Arkivi per March, 2015

Lojrat e Parisë

Postuar tek Komente me March 31st, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

valbona-karanxhaShkruan : Valbona  KARANXHA

Tashmë saga e arrestimeve shtëpiake, akuzimeve të pavlera, mungesa e seriozitetit dhe tallja me publikun shqiptar janë bërë norma të përditshme të qeverisë së Rilindjes. Në fakt, siç e kemi thënë më përpara me kolegët tek Rrethi i Ferrit, Grid Rrojin dhe Dr. Shenasi Ramën, dy gjëra të bien ne sy nga kjo qeveri: Inkompetenca e theksuar dhe bashkëpunimi me krimin për ta mbuluar atë, apo për ta shpëtuar nga gjykimi dhe drejtësia. lexo me teper »

Kauzën çame per krushkën e Idrizit ?!

Postuar tek Komente me March 31st, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

NEBILNga : Nebil  ÇIKA

Çështja  çame, gjithmonë është shitur por kësaj radhe shitja është edhe shumë nën  standardin çam te të berit biznes apo me mire te themi shume me ulet se një pazari  tradicional çam . Qe te kuptohemi  ka qene dhe jam historikisht  në anën e çamëve dhe  çështjes se tyre që në fakt është edhe çështja ime dhe e gjithë shqiptarëve që e duan  kombin e tyre . lexo me teper »

Qeveria Rama merr goditje nga SHBA

Postuar tek Politike me March 30th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
qeveria1Pas raportit të DASH, qeveria “Rama” ka marrë një tjetër goditje nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Instituti Demokratik Amerikan (NDI) ka bërë publik dje një raport mbi punën e qeverisë për vitin 2014, ku ka evidentuar se kabineti “Rama” ka dështuar në arsim, shëndetësi dhe në luftën ndaj korrupsionit.

lexo me teper »

Shqipëri e Madhe!

Postuar tek Sport me March 30th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

tifo-1024x683Nga : Arbi  FORTUZI

Shqipëria është më pranë ëndrrës europiane. Kuqezinjtë kanë fituar me rezultatin 2-1 përballjen me Armeninë në “Elbasan Arena”, të vlefshme për eliminatoret e “Francë 2016”.  Mavraj është futbollisti që do e mbajë mend gjatë këtë ndeshje, pasi ishte ai që shënoi dy gola, një në portën tonë dhe një në portën kundërshtare. lexo me teper »

Populli i tradhëtuar?!

Postuar tek Komente me March 30th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

nothing_up_thereNga : Pirro GUREMANI

“Lavdia e gangsterit zgjat veç një mëngjes”, është njëra nga sentencat që përdoret tek “Arturo Ui” i Bertold Breht. Është një sentencë që mund të ketë përshtatshmëri në ngjashmërinë me lavdinë e një qeverisjeje që erdhi në pushtet me gangsterizimin e premtimeve të një kryeministri që në tërësinë e sjelljeve të tij manifeston skandalet e një njeriu që ka papërgjegjshmëri para një populli që e votoi. lexo me teper »

Komedia e krimit!

Postuar tek Komente me March 29th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Rama-MetaNga : Ferdinand  VELIU

Nuk kish si të ndodhte ndryshe. Aktorët e fundit të veshur me të zeza luajtën aktin e radhës në komedinë me kriminelë të cilën mazhoranca qeverisëse prodhoi duke ia servirur opinionit publik shqiptar. Kishte mëdyshje, por përfundimi pak a shumë dihej. lexo me teper »

Mbi dosjet, hapjen e tyre dhe lustracionin

Postuar tek Komente me March 29th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

20081215173233dosjaNga : Aleksander  MEKSI

Ndër problemet e shumta që i ofrohen publikut në të njëjtën kohë, edhe që njerëzit të mos merren me problemet jetësore dhe imediate për zgjidhje, është dhe ai i Hapjes së Dosjeve në variantin e Qeverisë dhe i Lustracionit dhe Hapjes së Dosjeve për palën tjetër. lexo me teper »

Britma që ç’burgos njeriun prej vetvetes sëmbuese

Postuar tek Komente me March 28th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

BRITMAShkruan : Albert  VATAJ

Kur veten e lëmë të përzihet në shtjellën e pasioneve të unit, pjesë prej saj copëzohen, ndërsa ajo përpihet e tëra në këtë lëndë të errët e kudërbuese. Sakaq e gjejmë pjesë prej nesh të hedhur në një humbëtirë, trajtash dhe ngjyresash të përçudme. Hetojmë se pakgjë ka mbetur ndër ne, si kreatur mishi dhe shpirti. lexo me teper »

Përtej të majtës e të djathtës

Postuar tek Komente me March 28th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

arsejdaNga : Arsejda  GJYLI

Aktualisht ndodhemi në një moment strategjik për vendin, ndodhemi në prag’ zgjedhjesh vendore.  E si në çdo proçes zgjedhorë pjesa më e madhe e votuesve e ka parapërcaktuar drejtimin e votës së tij. Kjo duke qënë se votuesi sot, nuk është i prirur të jetë i pavarur në atë për të cilin voton, por e përdhos votën në format nga më të shëmtuarat. lexo me teper »

Dekomunistizimi sjell dekriminalizimin!

Postuar tek Komente me March 28th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

1-Hakik-menaNga : Hakik  MENA

Pamvarsisht se kush jane dhe ke perfaqesojne Doshi dhe Frroku, arrestimi i menjehershem i tyre , eshte jashtezakonisht i rrezikshem, i frikshem terrorizues dhe shqetesues, per shoqerine shqiptare, per arsye se; behet jashte cdo procedure juridike ligjore dhe komplet arbitrar, dhe natyrshem, brezit te vjeter i kujton momentet e para te instalimit te diktatures komuniste. lexo me teper »