Arkivi per August, 2015

Rilindja në tentativë e ekonomisë

Postuar tek Komente me August 27th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

plani-pare-LEKENga : Klodian  TOMORRI

(Në dy vitet e fundit deficiti buxhetor ka qenë mesatarisht mbi 2 % e PBB më i lartë se mesatarja e tre viteve paraardhëse. Nëse sektori privat do të kishte ruajtur të njëtat nivele të zgjerimi, vetëm nga kjo shtesë e borxhit, rritja ekonomike do të duhet të ishte më e lartë. Por kjo ska ndodhur, pasi sektori privat është tkurrur ndërsa ai publik ka kanibalizuar vetveten duke shpërdoruar burime pa gjeneruar rritje) lexo me teper »

Lapsat e (vetë)thyer!

Postuar tek Komente me August 27th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

lapsat-ramaShkruan : Zamir  GJURGJI

Kryeministri eshte kreu i vendit apo ‘babai i shtepise’ se qytetareve te tij, edhe kur i godet me shpulla njemilioneshe. Edhe pse arrogancen e ka me ferman( se paku Arvizu-je) ai u perpoq te kalonte ylberin paradokohshem mu ne zemer te Parisit, kur i vuri ne rresht kreret e komuniteteve fetare. lexo me teper »

Opozita dhe divorci i hamendësuar Rama-Meta

Postuar tek Komente me August 27th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

RAMA-META15Nga : Nebil  ÇIKA

“Si dhelpra pas koqeve te dashit“, keshtu mund te konsiderohet shpresa qe po manifeston nje pjese e opozites dhe e opinionit publik per ndryshimet ne politike, si pasoje e nje divorci sa te perfolur aq edhe te deshiruar Rama-Meta. lexo me teper »

Bir Selman i nënës, kë të qash më parë!

Postuar tek Komente me August 27th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

nihat-bakalliNga : Nihat  BAKALLI

Tani shpejt, kemi pare ne shtyp dy gjera qe mund te themi ngjajne, por qe nuk jane te njejta ne thelb. Ne njeren ane eshte kremtuar me salltanet nje pervjetor i nje njeriu, per te cilin nuk na mungojne nderimet. N’anen tjeter, me nje salltanet te veçante, eshte kremtuar ardhja e tije si nje “krye-bashkiak” i ri i nje partie me prejardhje komuniste… lexo me teper »

Kllapitja, egoizmi dhe groposja e intelektualit

Postuar tek Komente me August 26th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Mentor-TahiriShkruan : Mentor  TAHIRI

Kosova e pasluftës i ngjason një krijese të lodhur, plot rënkim, plot gjak dhe anemi njëkohësisht. Kosova e lirë çuditërisht e tillë gati nuk është, e ka robëruar vetveten në vorbullën e pakëndshme që krijoi vetë. Sikur dikush i vodhi shpirtin dhe e vuri në një kllapitje qëllimshëm. lexo me teper »

Kriza shpirtërore, që meriton më shumë vëmendje prej nesh

Postuar tek Komente me August 26th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

ndricim-kullaNga : Ndriçim  KULLA

Personalisht mendoj se ka ardhur koha që projekteve tona për të përcaktuar të ardhmen t’u mëshohet edhe njëherë me force ideja se “kultura është qendra e botës që na intereson të ndërtojmë” dhe se, edhe për të bërë politikë, njeriu nuk ka asnjë mjet tjetër përveç kulturës, përreth së cilës kjo botë lipset të sillet, të artikulohet e të organizohet. Në këtë sens, kultura shfaqet si evoluimi dhe formimi i shpirtit të humanitetit të njeriut. lexo me teper »

Pse azilantët janë armiq të qeverisë?

Postuar tek Komente me August 26th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

indrit_vokshiNga : Indrit  VOKSHI

Azilantët janë armiq të qeverisë, sepse me ikjen e tyre, ata po i bëjnë qeverisë një opozitë të fortë e të pakontestueshme. Të pakontestueshme, sepse në emër të azilantëve, po flasin kancelarja dhe ministri i brendshëm i Gjermanisë. lexo me teper »

Rradha e Ramës

Postuar tek Komente me August 25th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

RAMA-PROBLEMShkruan : Bledi KASMI

Ish-ministri rebel i Financave greke nuk e kishte menduar se do të mund të qëndronte në post vetëm për 15 muaj. Por as vetë Kryeministri në detyrë i Greqisë, Cipras që mori një votë masive popullore 18 muaj më parë nuk kishte parashikuar se fundi i tij do të ishte kaq i shpejtë. lexo me teper »

Foljet e Idrizit, s’ka “aksham pazar” me kapitenin!

Postuar tek Komente me August 25th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

zamir-gjurgjiNga : Zamir  GJURGJI

Shpëtim Idrizi foli, madje kumtoi politikisht, elektoralisht, parimisht…Në intervistën e tij të dhënë një të përditshmeje shqiptare, gazetës “Panorama”, kreu i PDIU-së nuk i ka kursyer foljet, madje edhe ndajfoljet me (b)isht, për t’ia bërë të qartë kreut të ekzekutivit se durimi i tij s’është i pacak. lexo me teper »

DEGRADIM KOMBETAR

Postuar tek Komente me August 25th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

elida-bucpapajNga : Elida  BUÇPAPAJ

Po jetojmë kohën e degradimit kombëtar. E ndesh kudo. Tek rrenat, tek injoranca e të gjitha ngjyrave, tek analfabetizmi, tek folklori që i shet idiotësitë si art, tek rrjetet sociale e deri tek gazetat, portalet e televizionet, që e shënojnë si kulm të arritjes kur faqet e tyre i mbushin me foto të pasmesh. lexo me teper »