Arkivi per September, 2015

Populli i di gjithë horrllëqet e qeverisjes

Postuar tek Komente me September 30th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

EDI-RAMA-zaptuesNga : Pirro  Guremani

“Ku ka za, s’asht pa gja”, thotë një fjalë e urtë popullore elbasançe që e kam dëgjuar me shumë kërshëri në një bisedë miqsh. Një filozofi e tërë e përmbledhur në gjashtë fjalë, si një gur xhevahir që vlen për ta përmendur sa herë që i vjen koha. lexo me teper »

Bullgaria heq kufizimet për krimet e periudhës së komunizmit

Postuar tek AKTUALE me September 30th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

20110410053032-dosjeParlamenti i Bullgarisë hoqi kufizimet për dënimin e krimeve politike të periudhës së komunizmit, duke çelur rrugën për ndjekjen e çështjeve, përfshi vrasjen famëkeqe të një disidenti në mërgim. Gjithashtu u bënë amndime të kodit penal me miratimin e 111 deputetëve, 30 kundër dhe 7 abstenime. Kjo mundëson dënimin e zyrtarëve të lartë komunistë për krime të kryea në periudhën 1944-89. lexo me teper »

Meta brenda Ilir Metës, problem i “Polit të tretë”

Postuar tek Komente me September 30th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

meta-i-shendeshe-vs-i-dobetNga : Çlirim  PEKA

Tani që alibia e djemve nuk po jep rezultat, Ilir Meta ka vendosur ti drejtohet “armës” që i ka dhënë më shumë rezultat forcës së tij politike. Asaj që dy forcat e mëdha janë bërë bashkë për të zhdukur forcën e tretë përcaktuese në qeveri, LSI-në. lexo me teper »

Mbi provincializmin shpirtëror

Postuar tek Komente me September 29th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Mentor-TahiriNga : Mentor  TAHIRI

Ulërinë njeriu nga një dritare në qendër të Ruraropolisit kryesor e më të madh të Kosovës. Fillimisht mu duk si një hungërimë luani, pastaj mendova çfarë gjuhe mund të jetë. Doli të jetë një e folme e shtrembëruar dhe e pa përfunduar e një treve të Kosovës, e kombinuar me mendjemadhësinë arrogante të ulëritësit dhe fjalorin. lexo me teper »

Kryeministri kroat: Serbët barbarë. Homologu shqiptar kërkon farkëtimin e miqësisë me “barbarët”?!

Postuar tek Komente me September 29th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

zamir-gjurgjiShkruan : Zamir  GJURGJI

Nuk ka paqe ne ish-Jugosllavi, perveçse ajo vegimtare e kryeministrit të Shqiperisë, Edi Rama, që ne rolin e nje “lideri boteror”, kerkon te rilinde si një Josip Broz Tito, për të farketuar miqësinë e ngushte ideologjike dhe biologjike të baballarëve dhe gjyshërve të rilindasve të sotëm me pjellat e Dushanit dhe Miladinit në Serbi. lexo me teper »

E para ishte shpulla!

Postuar tek Komente me September 29th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

veliaj-gruajaNga : Nebil  ÇIKA

Kështu do thuhet e shkruhet me siguri, kur në fund te bëhet bilanci e historia e karierës politike te Erion Veliajt, por edhe e rrokullisjes së krejt pushtetit te Rilindjes. Z.Veliaj  ka thyer rekordin e parë si politikan. Ai  ka ngrenë shpullën e parë, flakërime reale, nga viktima e sjelljes politike e humane të tij, një grua hallexheshe dhe pikërisht ne ditën  kur  kryebashkiaku e pushoi nga puna. Nuk kishte si te ndodhte ndryshe. Kupa ishte mbushur dhe një ditë puna do të vinte  tek shpulla; edhe durimi ka një kufi. lexo me teper »

Për “betejën” që nuk e fituan kurrë

Postuar tek Komente me September 24th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

parakalimi-e1411061693626-300x199Nga : Namir  LAPARDHAJA

Si të gjitha diktaturat, edhe regjimi që do të instalohej në Shqipëri pas vitit ’45 një prej elementeve mjaft të rëndësishëm për të cilin do të kishte kujdes dhe investim të madh do të ishte propaganda.  lexo me teper »

Ahmet Zogu sipas Blendi Fevziut dhe Kristo Frashërit

Postuar tek Komente me September 24th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Ilir-Harshovaok-600x497Nga : Iir  HASHORVA

Gjatë vitit 2015 u botuan dy biografi të Ahmet Zogut. Duket se kjo figurë politike vazhdon të tërheqë vëmendjen e shqiptarëve, madje më shumë se më parë. Njëra biografi u shkrua nga gazetari Blendi Fevziu dhe tjetra nga historiani Kristo Frashëri. lexo me teper »

Nëse…

Postuar tek Komente me September 22nd, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

lutfi-dervishi-300x221Nga : Lutfi  DERVISHI

Nëse ne do të ndiqnim shembullin e Maltës, Kushtetuta e së cilës ndalon personat që kanë falimentuar për të kandiduar për deputet…Nëse do të bënim si danezët dhe nuk do të ‘shkruanim’ në lista njerëz që kanë kryer ndonjë akt i cili në sytë e publikut e bën atë të padenjë për të qenë deputet! lexo me teper »

Lufta e brendshme në Partinë Demokratike

Postuar tek Komente me September 22nd, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

basha-topalliShkruan : Fitim  ZEKTHI

Shqipëria vazhdon të vuajë nga një konflikt i rëndë politik edhe pas 24 vitesh pluralizëm. Konflikti ka qenë aq i rëndë, sa në disa raste ka prodhuar edhe dhunë, rebelime dhe vrasje. Si pasojë e këtij konflikti vendi  vazhdon të jetë i varfër, demokracia në kufijtë e të quajturit e tillë, korrupsioni shumë i lartë. lexo me teper »