Arkivi per July, 2015

Drejt privatizimit të partive politike

Postuar tek Komente me July 29th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

democracy-no-signalNga : Fabian  ZHILLA

një studim të fundit vihet re se partitë politike shqiptare po shkojnë drejt një klientelizmi politik gati ekstrem. Në komentin që i bën këtij studimi, Afrim Krasniqi nënvizon se: “në Shqipëri dy partitë e mëdha deklarojnë 206 mijë anëtarë, por marrin vetëm 731 mijë vota, së bashku me LSI raporti shkon 3.6 vota për cdo anëtarë partie!” Dhe ky raport në partitë simotra në Europe sipas studimit të mësipërm shkon: “në Gjermani 1 anëtarë partie është baras me 40 vota (CDU), në Britani është baras me 75 vota (Cons), në Itali është baras me 93 vota (Forza Italia)”. Krasniqi e cilëson këtë një deformim politik të demokracisë në Shqipëri, i cili po prodhon një politikë të orientuar dhe të bazuar tek militantizmi. Në fakt, më shumë së “demokraci militantësh” duket sikur, në kontekstin shqiptar, kemi të bëjmë me një “demokraci klienteliste”. lexo me teper »

Kur injoranca kthehet ne udherrefyes !

Postuar tek Komente me July 29th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

enida-bozhekuShkruan : Enida  BOZHEKU

Gjate javeve te fundit te pergatitjes se ligjit te ri per Arsimin e Larte, debatet mbi miratimin e tij u intensifikuan me nje vrull dhe pathos maramendesh. Ajo qe u vu re ishte sesi mendja e shqiptareve u “nda me dysh”. Nga njera ane intelektual elitare, krenari per kedo individ qe beson ne forcen e dijes dhe shkences, ngriten zerin e tyre edhe pse te mbytur, per te kundershtuar nje reforme qe nga ana kushtetuese duket te ngjalle dyshime jo indiferente, dhe nga ana tjeter qendrojne nje numer parlamentaresh me formim akademik te dyshimtè, ku mjafton nje analize siperfaqesore e aftesive te tyre argumentuse per te kuptuar qe jemi ne nje ndeshje mes “dijes dhe injorances”. lexo me teper »

Fjala komb në gojët e gabuara

Postuar tek Komente me July 29th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Aleanca-Kuqezi2Nga : Dionis  XHAFA

Ballkani është një gadishull ku çdo shtet e ka nga një projekt “për një shtet më të madh nga ç’ është”. Kjo ide thuajse është e gabuar në të gjitha shtetet, pasi rritja në territor e një shteti bie në kurriz të shtetit tjetër. Ne shqiptarët, me të drejtë, nuk e duam një politikan serb që flet për “Serbinë e Madhe”, as një politikan grek që flet për “Greqinë e Madhe”, as një të tillë që flet për “Maqedoninë e Madhe” etj. lexo me teper »

Klasa mafioze dhe klasa e të nënshtruarve!

Postuar tek Komente me July 25th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

servilizemShkruan : Faik  KRASNIQI

Kosova prej pas luftës është ndarë në dy klasa! Në klasën e të privilegjuarve dhe në klasën e të diskriminuarve, ose më mirë të them në klasën e të nënshtruarve! Në klasën e të privilegjuarve janë pushtetarët dhe oligarkët e lidhur me ata, të cilët janë bërë milionerë në Kosovën e pas luftës, dhe e kanë krijuar perandorinë e milionerëve, nga paraja e klasës së diskriminuarve/nënshtruarve! lexo me teper »

