Arkivi per March, 2016

Shqiperia

Postuar tek Poezi me March 30th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

reformaNga : Shahin  KOLONJA

E majta ka deshmuar historikisht qe mbart vetem antivlera atehere perse ende shqiptaret shpresojne se ajo mund te rilinde dicka vertete dobiprurese.Ka ardhur koha qe bashkekombasit e mi te behen te pergjegjshem per te ndeshkuar antivlerat qe rilind e majta dhe te besuar vetem ne vlerat e fisnikerise…….Nga kusaret,te marret dhe zagaret vetem te mirat nuk vijne……

lexo me teper »

E majta dhe revolucioni

Postuar tek Komente me March 30th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

komunizem_karikature_2_206680377Shkruan : Namir  LAPARDHAJA

Filozofikisht e majta ndërtohet mbi disa mite. Një ndër ta është dhe miti i revolucionit. Duke dashur dhe duke pretenduar të shkëputen përfundimisht nga e kaluara, nga ecuria e natyrshme e jetës njerëzore dhe duke pretenduar se gjithçka fillon me ta, të majtët besojnë më shumë te ndryshimi nëpërmjet dhunës se sa tek arsyeja dhe te ndërgjegjësimi. lexo me teper »

EKSPANSION !

Postuar tek Komente me March 30th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

ekspasionNga : Armand  MAHO

Kjo qe po ndodh me liqenin ska te beje me “interesin qytetar” per te ndertuar nje park lojrash. Kush e beson kete eshte naiv ne rastin me te mire dhe ne rastin me te keq nje skllav i pushtetit…Ska te beje as me forcen e atij zhapikut te bashkise qe u vu aty si “Yesmen” per te zbatuar urdhrat… lexo me teper »

Kaosi i opozitës pa kauzë

Postuar tek Komente me March 30th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

luljeta-orogniNga : Luljeta  PROGNI

Kryetari i Partisë Demokratike duhet të qartësojë me urgjencë qëndrimin e tij për Reformën në Drejtësi. Pa asnjë hezitim duhet të lërë mënjanë politikën dredharake të gjetjes së kauzave boshe për t’iu shmangur reformës. Nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Basha dha garanci se opozita do ta votojë Reformën në Drejtësi dhe Byronë Kombëtare të Hetimit sipas rekomandimeve të Komisionit të Venecias. lexo me teper »

Masakrimi si teori dhe praktikë komuniste

Postuar tek Komente me March 28th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

moment_pushkatimi_987409461Nga : Pirro  GUREMANI

Historikisht si komb kemi pasur masakrime të shumanshme dhe të shumëllojshme, që na kanë ardhur nga jashtë dhe nga brenda. Kaq e vërtetë është kjo sa në realitetin tonë të sotëm shqiptar po ballafaqohemi me ngjarje të së shkuarës dhe të së tashmes që kanë një ndikim të madh në të ardhmen tonë. lexo me teper »

Djegie etapash: Jo vetem adoleshenca, por edhe femijeria

Postuar tek Komente me March 28th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

zamir-gjurgjiNga : Zamir  GJURGJI

Eri i mamit nuk genjen, por fantazon. Eri nuk ka vizione, por vegime. Nuk e ka permbushur adoleshencen si gjithe te tjere, prandaj fjalet dhe veprimet e tij ku mbillen s’korren. Por me e keqja eshte se nuk ka perplotur as femijerine. Supermeni nuk eshte roli i tij, supermeni eshte ai vete, personazhi i femijeve qe kalojne nga cikli parashkollor ne ate shkollor. lexo me teper »

DONALD TRAMP ! FATKEQËSIA E EDI RAMËS DHE HESHTJA E DONALD LU

Postuar tek Komente me March 28th, 2016 nga Lajmi – 1 koment

rama-lu-trampNga : Nebil  ÇIKA

“Turp i madh’ dhe ‘fatkeqësi për Amerikën”. Me këtë deklaratë publike kryeministri Edi Rama midis te tjerash ka kthyer nga periudha enveriste e Shqipërisë edhe retoriken marksist- leniniste ne marrëdhëniet ndërkombëtare . Ai zgjodhi të sulmojë publikisht kandidatin me te mundshëm Republikan për President të SHBA z. Donald Tramp duke e bere pale veten ne një beteje që zyrtarisht nuk e është e tij e për me tepër nuk varet fare nga ai. lexo me teper »

Kush dhe pse nuk e do vërtet Reformën në Drejtësi?

Postuar tek Komente me March 28th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

ndricim-kullaNga : Ndriçim  KULLA

Nuk është tanimë një gjë e re që të dyja palët, si qeveria dhe opozita akuzojnë njëra-tjetrën se nuk e duan Reformën në Drejtësi dhe se secila gjen pretekste për të mos dhënë konsensusin për këtë reformë. Ditët e fundit ishte qeveria ajo që e akuzoi opozitën se nuk e do Reformën në Drejtësi dhe për këtë arsye vendos kushte që nuk kanë të bëjnë me paketën e reformës për të dhënë konsensusin për miratimin e saj. lexo me teper »

Drejt BE-së si breshkat e Edi Ramës

Postuar tek Komente me March 24th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

luljeta-orogniNga : Luljeta  PROGNI

Rezoluta e fundit e Parlamentit Evropian për Shqipërinë u kalua pa shumë vëmendje nga media dhe opozita. Ngjarjet tragjike në Bruksel, por edhe zhvillimet e brendshme, siç ishte deklarata e ambasadorit amerikan Donald Lu për Byronë e Hetimit dhe Al Kaponet e Shqipërisë duket se e zbehën atë që Parlamenti Evropian shprehte në atë rezolutë. Dokumenti i miratuar dy ditë më parë nga Komisioni i Jashtëm në PE, flet për përkeqësim të treguesve kryesorë që përcaktojnë negociatat për anëtarësim mes Shqipërisë dhe Bashkimit Europian. lexo me teper »

Poeti i ëndrrave të thyera

Postuar tek HISTORIA me March 24th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

vilson-blloshmiNga : Reshat  KRIPA

E vranë poetin. Përse e vranë? Mos vallë kishte kryer ndonjë krim? Jo. Ai shkruante vetëm vargje. Shkruante për lirinë, për atdheun, për dashurinë. A mund të vritet poeti pse shkruan vargje? Një gjë e tillë ndodhte në shtetin që pretendonte se luftonte për  lumturinë e qytetarëve të vet, në shtetin që thoshte se luftonte për të drejtat e njeriut, në shtetin ku po krijohej “njeriu i ri” i socializmit që do të bëhej varrmihësi i këtij kombi. Megjithatë ata mbijetuan. Mbijetuan me vargjet e tyre. Mbijetuan me idealet e tyre. lexo me teper »