Arkivi per June, 2016

Beteja e Pandit!

Postuar tek Komente me June 27th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

pandeli-majko-dhe-edi-ramaNga : Armand  MAHO

Kur kerkon te beje si i zgjuar dhe Pandeliu… Kerkon qe me referendumin te hallakase dhe zgjedhjet e parakohshme… Dmth te kete nje arsye per te mbledhur rreth vetes delet e krahut te tij, dhe justifikimin ne maje te gjuhes mbasandaj… Jo e Pandeli djali, jo o largpames.. Kete ta kishe kerkuar me kohe e me vaft, qe para dy vjetesh kur bete Xhafen vete ali e vete kadi per ate pacavure qe na keni lene ne dere… lexo me teper »

English Lessons

Postuar tek Komente me June 27th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

edison-ypiNga : Edison  YPI

Arratisen banorët e fshatrave tanë. Braktisin vatrat, arat, lenë ca pleq e plaka mbi mangall, dhe zbresin në qytet. Qef i madh me ardh në Shkodër, Durrës, Tiranë, apo Romë, Milano, Torino, me la pjata dhe tasa boshatisur nga barkderra. Për këtë problem që po boshatis Shqipërinë nuk mund të merret mësim nga Gjermania e cila tashmë e ka pushtuar Europën pa Hitler dhe pa Gestapo, por vetëm nga Anglia që u tkurr, erdhi në vatrën e vet, bëri brexit. lexo me teper »

Futbolli i Rilindjes

Postuar tek Komente me June 25th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

rama-topNga : Doan  DANI

Shndërrimi i futbollit në atraksion kolektiv, në gjendje për të konsoliduar përkatësi e konsensus dhe për të orientuar instinktet e dhunës në hapësira e momente të caktuara, është fenomen tipik i shekullit të shteteve-kombe, të cilat e nuhatën menjëherë potencialin e këtij tubimi, ndër të tjera edhe për të injektuar pjesë nga liturgjia e feve të politikës, e në këtë aspekt prej dekadash spikat shembulli amerikan, ku në një ndeshje bejsbolli a futbolli konsumohen një sërë elementesh nga aparati i besimeve, simboleve, miteve e ritualeve kolektive, natyrisht bashkë me coca cola. lexo me teper »

Brexit, makthi sapo ka filluar

Postuar tek Komente me June 25th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

kriza-ekonomiShkruan : Klodian  TOMORRRI

Paniku që përfshiu tregjet financiare të premten, pas votës shokuese të Britanisë për t’u larguar nga Bashkimi Europian, është thuajse i paprecedentë dhe mund të krahasohet për nga përmasat vetëm me dallgën financiare që ngriti falimentimi i Lehman Brothers. Vetëm 24 orë pas shpalljes së rezultatit, makthi i tërmetit politik në Britani ka fshirë 2.08 trilionë dollarë pasuri nga tregjet financiare të botës. Kjo është sa 2.7 për qind e Prodhimit të Përgjithshëm Botëror. lexo me teper »

PËRVJETORI I GJENOCIDIT ÇAM SI EDHE PROBLEMI AKOMA I PAZGJIDHUR I ÇAMËRISË

Postuar tek Komente me June 25th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

genocidi_camNga  : Mërgim  KORCA

Jemi mësuar tanimë, të gjithë të interesuarit e “Çështjes Çame”, të përkujtohet çdo datë 27 të muajit qershor, (kjo që nga viti 1994), të secilit vit, dita e përkujtimit simbolik të gjenocidit Çam. E theksoj cakun gjuhësor “simbolik” jo rastësisht, nga që vetë vitet e ngjeshur njeri pas tjetrit kanë ndikuar shumë që të jenë të pakët, ah sa të pakët ata të cilët janë të vetëdijshëm sa u takon vuajtjeve të hequra mbi kurriz edhe sa po e vuan akoma popullata çame mohimin e identitetit të saj në kuadrin e popullatave të gadishullit ballkanik ! Sa për një përkujtesë, më 27 qershor të vitit 1944, rreth 600 çamër ku pjesa m’e madhe ishin gra edhe fëmijë, qenë dhunuar e në vazhdim edhe vrarë në mënyrë barbare nga trupat greke !  Faktet historike të dokumentuara flasin  për 70 fshatra çame që u boshatisën nga popullata e tyre si edhe e gjith’ajo pasuríe popullatës u konfiskua ! Duket e pabesueshme por Greqia  u rrëmbeu çamëve një territor me një sipërfaqe sa ajo e shtetit të Malit të Zi! lexo me teper »