Ndryshimi i qëndrimit ndaj pronës si kusht jetik për PD-në

Postuar tek Komente me July 25th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

selia-PD-seNga : Nebil  ÇIKA

Partia Demokratike po kundërshton ligjin për pronat të propozuar nga  kryeministri Rama si “zgjidhje përfundimtare”   Deputetja e PD Jorida Tabaku, tha se kjo që po kërkon të bëjë qeveria është zhvlerësim i pronës dhe mbyllje pa zgjidhje e saj. Zonja Tabaku nuk e  mohon  përgjegjësinë e PD që nuk arriti ta mbyllë këtë çështje, por ajo kërkoi opinionit publik e grupeve të interesit të bëjnë mirë dallimin mes dy filozofive, tek e quan antikushtetuese këtë të qeverisë Rama.” lexo me teper »

Vapa e korrikut dhe ngjarjet politike

Postuar tek Komente me July 25th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

skender_mulliqiNga : Skender  MULLIQI

Edhe pse muaj gusht konsiderohet si muaj me i nxehtë i vitit, këtyre ditëve të korrikut po ballafaqohemi me temperatura tropikale. Në korrik dhe gusht mërgimtarët tanë shumica ia mësynë Kosovës për pushime. Mërgimtarët edhe pse jo lehtë vijnë deri të paraja, megjithatë i kanë kushtet shumë më të mira të jetesës se ata që po jetojnë sot në Kosovë, me pagat më te voglat në Evropë. lexo me teper »

Përfundimisht kundër të ashtuquajturës reformë universitare

Postuar tek Komente me July 23rd, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

reforme-uniShkruan : Gjergj  EREBARA

Çështja me reformën e Arsimit të Lartë nuk është a je pro apo kundër reformës apo a je pro apo kundër financimit publik për universitetet private. Çështja është a beson apo jo që Qeveria e Shqipërisë dhe Ministria e Arsimit është e ndershme dhe e aftë për të menaxhuar siç duhet fondet publike. Qeveria thotë se është shumë e aftë dhe shumë e ndershme dhe se do të shpërndajë bazuar te këto dy cilësi, fondet publike në favor të universiteteve të ndryshme publike nën pronësi publike apo private të shitura si publike. Se sa e besojmë ne këtë, kjo është një çështje tjetër. lexo me teper »

Nustret Alizoti – Shpëtoi nga greku fashist, e vrau shqiptari komunist

Postuar tek HISTORIA me July 23rd, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

cammi_i_vrarePregatiti : Hyqmet  ZANE

Nustret Alizoti, 24 vjeçari nga Çamëria, pushkatuar nga Sigurimi i Shtetit. Pa dënim, pa varr, pa dokumentacion ligjor, Nustret Alizoti dëshmia e të vëllait, Ali Alizoti . Në një natë të errët të vitit 1954 në vendin e quajtur “Bishti i Krastës” në Elbasan, plumbat e togës së pushaktimit i morën jetën një djali 24 vjeçar nga Çamëria. lexo me teper »

Dy vjet në krye të PD-së! Çfarë (s)bëri Lulzim Basha?

Postuar tek Komente me July 23rd, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

1229797429-lulzimbashaNga : Nebil  ÇIKA

Sot mbushen dy vjet që PD-ja, partia më e madhe e opozitës, drejtohet nga Lulzim Basha. Dy vjet me parë Basha erdhi ne krye të PD-se me një proces zgjedhor  te aplikuar për here te parë ne PD, një anëtar një votë. Procesi pati problemet e veta, por gjithsesi, rezultati dhe zgjedhja e Bashës ne krye te PD-së u pranua edhe nga kundërshtarët  e tij, përfshi  edhe ish rivalin, të ndjerin Sokol Olldashi. lexo me teper »

E marta e zezë e arsimit shqiptar

Postuar tek Komente me July 22nd, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

artan-fugaNga : Artan  FUGA

Sot mediokriteti shpallet modeli i progresit. Diplomat boshe si letra me vlerë zënë ligjërisht fronin e dijes. Kurora e dritës i vihet në kokë injorancës. E keqja bëhet pjesë e së drejtës. Paret e thithura nga xhepat e familjeve qytetare e fshatare nuk do të quhen më korrupsion. lexo me teper »