Arkivi per December, 2015

Diktatura e proletargjisë

Postuar tek Komente me December 31st, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

ProletaretShkruan : Elis  BUBA

Nuk kam dëshirë të fokusohem shumë tek trajektorja nga lartë-poshtë e problemeve, se sa tek trajektorja nga poshtë-lartë dhe nga majtas-djathtas dhe anasjelltas. Nuk janë të largëta shqetësimet në një vend ku, nga më i rëndësishmi i personaliteteve tek më patetiku i fukarenjve, preferojnë që kohën produktive, atë kohë që u përket atyre, përpos ngarkesave të rutinës së gjithsecilit, ta shpenzojnë vetëm duke u gostitur. Ky është argëtimi dhe qëllimi i padiskutueshëm i qënies: Ngop barkun! lexo me teper »

MERITAT DHE FAJESITE E POPUJVE

Postuar tek Komente me December 31st, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

populliNga : Erion  PICIRI

A kane merita apo fajësi popujt për nivelin e zhvillimit, standardet e jetës dhe mënyrën se si qeverisen? Shpesh jemi mësuar qe meritat/fajësitë t’ia atribuojmë qeverive dhe lidershipit. Ne fakt popujt, me shumë se liderat që ata mbështesin apo u përulen, kanë autorësinë në sukseset apo dështimet e një shoqërie. Çdo popull përcakton fatin e tij në histori. lexo me teper »

GAZETARËT, “KAVIET” E VËRTETA NË DARKEN E RAMËS

Postuar tek Komente me December 29th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

rama_gazetaret1Nga : Nebil  ÇIKA

Ashtu siç ishte parashikuar darka e kryeministrit me një pjesë te gazetareve të ftuar prej tij përfundoi ne një farse , ne një mjerim te plote te të dy palëve veçanërisht te atyre përfaqësuesve te medies të përzgjedhur prej tij. Nuk e di ne pati bojkot apo jo nga gazetarë te ftuar por qartësisht nga tv dukeshin se ishin kryesisht drejtues e gazetare te medieve pro qeverisë . lexo me teper »

EDHE NJËHERË RRETH GJENOCIDIT KOMUNIST

Postuar tek Komente me December 29th, 2015 nga Lajmi – 1 koment

Sulejman_GjanaNga : Sulejman  GJANA

Duke marrë parasysh se kulakët ishin kategoria më e madhe e popullsisë së përndjekur gjatë diktaturës komuniste, për shkak se popullsia rurale përbënte më shumë se dy të tretat e popullit, theksova se titulli i librit “Genocidi mbi kulakët” është plotësisht i gjetur. lexo me teper »

Ligji i dekriminalizimit – Dekretim pafajësie për kryekriminelët

Postuar tek Komente me December 25th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

agim-hamitiShkruan : Agim  HAMITI

Nuk e di nëse ka vërtet shqiptarë kaq të trashë sa të kenë besuar se krerët e klaneve politiko-mafiozë rozë e blu do të miratonin një Ligj Dekriminalizimi për vetasgjësimin e tyre! Teksti i atij ligji tashmë është bërë publik: ai ndalon për tu zgjedhur në organet politike apo të pushtetit vetëm personat që kanë qenë dënuar me burg për vepra të ndryshme penale, të kryera brenda apo jashtë Shqipërisë. lexo me teper »

Cfare Rilindje….!?

Postuar tek Poezi me December 25th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

drejtimi-veliajtNga : Shahin  KOLONJA

8 Dhjetori i vitit 1991 i zgjati jeten mekanizmave te diktatures dhe nuk u sherbeu shqiptareve dhe Shqiperise…….Kemi me se shumti nevoje per nje Dhjetor tjeter pa levat e Alise dhe servilet e diktatures,pa ishkomuniste te konvertuar ne anti dhe pa ishsigurimsa qe mbushin politiken,median dhe cdo fushe tjeter.Duhet nje Dhjetor ndryshe kur antikomunistet e vertete te jene lidere dhe jo spektatore,te jene promotore dhe jo indiferente,te jene aktive dhe jo pasive.Vetem keshtu do te fillojme te gjykojme,veprojme dhe artikulojme ndryshe. lexo me teper »

ZOT,LARGOJE MONSTRËN!

Postuar tek Komente me December 25th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

rama-semureNga : Ferdinand  VELIU

Në murin e zbukuruar të Kryeministrisë tënde është shkruar plot drita në gjuhë të huaj Gëzuar Krishtlindjen. Tani me bëmat e tua ke frikë të urosh edhe në gjuhën shqipe. Mua nuk e di pse mu kujtuan mijëra fatkeq që përfunduan burgjeve sepse nuk mund të kënaqnin babëzinë tënde. lexo me teper »

“HEQJA E DEKORATAVE TË KOMUNZIMIT “, NJË LIGJ (S)DONTE TA BËNTE PD-JA

Postuar tek Komente me December 25th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

NEBILNga : Nebil  ÇIKA

Amendamentet për ndryshimin e “Ligjit për titujt e nderit dhe dekoratave “ qe qeveri ka depozituar ne Kuvendin e Shqipërisë është pa dyshim një lëvizje shume pozitive e shtetit shqiptar ne raport me te shkuarën kriminale komuniste të vendit . lexo me teper »

Një rekord i ri

Postuar tek Komente me December 25th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

kasat_fiskale_280155628_1Nga: Klodian  TOMORRI

Çdo gjë ka një limit. Sot është data 25 dhjetor. Por Ministria e Financave në shkelje të hapur të Kodit të Transparencës Fiskale, rregulloreve përkatëse dhe praktikave të rekomanduara nga FMN i mban të fshehta të dhënat e llogarive financiare të qeverisë për muajin e kaluar. Ky është një rekord i ri. lexo me teper »

“VRIMA” E RITES DHE GROPAT E QEVERISE

Postuar tek Komente me December 22nd, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

rita-petro-1Nga : Alban  BALA

E kam te veshtire te mendoj si duhet te jete ndjere ministrja e Kultures Mirela Kumbaro – kur artdashesit masivisht jane tallur me cmimin e fundit qe ministria e kultures i akordoi Rita Petros per Vrimen e saj. Kam parasysh nje njeri familjar, nje njeri te kultivuar e te kujdesshem qe ndoshta eshte e vetmja prej te gjithe kabinetit qe ka treguar me se shumti rezistencen morale njerezore – sado te perkulur – duke u perlotur pas komunikimesh ne publik me shefin e saj. lexo me teper »