Ditari i 48 orëve vjedhje të Ramës

Postuar tek Komente me August 25th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

rrrr-derrrNga : Bledi  KASMI

Asnjë popull në botë nuk vidhet nga qeveria sikurse vidhen shqiptarët. Edhe në gushtin e pushimeve babëzia nuk ndalet. Në ditën e parë të kthimit pas pushimeve, kreu i qeverisë ka firmosur tenderin prej 1.73 miliard lekësh, i cili i kalon deputetit Sadri për rivitalizimin e hapësirave publike në zonën pranë Pallatit të Kulturës në Dibër. Oferta e kompanisë “ALKO Impex” të Sadriut ishte 220 milionë lekë më shumë se oferta më e ulët dhe megjithatë ai fitoi. Sadriu është i preferuari, sepse është në krye të fushatës së shitblerjes së votave në zgjedhjet e Dibrës. Ai është thirrur nën armë për të bërë rishpërndarjen e parave të korrupsionit që përfiton, pjesë e të cilës është edhe qiraja vjetore 55 mijë euro e nënshkruar mes tij dhe OSHE. lexo me teper »

LIRIA E SHTYPIT DHE “HILET SIGURIMSE” TË REFORMËS NË DREJTËSI

Postuar tek Komente me August 23rd, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

drejtesiNga : Nebil  ÇIKA

Janë zbuluar e “riparuar” deri tani shume “hile” të tjera në projektligjet e reformës ne drejtësi , por aktualisht po flasim për nenin 13 të projektligjit mbi Byronë e Hetimit (SPAK), i cili përcakton që: “çdo lloj influence e papërshtatshme e ushtruar mbi punën e prokurorëve të posaçëm apo aktivitetin e tyre mbi çështje konkrete përmes medieve ndalohet dhe dënohet me ligj”.  Ky nen ngjalli reagimin e gazetareve ,pas publikimit te projektligjit  gjë qe u shoqërua me premtimin e politikës se kjo gje do të riparohet . lexo me teper »

POSHTË SHUKRIU, RROFTË SHUKRIZIMI

Postuar tek Komente me August 23rd, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

mandiNga : Armand  MAHO

Edi Rama shkoi serish dje ne Peshkopi. Atje ku nje vit me pare prezantoi njeriun qe i mori ftyren dibraneve. Atyre dibraneve te qete e puntor, te cilet si kishin besuar kurre te majtes kete here i besuan kur u tha se kandidati Shukri do punoje fort per ta. Se kandidati Shukri ishte njeriu me integritet e moral, se kandidati Shukri ishte ai qe duhet ti besonin grate e Dibres, dhe ta votonin, ta votonin se ishte pehlivan djale… Dhe ashtu doli vertet! lexo me teper »