Arkivi per November, 2015

Testi i droges politikanet ta bejne vullnetarisht…frike se tradhton ADN-ja ndonje gjurme…??

Postuar tek Komente me November 30th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

93339ramaNga : Basir  COLLAKU

Ne kete vit debati te pafund per dektiminalizimin e politikes dhe te rritjes marramendese te trafikut te droges nuk patem shembull konkret. Asnje deputet, politikan, zyrtar i larte institucionesh kushtetuese, apo te sistemit te drejtesise asnjeri nuk u ofrua te jete modeli. lexo me teper »

Ishte koha kur në Shqipëri dënoheshin shkrimtarët…

Postuar tek LETERSI me November 30th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

entela-queen-safetiNga : Entela  SAFETI – KASI

“Don Kishoti e ka të pranishëm tragjizmin e brendshëm që na bën ta duam. Secili nga ne, në një mënyrë,pjesërisht është edhe Don Kishot” – Lasgush Poradeci

Francine Prose, shkrimtare Amerikane dhe gazetare e ‘The New York Times’, Presidente e PEN Qendrës Amerikane, kishte nisur një udhëtim drejt Shqipërisë në pranverën e vitit 2009. lexo me teper »

Sot mbushen 4 vjet pa Mbretin Leka I

Postuar tek HISTORIA me November 30th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Leka-Zogu-005Shkruan : Sulejman  GJANA

“Paqe, Bashkim, Vllaznim”, të thëna nga Mbreti Leka I, gjatë fushatës elektorale të vitit të mbrapshtë 1997, janë thelbi i asaj çka ai mendonte e ndjente për bashkëkombësit, të cilëve u dedikoi energjitë dhe përpjekjet për çdo ditë të jetës. lexo me teper »

ÇFARË DEKORATA LESHI ! SIGURIMI I SHTETIT ËSHTË NË PUSHTET !

Postuar tek Komente me November 30th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Tritan_Shehu__komunstNga Nebil Çika
Reagimi i opozitës  dhe i medies për dekorimin nga qeveria te autoreve te krimeve te komunizmit ish sigurimsa , hetues, gjyqtarë, prokurorë e deri tek ministra e drejtues te lartë te diktaturës komuniste  me duket shume hipokrit  dhe  jo serioz. lexo me teper »

Medaljet e ‘29 Nëntorit’, dekorata për funksionarët e PPSH dhe krerët e Sigurimit

Postuar tek AKTUALE me November 29th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

tedibl1Nga : Tedi  BLUSHI

Qeveria dekoron me “Medaljen e Mirënjohjes” funksionarë të lartë të Partisë së Punës, drejtues madhorë, oficerë e agjentë të Sigurimit të Shtetit, kryetarë të Degëve të Punëve të Brendshme, prokurorë që kanë kërkuar dënime me vdekje, gjykatës që kanë dhënë vendime për varje e pushkatim si dhe dëshmitarë në gjyqet e montuara të diktaturës. Motivacioni për nderimin shtetëror të tyre, 25-vite pas rënies së komunizmit, është: “Për kontributin në luftën për Çlirimin e atdheut nga pushtuesit nazi-fashistë”. lexo me teper »

Rama së shpejti vizitë miqësore në Tiranë!

Postuar tek Komente me November 29th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Aktuale-edi_rama_me_veze_520576724Nga : Lutfi   DERVISHI

Burime të afërta me kreun e qeverisë shqiptare konfirmuan sot se së shpejti pritet një vizitë e papritur e kryeministrit Rama në Shqipëri! Burimet nuk konfirmojnë një datë të saktë, kjo edhe për shkak të rritjes së tensionit mes Rusisë dhe Turqisë, por lanë të kuptohet se nëse nuk ka ndonjë krizë tjetër globale, me shumë gjasa vizita do të realizohet javën e parë të dhjetorit. lexo me teper »

E VERTETA MBI 29 NENTORIN – ME FAKTE

Postuar tek Komente me November 29th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

indrit_vokshiNga : Indrit  VOKSHI

Çka është 29 nëntori? A është “Dita e Çlirimit”? Jo. Këtu kemi një gazetë komuniste të vitit 1945 në të cilën shkruhet: “Atë natë (28 nëntor 1944) m’ ora tetë të mbramjes i tanë qyteti shtini me pushkë, me bomba, me mashina në shej feste. E PO ATE NATE OKUPATORI NAZIST IKU”. lexo me teper »

SHQIPËRIA DHE SHOQËRIA SHQIPTARE DUHET TË PËRBALLET ME TË VËRTETËN E SAJ

Postuar tek Komente me November 29th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
entela-queen-safetiShkruan : Entela  SAFETI – KASI

Shqipëria është një vend i vogël i paradokseve të mëdha, është pikërisht ai rasti unik kur ende e sot shoqëria shqiptare nuk është përballur me vetveten. Krimet e kryera në diktaturë nuk mund të mbeten akoma e sot fshehur në dosje të mbyllura, nuk mund të mbeten nën anonimat. Anonimati është përgjithmonë një individ i rrezikshëm që mban peng të sotmen e dhe të ardhmen e secilit qytetar të Republikës së Shqipërisë.

lexo me teper »

Ripërdhunimi i Alida Hiskut

Postuar tek Komente me November 26th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Alida-HiskuNga : Endrit  DEDEJ

Kushdo e ka të qartë se pushtetet e sotme, si në planin politik ashtu edhe në atë ekonomik e kulturor, mbështeten mbi trashëgiminë e regjimit komunist. Në mënyrë të dukshme ato mbahen nga të njëjtët njerëz që ushtruan dhunë ose nga ajo përfituan e shkëlqyen për gjysmë shekulli. lexo me teper »

Ndalni marrezine

Postuar tek Poezi me November 26th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

rama-semureNga : Shahin  KOLONJA

Ne shqiptaret kemi mbetur te denuarit e perjetshem sepse besojme mashtruesin,kusarin,delenxhiun dhe te marrin…..Kthesa jone historike do te vije kur te besojme ata qe duhen besuar dhe te largojme ata qe duhen larguar…..Shqiptare nese sa me pare nuk ndalni cmendurine ,shpejt do te shijoni megatragjedine……

lexo me teper »