Arkivi per April, 2016

KUR PUSHTETARËT MËNJANOJNË SPECIALISTËT

Postuar tek Komente me April 21st, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Ilir-Harshovaok-600x497Nga : Ilir  HASHORVA

(Mbi nevojën e futjes së mësimit të historisë së feve në shkollat tona)

E çfarë nuk është mirë të mësojë e të dijë njeriu?! Edhe historinë e Indisë së Lashtë, edhe atë të Kinës dhe Japonisë, edhe bujqësinë, edhe mjekësinë, edhe muzikën, edhe vizatimin, edhe kompjuterin, edhe filozofinë edhe ekonominë, edhe moralin, edhe latinishten, edhe greqishten e vjetër, edhe ndryshimet e klimës, edhe jogën, edhe karatenë, edhe… edhe çdo gjë. lexo me teper »

FALI O ZOT, SEPSE NUK DIJNE SE CKA SHKRUAJNE!!!

Postuar tek Komente me April 21st, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

nihat-bakalliNga : Nihat  BAKALLI

Edhe kjo na polli!!! Nje pseudo-historian (kripto-komunist, qe te them te pakten) Ylli Polovina ka vazhduar shkrimet e tija te ster-gjata ne fletoren “Illyria”. qe del ne New York, nr.2406 qe mban daten 15 te Prillit te ketij viti. Vetem prej titullit te ketij shkrimi kuptohet fare mire se sa i din (ose sa i sendergjon) punet me nje te shkuar aspak te larget… Ja titulli i ketij margaritari: As nacionalizem komunist, por as edhe nacionalizem ballist! lexo me teper »

QËNDRESA MADHORE E SHQIPTARËVE NË MAQEDONINË PERËNDIMORE NË VITET 1913 – 1918

Postuar tek HISTORIA me April 21st, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

qendresashqiptare1913-1918Shkruan : Eugen  SHEHU

Ka qenë sigurisht tepër e dhimbshme për shqiptarët,që ndërsa grinin në Vlorë flamurin e pavarsisë, dy të tretat pjesë të trupit të tyre,i kishin të okupuara prej fqinjëve lakmiqarë.Malazezët mbanin të rrethuar Shkodrën dhe Lezhën,serbët kishin mësyer deri në Mat,ndërsa grekët bënin luftime për të marrë Pogradecin. lexo me teper »

FENOMENI BLUSHI

Postuar tek Komente me April 18th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

blushi-shall-300x191Nga : Ilir  LEVONJA

Ben Blushi nisi një tur që mund ta quajmë si përpjekja e intelektualit për të shkundur të drobiturit. Këta janë një mori e tërë. Por lakuriq nga koka për faktin e kohës së mbrapshtë që është privilegj dhe pronë e grupimeve. Gjeneralët i kanë hedhur shashkat. Dhe batalionet kanë nisur betejat. Temat janël feja dhe arsimi. Bandat e Shullazëve. Ndërsa midis…., një fitore e madhe. lexo me teper »

PARLAMENTI, PROBLEMI NR .1 I DEMOKRACISË SHQIPTARE

Postuar tek Komente me April 18th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

kuvendi-burgNga : Nebil  ÇIKA

Nuk është as i pari dhe as mi i miri parlament pluralist që ka pasur Shqipëri për demokratik duke e pa mundur ta quash. Sot u përkujtua 25 vjetori i parlamentit pluralist postkomunist ne Shqipëri date qe lidhet me te paren seancë te Kuvendit te Shqiperisë ,( ish Kuvendi Popullor ) qe doli p[as zgjedhjeve te para pluraliste pas 45 vjetëve diktature komuniste dhe sistemit një partiak ne Shqipëri . lexo me teper »

Edukimi fetar sipas psiko-sociologeve mavi/ Internacionale do te jete (shpre)feja e re!

Postuar tek Komente me April 13th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Edi-Rama-FierNga : Zamir  GJURGJI

Bindjuni dhe nenshtrojuni vetem nje zoti, Partise. Lideri i Partise eshte i zgjedhuri i popullit. Zeri i popullit, zeri i zotit. Lideri i partise eshte i zgjedhur i zotit. Nuk ka te zgjedhur dhe zgjedhje tjeter perveç te perzgjedhurit nga lart dhe Lartgjatesia e Tij eshte e vetmja zgjidhje. lexo me teper »

Udhekryqet e Petro Markos

Postuar tek LETERSI me April 13th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

petro-markoNga : Entela  SAFETI – KASI

Ishte koha kur në Shqipëri dënoheshin shkrimtarët , kur librat zhdukeshin nga qarkullimi sikur ti kishte përpirë lubia e një zjarri të përbindshëm, gjuha e së cilës ishte e gjitha helm. Ishte koha kur shkrimtarët dërgoheshin në qeli, në burgje të ndërtuar enkas për ata, kur drynat e portave të rënda mbylleshin për të mos u hapur kurrë më! lexo me teper »

Prokuroria dhe xhaketat e vjetra politike

Postuar tek Komente me April 13th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

ndricim-kullaNga : Ndriçim  KULLA

Prokurori i Përgjithshëm Adriatik Llalla, me të drejtë ka udhëzuar vartësit e tij që të mos e teprojnë me arrestimin e personave me rrezikshmëri të ulët shoqërore, duke i mbushur ambientet e paraburgimit dhe më pas burgjet me ta. Z. Llalla, me të drejtë ka udhëzuar që duhet t’u kushtohet vëmendje më e madhe veprave penale, si: shpërdorimi i detyrës dhe korrupsioni. lexo me teper »

Një tjetër humbje për aktivizmin

Postuar tek Komente me April 13th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

ilva-tare12Nga : Ilva  TARE

Një grup qytetarësh që prej javësh protestojnë kundër ndërtimit të parkut për fëmijë tek liqeni u vizituan sot nga Presidenti i Republikës, në vendin ku Bashkia e Tiranës vazhdon punimet për këndin e lojërave. Pas protestës të thirrur nga Partia Demokratike dhe përplasjeve me policinë, aktivistët u përpoqën t’i rezistonin politizimit të çështjes, duke mos ju bashkuar aksionit kundërshtues të politikës. lexo me teper »

SHTETI I MIQVE DHE AMANETET E PAMBAJTURA

Postuar tek Komente me April 13th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

ilir_levonja_515954446Shkruan : Ilir  LEVONJA

Nuk e di se çfarë ka ndërmend qeveria me lëndën kulturë fetare, pasi po kërkoj edhe në webin e Ministrisë së Arsimit në Shqipëri. Dhe nuk po gjej asgjë. Ndërsa vet Kryeministri ka dhënë një shpjegim përmes një statuti të një publicisti shqiptar, Ardian Vehbiu. Të cilin pak vite më parë (2014) edhe e nderoi me një nga çmimet e përvitshme letrare që jep Ministria e Kulturës. Çmimin Ardian Klosi. lexo me teper »