Arkivi per January, 2016

Rama ka me shume frike blushizmin se Blushin..

Postuar tek Komente me January 30th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

rama-blushi-psNga : Basir  COLLAKU

Kryeministri njeheresh kreu mazhorances, Edi Rama me shume se Blushin ka frike blushizmin ne PS sepse blushizmi eshte ne rritje te madhe pertej komandes se kontrolluar te Rames. Blushi, oponenti njeheresh konkurenti i Rames, ka nxjerre ne shesh ate çka kryeministri mundohet te fshehe e mbuloje me gjithe instrumentet e pushtetit qe ka. lexo me teper »

MOS E MERRNI SERIOZISHT ! BEN BLUSHI,ËSHTË NJË NGA ATA!

Postuar tek Komente me January 30th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

ben_blushi_shall_te_kuqNga : Ferdinad VELIU

Ben Blushi duket se ja ka dalë të zgjojë interesin e shumë shqiptarëve.Cicërimat e tij brënda kafazit të PS,një herë në 6 muaj priten tashmë me kuriozitet.Gjithsesi ajo çfarë është e rëndësishme ka të bëjë me faktin se ky i ashtëquajtur desident i mendimit dhe qeverisjes ndryshe voton pa më të voglën mëdyshje çdo pjesës që rëndon xhepat e qytetarëve,çdo pjesës që shërben për grabitjen e mëtejshme të pasurive kombëtare nga ana e qeverisë mavi. lexo me teper »

KU(R) DO RRËZOHET “BUSTI” I XHORXH SOROSIT?

Postuar tek Komente me January 30th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

zamir-gjurgjiNga : Zamir  GJURGJI

Mesdita dhe mbrëmja e së premtes se fundit të janarit ofroi një panorame të pazakontë për politikën shqiptare: Plaku Soros nuk është më “Zotnia i Paperlyem”. Gjuha e drurit e ish-kryeministrit Berisha dhe gjuha e drunjtë e ish-kryeministrit Meta shkonte aty ku dhemb dhëmbi, teksa “Bishti i dardhës” apo “Bidai” mbeten gjetje gjuhësore. Përse vallë? Stihi a stuhi politike? A është vertet Xhorxh Soros Guvernatori dhe Kryekonçesionari i politikës shqiptare(dhe jo vetem)? lexo me teper »

Liderët politikë premtojnë t’i japin fund korrupsionit në zgjedhje

Postuar tek Komente me January 30th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Meta-Rama-BashaNga : Gjergj  EREBARA

Udhëheqësit e tre partive kryesore të vendit premtuan sot (26 janar) se janë të gatshëm të angazhohen për një reformë të re zgjedhore, ndërkohë që shoqëria civile dhe përfaqësues të diplomacisë shprehën një numër të lartë shqetësimesh, nga korrupsioni elektoral te angazhimi i grupeve kriminale në fushata zgjedhore, diskriminimi i grupimeve të ndryshme të votuesve, apo zvetënimi i rolit të medias nga informues i publikut në përcjellës i thjeshtë i propagandës së partive politike, shqetësime që reforma e ardhëshme zgjedhore do të duhet të trajtojë. lexo me teper »

Sikur

Postuar tek Poezi me January 23rd, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

queen-safetiEntela Safeti-Kasi , poete,perkthyese dhe prozatore qe ka hyre bindshem ne letersine e sotme,duke qene njekohesisht dhe nje nga figurat kryesore te saj.Rrallehere ndesh qe nje krijues te kete kaq rruge per te shpalosur dhuntite qe i ka dhuruar zoti,fale karakterit solid,ideve te qarta dhe perfeksionit njerezor poetja ka ditur te marre nga letersia ate qe ajo i ka dhuruar asaj.Fituese jo vetem cmimesh por dhe sfiduese me kohen ku jetojme ajo ka ditur te jete nje nga penat me me peshe ne letersine moderne te hapesires shqiptare,madje shumehere ka ditur te thyeje akujt e ndarjes dhe me letersine konteporane te kontinentit dhe globit. lexo me teper »

KU QËNDRON PROBLEMI NË SHQIPËRI ?

Postuar tek Komente me January 23rd, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

draperNga : Pirro  GUREMANI

Përgjigjen për pyetjen që shtrohet sot në vendin tonë se “Ku qëndron problemi këtu?” që e kemi dëgjuar shpesh nga kryeministri dhe majmunët e institucionev e të tij që më kujtojnë Ramiz Alia që imitonte Enver Hoxhën, është e thjeshtë dhe e qartë se problemi kryesor i halleve dhe derteve që po kalon sotr Shqiëpria dhe shqiptarët është vetë kryeministri Edi Rama. lexo me teper »

REFORMA NE DREJTËSI SI PËRPJEKJE PËR TE PËRJETËSUAR PUSHTETIN E KOMUNISTËVE

Postuar tek Komente me January 23rd, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

reformaNga : Nebil  ÇIKA

Reforma aq e përfolur e drejtësisë po degjeneron drejt një projekti qe synon përjetësimin e pushtetit komunist ne Shqipëri . Aktualisht ajo procesi është bllokuar te dhe paktën deri ne mars kur Komisioni i Venecias pritet te jap enje opinion përfundimtare për draftin final nuk pritet ndonjë zhvillim , për sa i përket pozicionimit te palëve ne raport me te . lexo me teper »

Si ndihesh sot ti socialist

Postuar tek Komente me January 23rd, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

janar-protestaNga : Ilir  LEVONJA

Përmbi të gjitha. Çfarë ka zënë prej ditësh. Përmbi të gjitha, çfarë po thonë studiove. Dijeni…, dhe thuajeni hapur, 21 Janari i vitit 2011, është faqja jonë e zezë. Nuk e di se si ndihesh ti, sot, vëlla socialist. Se unë ndihem i shtrydhur. Edhe i përdorur. Dhe kokë mënjanë me ty. lexo me teper »

GAZETARËT E ISH-SIGURIMIT TE SHTETIT . PSEUDONIMET DHE DOSJET

Postuar tek Komente me January 18th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

spiunetShkruan : Elvi  FUNDO

Hapja e dosjeve të ish-bashkëpunëtorëve të sigurimit të shtetit vazhdon të mbetet peng e hapave të ngadalta të politikës. Në fakt, ky bllokim procesi tregon se sa delikat është ky hap që duhet të hidhet nga shoqëria dhe politika . Për të bërë të mundur hapjen e dosjeve dhe për të treguar se ata janë një hap përpara shoqërisë, të parët që duhet të kërkojnë publikimin e tyre janë gazetarët. lexo me teper »

SPIUNI I DYFISHTË

Postuar tek Komente me January 18th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

nahziiiNga  : Arben  SHAHINI

Shumë vetë mund të mendojnë se Fron Nahzi u detyrua të lërë Shqipërinë, pasi publikisht përdori statusin dhe paratë e Soros për të mbështetur komunistët, elitën e tyre në politikë dhe kulturë. Por largimi i tij në fund të vitit 1992 ka të bëjë me zbulimin e aktivitetit të tij agjenturor në favor të shërbimit sekret të regjimit komunist të Enver Hoxhës dhe një dosje tjetër që po Sigurimi i Shtetit kishte për angazhimin e Fron Nahzit për një shërbim tjetër famëkeq sikurse është UDB e ish-Jugosllavisë. lexo me teper »