Arkivi per October, 2015

Fletërrufeja e radhës e Ben Blushit!

Postuar tek Komente me October 31st, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

ben_blushi_shall_te_kuqNga : Nebil  ÇIKA

Ai nuk shkruan dot letërsi! Sa herë tenton të beje një gjë te tillë përfundon në origjine, tek fletërrufetë  e komunizmit. Ditët e fundit ka dale nga botimi një libër tjetër i politikanit dhe shkrimtarit Ben Blushi me titull “Kandidati”. qe autori e pretendon si “roman”. Si gjithnjë një pamflet  apo një ese, përzierje e keqe  mes letërsisë dhe politikes për te cilën  nuk gjendet dot  zhanër tjetër ta përcaktoje përveç “fletërrufesë”, një forme publike e luftës se klasave gjatë komunizmit, e huazuar me duket nga komunistët kinezë. lexo me teper »

LEF NOSI, NDERA E NACIONALIZMIT SHQIPTAR

Postuar tek HISTORIA me October 31st, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Lef-NosiShkruan : Eugen SHEHU

Koha,tejet kryeneçe në verdiktin e saj,i ka gjykuar njerëzit kurdoherë dhe i gjykon,prej veprave të tyre.Fjalët,gjestet,simpatitë e vogla dhe mëritë e mëdha,shuhen nëpër muzgun e viteve.Ndërsa vepra mbetet.Ajo gjallon në vitet që vijnë pas,duke merrituar jo vetëm mbijetesën në kohë,por sidomos respektin e pamatë të kombit të vet.Vepra e atdhetarit Lef Nosi,ka lënë ç’prej deceniesh, gjurmët e saj,në historinë e trazuar tonën,në shekullin që lamë pas. lexo me teper »

TE SHPEJTOHET DEKOMUNISTIZIMI I SHQIPERISE

Postuar tek AKTUALE me October 31st, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

tolo-karecoZoti Ambasador

Me pëlqeu mënyra dhe këndvështrimi  i paraqitjes se ndjenjave tuaja kur vizituat burgun e Spaçit. Janë rrëqethëse ndodhitë rreth 50 vjeçare për popullin tim. Mire është te edukohen njerëzit, te mbahen te restauruara këto vende te tmerrit, shfrytëzimit, dhunës, poshtërimit, te njerëzve qe, ne te shumtën e rasteve as nuk e dëmtuan diktaturën. lexo me teper »

Rama dhe Meta vizita antiamerikane ne SH.B.A…

Postuar tek Komente me October 30th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Basir_CollakuNga : Basir  COLLAKU

Rama dhe Meta pas vizitave ne SHBA, produktit anemik atje, do te kishin dashur me mire te mos kishin shkuar. Pas mungeses se axhendes ne Departamentin e Shtetit, intervistave nervoze dhe te deshtuara ne Zeri i Amerikes, shtohen lajmet per pasurite e tyre pa themele ligjore. lexo me teper »

Skandali qe s’ka ndal, kofini qe mbulon kopilin e lindur

Postuar tek Komente me October 30th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

loje-ujkuShkruan : Zamir  GJURGJI

Saimiri i rendit ka marre ne telefon drogaret dhe eshte perbetuar me nder shtepie se s’e kane prej tij. Pergjimi nderkombetar e nxori zbuluar ate, por vemendjes i ndryshoi azimuti dhe milionat e shperdorimit e grabitjes ne CEZ, ne kaq apo aq euro, jane nenrenditur ne vemendjen publike. Meta iu hakerrye “kryeprokurores” se “Zerit te Amerikes” dhe skandali i jaguareve u nenrendit, madje u fashit disi edhe me skandalin e dekoderave. lexo me teper »

Kriza politike si krizë kushtetuese

Postuar tek Komente me October 30th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

kushtNga : Fabian  ZHILLA

Në përgjithësi të gjitha problemet e keqqeverisjes i atashohen performancës së dobët të Ramës si kryeministër apo ministrave të tij. Megjithëse ky konstatim mbart një të vërtetë ai nuk është i plotë për të kuptuar shkakun e vërtetë të krizës qeverisëse që më pas përkthehet në krizë ekonomike dhe politike. lexo me teper »

Përdhunimet e “Sigurimit”, Merda(ni) dhe Baftjari që (s)fshihet dot pas Benit

Postuar tek Komente me October 30th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

NEBILNga : Nebil  ÇIKA

Denoncimi i përdhunuesve të ish-Sigurimit  të Shtetit  nga Alida Hisku ka hapur një çështje shumë me të madhe se përdhunimet dhe krimet e komunizmit në përgjithësi. Ajo ka prekur krizën  e madhe morale te kombit e popullit shqiptar, pranimin dhe  bashkëjetesën  me krimin. lexo me teper »

Mjaft më me kuislingë !

Postuar tek Komente me October 29th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

dr_shefet_delialisi-324x296Shkruan : Shefqet DELIALLISI

A kemi ne të drejtë të vazhdojmë të njollosim figura më të shquara të kombit si Gjergj Fishta, Ernest Koliqi, Faik Konica, apo nënshkruesit e aktit të pavarsisë si Lef nosi, Mustafa Kruja, etj, etj,etj, sot, pas  60 vjetësh, kur e dimë se ç’ndodhi më pas, kur e dimë, madje jo vetëm ne por e gjithë bota, se ç’ishte komunizmi ? lexo me teper »

NJË MEMORIAL PËR TË RËNËT NË MASAKRËN E TIVARIT

Postuar tek HISTORIA me October 29th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

masakra-e-tivaritNga :  Uran  BUTKA

Masakra e Tivarit është një nga plojat më të përgjakshme dhe më të pabesa ndaj shqiptarëve. Ajo u projektua dhe u realizua nga shteti komunist jugosllav kundrejt popullit shqiptar të Kosovës e të viseve të tjera shqiptare nën Jugosllavi në muajt mars-prill të vitit 1945. lexo me teper »

Pune spiunash….

Postuar tek Poezi me October 28th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

drejtimi-duhurNga : Shahin  KOLONJA

Hajdute me imunitet,gjyqtare te padrejtesise,media himnizuese pushteti,OJQ imoralesh pa ngjyre dhe tere shpura e servileve te se keqes ka aerdhur koha te tregoheni pak njerez largohuni nga misioni juaj antishqiptar sepse koha nuk do te punoje me per ju…..Koha e maskarenjve e ka kaluar limitin njerezor tashme ka ardhur koha e shqiptareve ose ndyshe koha e zotit….Nga marrezia dhe kusaria nuk sheh hajer Shqiperia…. lexo me teper »