Arkivi per May, 2016

A do e ngreje serish koken lart Kavaja?

Postuar tek Komente me May 31st, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

ROSHI-RAMAShkruan : Armand  MAHO

Zhurma per ikjen e Elvis Ervin Roshit te Kavajes do fashitet shpejt… Tashme Roshi nuk do jete nje shqetesim per qyetateret e Kavajes, por vetem nje shqetesim per qyqaret qe kish punesuar ne administrate, dhe qe vetem punonjes shteti smund te quheshin… Te gjithe e dinin si jane vendosur atje, ndersa pjesae me e mire e qytetarise kavajase ata te shkolluarit sot bredhin rrugeve te Tiranes dhe Durresit per te gjetur ndonje vend pune si kamarier apo ne call center… lexo me teper »

Burri i mirë dhe krimineli

Postuar tek Komente me May 31st, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

indrit_vokshiNga : Indrit  VOKSHI

Në fushatën e vitit 2015, kryeministri Edi Rama, tha për një kandidat demokrat: “Është burrë i mirë por unë nuk kam një motër për t’ia dhënë për grua”. Pra na tha se burrin e mirë, mund ta bësh dhëndër por jo ta votosh për kryetar bashkie. lexo me teper »

AZEM GALICA – SHKËMB I DRENICËS

Postuar tek HISTORIA me May 31st, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Azem_BejtaShkruan : Eugen  SHEHU

Kur buzët pa dashur shqiptojnë emrin e Drenicës, e ndjen se tok me këtë emër të kumbojnë shungullimat e luftërave të largëta e të reja.Të largëta janë ato të Isa Boletinit,Hasan Budakovës, Azem Bejtës, Shaban Polluzhës, Mehmet Gradicës. Shungullimat e luftërave të reja, ende jehojnë nëpër lugjet e Drenicës. Ato lidhen me emrin e heroit tashmë legjendar Adem Jasharit nga Prekazi. Të plazmuara në kujtesën e kombit tonë,këto luftëra,do të jehojnë nëpërshekuj ngase arma e trimave shqiptarë,shkrepi për lirinë e madhe të krejt trojeve etnike shqiptare. Në gojëdhëna e në këngë, trimat e Drenicës do të udhëtonin ç’prej maleve e grykave,për në shpirtin e madh të popullit të tyre. lexo me teper »

Mos na beni …. me Kushtetute

Postuar tek Komente me May 31st, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Pushteti-i-gejveNga : Klodian  TOMORRI

Te futesh orientimin seksual ne Kushtetute eshte nje marrezi e paprecedente. Une nuk e kuptoj se si ca eksperte te huaj, diplomat apo politikane te huaj mund t’i imponohen nje shteti sovran kaq dhunshem per ta turperuar. Se po. Ky eshte turperim. lexo me teper »

Ç’LIDHJE KANE RAMA E ROSHI ME RESORTIN “MAK ALBANIA” NË GOLEM?!

Postuar tek Komente me May 31st, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

71998EdiRama-ElvisRoshiNga : Armand  MAHO

Prej disa kohesh banoret e zones se golemit shohin se resorti i Mak Albania ne Golem, investim i Kharafi Group ka nje mysafir te vecante…  Ai eshte Edi Rama keyeminister i Shqiperise, i cili ka filluar ta vizitoje se paku nje here ne jave me raste dhe dy here. Ndonjehere vetem dhe here i shoqeruar nga kryetari i bashkise se Kavajes Ervin apo Elvis Rroshi.. Kryesisht ne oret e para te mengjesit.. Deri ketu ska asgje per tu habitur ne rast se Edi Rama do ishte nje vizitor i thjeshte… lexo me teper »

SALI BERISHA ! PROBLEMI DHE ZGJIDHJA !

Postuar tek Komente me May 31st, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

rama-berisha-te-rruga-e-paqesNga : Nebil  ÇIKA

Sali Berisha, ish president dhe ish kryeministër i vendit ,vazhdon të dominoje politikën shqiptare me protagonizmin e tij politik edhe pse zyrtarisht ka hequr dore nga te qenit shefi i PD-së dhe opozitës . Aq problem është bërë për mazhorancën sa që brenda një muaji ai është përjashtuar dy here nga 10 ditë nga punimet e Kuvendit te Shqipërisë duke provokuar një krize parlamentare, pasi bashke me te eshte larguar edhe krejt opozita . Arsyeja e këtij përjashtimi ka qenë protagonizmi i tij ne sallën e Kuvendit dhe jashtë saje ne mënyrë te veçante denoncimi i veprimtarive kriminale e te pa ligjshme te qeverise dhe zyrtareve te saje, akuza te renda qe ne fakt kane tronditur opinionin publik . Berisha zyrtarisht është shpallur armiku nr 1 i mazhorancës dhe ne fakt ky është një konstatim i drejtë i sajë gje qe e dëshmojnë edhe masat e ashpra ndaj tij sigurisht te pa logjikshme e ne tejkalim te standardeve te Kuvendit të Shqipërisë . lexo me teper »

UDB rekruton Nokën për pataten e Shishtavecit

Postuar tek Komente me May 31st, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Flamur-NokaNga : Armand  MAHO

Duket se Fred Peza e gjeti kauzën e tij për të rënë në sy të shefit. Sipas deklaratës së tij, Flamur Noka na paska qenë agjent i UDB-së jugosllave… Fred! Gjej ndonjë gjë tjetër mor burrë dhe mos u bej qesharak! Në rast se UDB i ka bërë këtë ofertë Nokës, paska qenë e marrë fund… lexo me teper »

TE JESH APO TE BEHEM

Postuar tek Komente me May 27th, 2016 nga Lajmi – 1 koment

mirela-cela-jorgoShkruan : Mirela  CELA – JORGO

Te jesh i hapur ne kete vend eshte njesoj si te jesh nje lebroze qe te shohin te gjithe me frike dhe pasiguri. Kur jemi te vegjel , prinderit tane perpiqen me gjithe mundin e tyre te na edukojne ne menyren me te mire , per ti thene gjerat hapur dhe pa komplekse, te mos genjejme , te respektojme gjithkend dhe cdo gje ta arrijme me pune dhe djerse. Kete bej edhe une me femijet e mi dhe thelle ne shpirt do te doja qe ata te ishin afer ideales. lexo me teper »

Nga Edi tek Eri

Postuar tek Komente me May 27th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

edi-rama-veliajNga : Zamir  GJURGJI

Nese FMN-ja tund koken ne shenje disaprovimi per politikat ekonomike te Edi Rames, kjo do te thote se nderrimi koke per koke i “kapitenit” Rama me lojtarin e “stolit te rezervave” Erion Veliaj eshte çeshtje e kopsitur. Po sikur kete FMN-ne e solli Rama, ç’te keqe u beri valle? lexo me teper »

Mos reformimi i drejtesise

Postuar tek Komente me May 27th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

brikena-bogdo1-265x300Nga : Brikena  BOGDO

Kush e pengon reformimin e drejtësisë, apo më saktë, kush ka interes që, të mos reformohet? Përgjigja po qartësohet tashmë: Politika. A mundet, që kjo politikë e pareformuar, të dëshirojë realisht reformimin e sistemit të drejtësisë? Një sistem i reformuar, së pari është i pavarur. Politika shqiptare, e cila është krejtësisht e varur, nga korrupsioni, kërkon që këtë model, ta përçojë edhe tek pushtetet e tjera. Kur je i shitur, edhe tjetri dëshiron, të jetë i shitshëm. lexo me teper »