Arkivi per February, 2015

TOM DOSHI DHE THEMELET E QEVERISË…

Postuar tek Komente me February 27th, 2015 nga Lajmi – 1 koment

agim-hamitiNga : Agim  HAMITI

Deputeti socialist i Shkodrës, Tom Doshi, i ka flakur dorashkën publikisht dje kryeministrit Rama, duke deklaruar në shtyp: «Mes meje dhe tij [Edi Ramës] nuk ka më paqe dhe do të shohim se kush është i humbur në këtë luftë. Kur të flas më tepër, do t’i dridhen themelet mazhorancës dhe qeverisë». lexo me teper »

Deshtimi qeverisjeve utopike….

Postuar tek Komente me February 27th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

brikena-bogdo1-265x300Shkruan : Brikena  BOGDO

Ka një potencial shumë të madh për t’u shkatërruar qeveritë. Kur debitë e shteteve janë akumuluar deri në një nivel të caktuar, nuk ka pasur një rast, që ato të jenë paguar rregullisht dhe krejtësisht”, – shkruan Adam Smith në vitin 1776, në librin “Pasuria e shteteve”. lexo me teper »

EDI RAMA, LIDERI I RINGRITJEN SË DIKTATURËS

Postuar tek Komente me February 27th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

edi rama enver hoxhaNga : Pirro GUREMANI

Tendencat estrravagante të sjelljes së njeiut që në fëmijërinë e vet e deri në moshën e burrëisë, janë të trajtuara si subkoshiencë e marrëzisë ndaj logjikës dhe koshiencës që i ka bërë psikoanaliza e Frojdit. Kështu e ka etiketuar një bashkëmoshatarja e kryeministrit tiparin e ekzistencës së një njeriu që mund të quhet si përfaqësuesi më tipik i forcave që kanë mbizotëruar Europën në gjysmën e parë të shekullit XX dhe që manifestohen hapur ën këtë sehkull të ri. lexo me teper »

Ligji për hapjen e dosjeve doli “me dosje”

Postuar tek Komente me February 26th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

20081215173233dosjaNga : Ndriçim  KULLA

Më në fund, kur z. Rama erdhi në pushtet si kryeministër, atij i erdhi dhe rasti që të hartonte ligjin e famshëm për të cilin kishte folur aq shumë gjatë 20 vjetëve. Personalisht, megjithëse e kam ndjekur me vëmendje debatin për hartimin e ligjit të lustracionit, që nga koha kur z. Rama ka ardhur në pushtet, nuk kam mbajtur qëndrim publikisht për këtë çështje, jo se nuk kam pasur mendime, por se nuk kam dashur që të paragjykoj këtë nismë të qeverisë para se të njihesha me projektligjin. lexo me teper »

Absurdi i nje realiteti te hidhur….

Postuar tek Komente me February 26th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

realiteti-hidhurShkruan : Adriatik  DOSTI

Sa me shume tu tregosh femijeve te tu sot apo brezit te lindur pas 90…….e jo me niperve e mbesave te tua per te djeshmen shqiptare aq me veshtire e ke te te besojne…..Ndeshesh me shqyerje sysh,piskama pabesimi,psherretima keqardhjeje, tundje koke domethenese,qeshje e nenqeshje tallese, percmim, perbuzje, neveri e cdo gje tjeter por veshtire se gjen ..besueshmeri per ato qe thua e tregon . lexo me teper »

Osmani: Kuvendi i papërgjegjshëm

Postuar tek Kosova me February 26th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

VJOSAKuvendi nuk po informohet për Gjykatën Speciale. Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Vjosa Osmani, nga foltorja e Kuvendit ka kërkuar që ligjvënësit kosovar të jenë të informuar për negociatat që po zhvillohen në Bruksel, në lidhje më formimin e Gjykatës Speciale. lexo me teper »

Shtëllunga leshi

Postuar tek Komente me February 26th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

edison-ypiNga : Edison  YPI

Re si shtëllunga leshi që tëhollet me furka për të endur triko dhe çorape nga plaka veshur me të zeza larg në horizont. Shi me pika të rralla të mëdha dhe të rënda që bien me përtesë mbi pellgjet e oborrit. Një i pastrehë që sapo ka mbledhur kartonat mbi të cilat ka dremitur gjatë natës po rrufit një çaj të nxehtë që s’dihet me cilat pare e ka blerë apo cili zemërmirë ja ka dhuruar. Në rrugë kalimtarë mbështjellë me shalla që ecin me kujdes për të mos u ndotur nga cikrat e baltës që hedhin rrotat e makinave. lexo me teper »

NDALNI SHKATERRIMIN….

Postuar tek Poezi me February 25th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

pingpong-politikNga : Shahin Kolonja

Dikush me tha se i kam shume inat politikanet.Nuk eshte e vertete….Nese ata punojne per te miren e vendit dhe te qytetareve jo vetem une por edhe te gjithe ju do ti doni sepse vertete e meritojne. Cdo vend ka nevoje per nje klase politike te afte per tu perballur me sfidat e zhvillimit,por ne Shqiperi ndodh e kunderta sepse ata qe bejne politike nuk jane me te aftet e as me te miret e vendit. Ata jane pjesa me e paskrupullt e me e pamoralshme e vendit te shqipeve dhe me keta meshkuj apo femra shqipfolese nuk mund te pretendohet te shkohet perpara. Politikanet shqiptare duam me shume xhepin,sekretaret,makinat luksoze,qejfet dhe argetimin palimit.Ata urrejne vendin dhe qytetaret qe votojne cdo fushate elektorale per ta symbyllurazi.Pra a ja vlen te respektosh ata qe nuk respektojne veten….!? lexo me teper »

Rugova mbetet strumbullari dhe arkitekti i Kosovës moderne dhe evropiane

Postuar tek Komente me February 25th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

rugova-shallShkruan : Afërdita  MORINA – BIFFAR

Ju qe po tentoni ta përdhosni Presidentin Ibrahim Rugova- figurën më emblematike të historisë më të re të Kosovës, jeni mizëria që nuk na shqitet nga këpucët. Jeni dhe do të mbeteni lapidar i shtrembëruar i zgjyrës sonë morale! Për shkak se jeni kështu si jeni, e jeni kështu çfarë jeni, Gjykata Speciale po troket në derë të Kosovës. Dhe, Kosova do të ia hap derën, me shpresë se së fundi dikush do t’ua ndal turrin e do t’ iu bëjë të paguani për të bëmat tuaja të tmerrshme, në kurriz të popullit e në emër të luftës çlirimtare për liri ! lexo me teper »

Shteti ka dështuar para krimeve të rënda

Postuar tek Komente me February 25th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

policia10Nga : Vladimir  KARAJ

Shteti në Shqipëri ka dështuar përballë krimit të organizuar. Nuk bëhet fjalë për diçka që provohet pas katër atentateve e tentativave me eksploziv që terrorizuan kryeqytetin e ende pa autorë, bëhet fjalë për vite të tëra dështimi për të zbërthyer dhe dhënë drejtësi për ngjarjet e rënda kriminale. lexo me teper »