Anglia kjo fatkeqësi e madhe

Postuar tek Komente me June 25th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

ilir_levonja_515954446Nga : Ilir  LEVONJA

Nuk e dija që për ne shqiptarët shtetarë, dalja e Anglisë nga Europa, qënka një fatkeqësi kaq e madhe. Si popull e besoj, pasi prej shekujsh e kemi ëndërruar perëndimin. Ama veç si emigrantë, si të arratisur, refugjatë politikë apo ekonomikë etj. Veçse asnjëherë si anëtarë përmes pasaportës së shtetit tonë. Si kontribues normal në zhvillimin dhe ekzistencën e uninonit ku zoti na i dha si rrisk jetën dhe ekzistencën e tonë. lexo me teper »

Na fal vogelush, ne ta sollem Anjezen!

Postuar tek Komente me June 24th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

mahoNga : Armand  MAHO

Sec eshte nje bibe qe po flet ek opinioni se do na dilka nje ligj i ri per kopshtet dhe mbrojtjen e femijeve…  Tashi ne tre vjet i gjati me kete palo qeveri si e majte qe eshte ska bere asgje per mbrojtjen e femijeve . Nuk perton te marre shembuj ligjet per mbrojtjen e LGBD, por nuk luan as gishtin per te te huazuar nje ligj per mbrojtjen e jetimeve qe po perdhunohen jetimoreve… Ka ndezur tam tamet se eshte reformator i madh i tatimeve, drejtesise, e dreqi me te birin por po i dhunohen jetimet dhe femijet neper kopshte te palicensuara. lexo me teper »

Britania doli!!!

Postuar tek Komente me June 24th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

klodian-tomorriShkruan : Klodian  TOMORRI

Britanikët, në mënyrë tërësisht demokratike, sapo zyrtarizuan një nga vendimet më kontroverse në historinë e botës moderne. Me votën për t’u larguar nga Bashkimi Europian ata e kanë futur Europën në një rrugë të rrezikshme. Anglezët nuk janë intelektualë,- shkroi dikur George Orwell. Ndoshta kishte të drejtë. Kjo është përtej elitave dhe ndasive politike. Kjo është një votë, e cila do të ndikojë jetën e qindra milionë njerëzve në mbarë botë. lexo me teper »

Kryeministrit dhe horrave të tij

Postuar tek Komente me June 24th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

rama-kabinetiNga : Redin  HAFIZI

Mos e ndyni atë që u rrit e pastër dhe e shëndetshme. Nëse e keni vënë re, krenaria kombëtare për ne shqiptarët rritet dhe forcohet larg mediokritetit, hipokrizisë dhe kotësisë deri në mëkat në ambientin e Shqipërisë. Ky grup futbollistësh na krenuan sepse dinë të ecin kokëlartë e nuk dinë të zvarriten, ndaj zvarranikët e politikës shqiptare të mbajnë larg duart e ndyra nga kjo vlerë kombëtare. lexo me teper »

Çfarë do të kërkoja unë nga çdo kryeministër

Postuar tek Komente me June 24th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

ndricim-kullaNga : Ndriçim  KULLA

Frederiku i Madh, mbreti i famshëm i Prusisë, shtetit më të fuqishëm të Gjermanisë, në pushimet midis luftërave të shumta që bënte, gjente kohë që të vizitonte shkollat e fshatrave dhe të merrej me reformën e tyre. Kur e pyesnin se përse merrej vetë me këtë punë, ai u thoshte se rezultatet e kësaj pune do të dukeshin pas tridhjetë vjetëve a më gjatë. Dhe kështu ai hodhi themelet e sistemit arsimor të mëvonshëm gjerman që krijoi mrekullinë gjermane, që nga institucionet te ekonomia. Me gjithë ekceset që kaloi Gjermania, themelet e shkollimit të brezave të saj janë te udhëtimet e këtij mbreti nëpër fshatra, për të vizituar shkollat e tyre. Sepse themelet e sistemit arsimor të një vendi nuk krijohen në universitete, por më poshtë. lexo me teper »