Arkivi per January, 2015

Duka përfaqëson të djathtën opo xhepin e djathtë të Mediut!?

Postuar tek Komente me January 29th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

duka-mediuNga : Ilir  VATA

Fatkeqsia e politikës shqiptare është fakti se ish- spiunet e sigurimit, matrapazët, trafikantët e drogës të korruptuarri, trafikantët e armëve, monopolistët e tregut po na shiten si të djathtë, madje shpesh herë dhe të përndjekur politik nga regjimi komunist. lexo me teper »

Misioni i (pa) mundur për hapjen e dosjeve në Shqipëri

Postuar tek AKTUALE me January 29th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

20081215173233dosjaNga : Arben  MUKA

Rindezja e debatit për lustracionin në Shqipëri po komentohet në mënyra të ndryshme. Dy projektligjeve të paraqitura në parlament i është bashkuar dhe një Apel i rreth 100 personaliteteve të njohur europianë. “Shtëpisë së gjetheve”, një ndërtesë e fillimit të viteve ’30 në qendër të Tiranës, realisht i mungojnë këto ditë gjethet. Jo vetëm sepse jemi në stinën e antigjelbërimit, por dhe nga vendimi më i fundit i autoriteteve zyrtare për ta “nxjerrë në dritë” godinën. lexo me teper »

21 janari si alibi e një rilindje diktature

Postuar tek Komente me January 29th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

janar-protestaShkruan : Pirro  GUREMANI

Një mendje e çartur mund të bëjë gjithçka, veç po t’i krijohet terreni. Kështu diti të bëjë një njeri me emrin Edi Rama, sot Kryeministri i Shqipërisë në një ditë të zezë. Është një kujtesë e freskët se në një ditë të tillë një njeri me një veshje të zezë dhe me një fytyrë që i nxinte nga ligësia mblodhi me të gjitha format njerëz pa asnjë ideal dhe i përdori si zuzarë të tipit banditë që të përdornin me çdo mjet forcën e zaptimit të një institucioni me emrin “Kryeministri”. lexo me teper »

ZGJEDHJET LOKALE SI TEST I DEKRIMINALIZIMIT

Postuar tek Komente me January 29th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

NEBILNga : Nebil  ÇIKA

Nuk ka dyshim qe zgjedhjet lokale janë prova e pare e seriozitet dhe efektit te marrëveshjes se dekriminalizmit  te politikës dhe institucioneve shtetërore te firmosur ne muajin dhjetor  midis qeverise dhe opozitës nen kujdesin dhe garantin  e BE. lexo me teper »

A e ka vizituar Edi Rama “Shtëpinë e Gjetheve”, gjatë regjimit komunist?

Postuar tek Komente me January 29th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Shtepia-me-gjetheNga : Sejdi  PEKA

Këtë radhë, Edi Rama, duke gërmuar në labirintet e kohës së diktaturës, na zbuloi edhe një ngrehinë tjetër të ish-sigurimit komunist, të ashtuquajturën “Shtëpia e Gjetheve”, që edhe kjo do të kthehet në një “muze” të kohës së diktaturës komuniste. Pa kaluar vetëm pak kohë nga zbulimi “sensacional” i bunkerit rrëzë Dajtit që u kthye në fakt në muzeu i Enver Hoxhës, Edi Rama po promovon një muze tjetër të kohës së diktaturës. lexo me teper »

Protesta, SHIK-u, Vetëvendosja, Jabllanoviqi

Postuar tek Komente me January 28th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

gazmend_islami1392063353Nga : Gazmend  ISLAMI

Situata e krijuar në rrafshin kombëtar sa vjen e problematizohet falë mos seriozitetit të punës nga faktori politik e që është meritë e atyre që fituan zgjedhjet dhe koalicionit të bërë që më shumë i ngjan një koalicioni të mafias politike të SHIK-ut dhe një pjese të strukturës së LDK-së që nuk janë në vijën e politikës së udhëhequr që nga themelimi i saj. lexo me teper »

Ekuacionet e politikës

Postuar tek Komente me January 28th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

FATO-ABDULLAHUNga : Faton  ABDULLAHU

Për dorëheqjen e Albin Kurtit: Kjo dorëheqje ishte e jashtëzakonshme për nga taktika, jo edhe për nga strategjia, përkatësisht qëllimi. Sepse, qëllimi është megjithatë mbetja në pushtet, por në një formë tjetër: me autoritet dhe rikthimi në pushtet në një kohë tjetër me rikandidim. lexo me teper »

Liri, barazi, vëllazëri si shtrati i një krimi dhe Charlie Hebdo

Postuar tek Komente me January 28th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

je-suis-charlie-900x600Shkruan : Fitim  ZEKTHI

Diskutimet mbi masakrën në revistën Charlie Hebdo përfshinë aq shumë këndvështrime, informacion dhe njerëz sa krijuan në mjaft raste atë që Jean Baudrillard e quan groposje nga shpërthimi së brendshmi i kuptimit. Në rastin tonë ata zëra seriozë, ato mendje që përpiqen ta bëjnë shoqërinë të kuptojë diçka nga ngjarje kaq të mëdha, me ndikim kaq të madh, u zbehën para zhurmës së atyre që i gjykojnë ngjarjet si shfaqje. lexo me teper »

O sole mio…

Postuar tek Komente me January 28th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

deme-prishtineNga : Zamir  GJURGJI

Ne kohen kur kerleshen shqiptare me shqiptare, nuk ka perfituar vetem Jabllanovici. Epiteti egersina me apo pa dashje po con uje ne mullirin e Beogradit. Nese VeVe-ja do ta kishte kapur prej hunde e do ta kishte tredhur mes sheshit klyshin e serbit(edhe nese do te perballeshin me hekurat e kryqezuar)atehere mund te thuhej me plot goje: Hallall qumeshti i nenes djelmosha. lexo me teper »

Religjione politike

Postuar tek Komente me January 27th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

brikena-bogdo1-265x300Nga : Brikena  BOGDO

Që në krye ngremë pyetjen kruciale: A mund të jetë dhe a duhet të jetë feja politike? Islam politik, krishtërim politik, hebraizëm politik, i kemi hasur historikisht. Deri në shekullin XI, Papët zgjidheshin direkt nga populli i Romës dhe kjo pa dyshim kontribuonte që Papati, të shndërrohej në një institucion, më tepër politik, se sa fetar. lexo me teper »