Arkivi per May, 2015

Të dekriminalizohet Kuvendi!

Postuar tek Komente me May 29th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

kuvendi15Nga : Ilir  HASHORVA

Ç’do të thotë të dekriminalizohet Kuvendi? “Të largohen apo të mos mund të bëhen dot deputetë disa persona me të shkuar kriminale, disa persona me veprimtari si të Al Kapones”, – është mendimi i përgjithshëm. Por, në qoftë se do të largohen apo do t’u pengohet hyrja në Kuvend këtyre personave, vërtet do të përmirësohet ai kuvend, vërtet do të dekriminalizohet? lexo me teper »

SHQIPERIA PERFUNDIMISHT DREJT HUMNERES

Postuar tek Komente me May 29th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

drejtimi-duhurShkruan : Ajet  DELAJ

Realisht nuk kishte dhe nuk ka se si te ndolle ndryshe pasi kemi 25 vjet qe formalisht e kemi pranuar sistemin kapitalist e vazhdojme te sundohemi nga nje klike kriminalo mafioze e lidhur me mijra fije me te shkuaren ku praktikat dhe filozfia kriminale e te shkuares jo vetem nuk kane shkuar por tani kane dale hapur dhe per dite degjojme histori te reja te vepriptarise se kesaje klike. lexo me teper »

Shqipëri-Serbi,paqja që kalon vetëm nga Kosova !

Postuar tek Komente me May 29th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

NEBILNga : Nebil  ÇIKA

“Vëllezerit nga Serbia dhe miqte nga Kosova ” ! Ky sllogan komunist qe shoqëri politikën zyrtare shqiptare nga 1944 deri në 1990  duket se ka ende rrënjë ne Tiranën zyrtare. Kjo në një farë mënyre nuk u tha por demonstrua  edhe ne  vizitën e sotme te kryeministrit serb z. Vuçiç në Tiranë.  lexo me teper »

Vuçiç në Tiranë: Zgjidhje problemesh apo Miladini i radhës ?!

Postuar tek Komente me May 27th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

rama-vucicNga : Nebil  ÇIKA

Rama – Vuçiç ose më mirë të themi Shqipëria me Serbinë kanë shumë  gjëra për të biseduar  e sigurisht edhe për të zgjidhur ! Çështja me e madhe  është pa dyshim njohja e shtetit të Kosovës nga  Serbia .Kjo është aktualisht  edhe  çështja me e madhe dhe me e pa zgjidhur jo vetëm e Tiranes zyrtare por e gjithë shqiptarëve me Serbinë. lexo me teper »

Ramiz Alia dhe demokratizimi i Shqipërisë

Postuar tek Komente me May 27th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

EugjenMerlikaShkruan : Eugjen  MERLIKA

Para pak ditësh gazetarja Admirina Peçi, në të përditshmen “Shqiptarja.com” botoi në tre numra procesverbalin e mbledhjes së sekretariatit të KQ të PPSH, të mbajtur më 23 korrik 1990. Materiali është mjaft interesant, veçanërisht në shpalosjen e qëndrimeve të Ramiz Alisë dhe të Ismail Kadaresë në verën e vitit 1990, gjë që ravijëzon edhe personalitetet e tyre në atë periudhë, që i paraprin tjetërsimit të sistemit komunist në Shqipëri. lexo me teper »

Moraliteti autonom rrugëve të fushatës

Postuar tek Komente me May 27th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

rilindjeNga : Elis  BUBA

Pikpamja dhe synimet e atij që synon pushetin, pikpamja dhe synimet e atij që kryen aktin…

Ka një numër periudhash tranzicioni ose periudha krize në hapësirën jetësore të ç’do individi. Adoleshenca është një ndër periudhat më të vështira tranzicionale të njeriut; kalimi nga fëmijëria në botën e të rriturve. Kemi tentuar edhe ne të japim sinjale të pjekurisë. Shqipëtrarët e kam fjalën. lexo me teper »

Edi Rama një sherr i madh i shqiptarëve

Postuar tek Komente me May 25th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

RAMA-PROBLEMShkruan : Pirro  GUREMANI

Gjuha e përdorur nga Kryeministri Rama gjatë dy viteve të qeverisjes së tij, ka manifestuar tiparen e një “çuni Tirone”, por me një sens jo pozitiv, por të një “sherxhiu për Tironën dhe gjithë Shqipërinë”. Sherri i këtij njeriu është i hershëm dhe tipik, si pasojë e problemeve me veten që ky njeri ka pasur nga lindja e deri më sot. lexo me teper »

Konga jonë europiane

Postuar tek Komente me May 25th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

eurosong-elhaidaNga : Rudi  EREBARA

Kjo zallamahia që na ndodh gjithmonë me raste ziafetesh si ndeshjet e futbollit të kombëtares ose kjo e fundit e eurosongut është sigurisht shfaqja më e kthjellës e europianizmit tonë. Se ne duam të dukemi europianë, por nuk jemi. Edhe ose nuk kemi qenë kurrë, ose nuk jemi bërë akoma, ose kemi qenë, u prishëm, edhe do bëhemi prapë. Tani, pse duhet të jemi europianë me detyrim është punë e madhe. lexo me teper »

A nuk kemi votuar Rusinë që nga 1945-a … ?!

Postuar tek Komente me May 25th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

komunizem_karikature_2_206680377Nga : Nebil  ÇIKA

Shume shqiptar janë befasuar madje edhe janë revoltuar nga  vota maksimale  e jurisë shqiptare te Eurosong ka shkuar për Rusinë. Ne fakt çudi do te kishte qene po te ndodhte e kundërta. Qe juria e televizionit publik ne qeverisjen e te majtës ish komuniste te mos votonte por Rusinë.   lexo me teper »

Shumë buste , pak modele

Postuar tek Komente me May 24th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

ENVER-RAMANga : Erion  PICIRI

Adhurimi i Enver Hoxhës dhe Partisë së Punës zbriti këto ditë në një fshat të Himarës. Nuk është një episod i rastësishëm, por reflektim i një fushate të mëhershme për shenjtërimin e tij. Me rastin e përkujtimit te 70 vjetorit të mbarimit të Luftës së Dytë Botërore, filloi edhe procesi i rehabilitimit të babait të diktaturës komuniste në Shqipëri. lexo me teper »