Arkivi per December, 2014

PINJOLLET E FOLESE SE GREREZAVE KOMUNISTE ENDE PICKOJNE

Postuar tek Komente me December 31st, 2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

TEODOR-KARECONga : Dr. Teodor  KARECO

Komunistet,neokomunistet,reformistet,te gjithe ata qe e kthyen ngjyren e kuqe qe rrodhi gjak ne boje roze apo blu kane nje urejtje patologjike ndaj ish pronareve,ndaj atyre qe ne shekuj u perpoqen te vene nje pasuri, te begatojne veten dhe vendin.Ata cdo gje e duan ta kene per vete, per familjen e tyre, rethin,sojin dhe pasuesit,qofte duke “derdhur gjak”,term qe nuk ngurojne ta perserisin e riperserisin. lexo me teper »

Cinizmi i të marrit!!

Postuar tek Komente me December 31st, 2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

rama-grushtaNga : Ferdinand VELIU

Përfundimisht çmimi i energjisë u rrit. Pas lojës së kungulleshkave nga Kryeministri Rama dhe mashtrimit disa mujor që u bëri shqiptarëve, ra edhe maska e fundit e hipokrizisë që i kishte mbetur. Radhës së premtimeve të pambajtura të “Rilindjes” ju shtua edhe kjo pikë e rëndësishme që prek në mënyrë të drejtpërdrejtë ekonominë e familjeve shqiptare. lexo me teper »

TE NDALEN PROVOKATORET SHARLATANE TE TIPIT NGJELA

Postuar tek Komente me December 31st, 2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Spartak-NgjelaShkruan : Dr. Teodor  KARECO

Keto dite populli shqiptar po perjeton nje nder ngjarjet me tragjike. Shqiptaret, brenda dhe jashte vendit, dhe, jo vetem ata, por mbare opinioni publik nderkombetar po ndjek me nje ndjenje te thelle hidherimi, shqetesimi e perkujdesjeje ngjarjet e diteve te fundit ne Gerdec.Te shumta jane problemet qe do te duhen te zgjidhen me emergjenci. Ato dihen, nuk ka pse te ndalem ne to. Edhe une bashkohem me dhimbjen e te mbijetuarve, te demtuarve, te sakatuarve, me dhimbjen e pashteruar te popullit tim. lexo me teper »

Unë kam një dron

Postuar tek Komente me December 31st, 2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Droni-mbi-BeogradNga : Elton  HATIBI

Këtë fundviti droni i stadiumit të Beogradit u rikthye përsëri në memorien kolektive të shqiptarëve. Në studio të ndryshme televizive ngjarja e dronit u klasifikua si kryengjarja e vitit në një renditje tip hitparade, aq sa ndezi emocionet e debatuesve ngjashëm si në orët e para pas ngjarjes. Edhe ata që në sintoni mes tyre, me përbuzje e etiketojnë atë si një ngjarje folklorike, nuk e mohojnë se impakti i parë pamor “i invadimit” në stadium me dronin që mbante banderolën nacionaliste ishe entuziasmues dhe ngjallte ndjenja euforie patriotike. lexo me teper »

Ngjela dhe Pashko – dy sharlatanë qe i kane sjelle dem Shqiperise

Postuar tek Komente me December 31st, 2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

tolo-karecoNga : Dr. Teodor  Kareco

Sharlatani Spartak Ngjela kudo perpiqet te krijoje konfuzion. Na e paraqet Gramoz Pashkon si “fatkeqesine e trete” per Shqiperine pas Fan Nolit dhe Sejfulla Maleshoves. Te dy ata ne fushat e tyre ishin njeri gjeni dhe tjetri komunisti me i pergatitur ne Shqiperi. Por, Pashko nuk mund te krahasohet as ne “ender” me ata njerez te medhenj, qe natyrisht ne kohen e tyre bene edhe gabime, kane edhe përgjegjësi tepër te mëdha. lexo me teper »

Kryeministri që s’po jep, por vetëm po merr

Postuar tek Komente me December 30th, 2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

EDI-RAMA-zaptuesShkruan : Redi  AGOLLI

Taksidari dhe një farise (rabin i rregullave strikte) shkojnë në tempull, tregon një histori e Biblës, e iu lutën Zotit. “Zot, unë jam një njeri i drejtë, nuk jam hajdut, keqbërës, shkelëskurore apo si ai taksidari atje”, tha fariseu me kryeneçësi, ndërsa taksidari iu lut Zotit: “Zot, ki mëshirë për mua se jam një mëkatar”. lexo me teper »

LITARI SI TRADITË FAMILJARE

Postuar tek Komente me December 30th, 2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

litari_vetevrasjeNga : Nebil  CIKA

Litari, ai qe varen apo vetëvaren njerëzit, nuk është një risi për kryeministrin shqiptar Edi Rama. E keni dëgjuar  atë fjalën e urtë nuk “përmendet litari ne shtëpinë e të varurit”  ne rasatin konkret  kthejeni se prapthi ” nuk mund të mos përmendet litari ne shtëpinë varësve”.  lexo me teper »

Ambicie dhe disfatizëm politik?

Postuar tek Komente me December 30th, 2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

bekim-rexhepi08Nga : Bekim  REXHEPI

Ibrahim Rugova dhe Fehmi Agani mbetet ikona të politikës së butë në Kosovë dhe për këtë mbase mund të çmohet edhe për kohë të tjera në historinë e re të Kosovës, si shtet në vete. Sa herë që i referohemi LDK-së, së hershme na e përkujton vizionin e një politike unitetitare të shqiptarëve. lexo me teper »

Shetitje

Postuar tek Komente me December 29th, 2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

edison-ypiNga : Edison  YPI

Hajduta, thashethemexhinj, dembelë, shpifarakë, intrigantë, llafazanë, hipokritë, dallkaukë, rroça, poça, pyka, tyça, tyta; mblidhuni ! Mblidhuni dhe ejani ! Si zakonisht; Ju në krye, unë në bisht. Si gjithmon; ju të parët, unë i fundit. Si përherë; ju duke u mburrur, unë duke bërë sikur s’kuptoj. lexo me teper »

Demokracia dhe siguria kombëtare

Postuar tek Komente me December 29th, 2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

BURIM-RAMDANINga : Burim  RAMADANI

Siguria që ndryshon në një botë në ndryshim. Ky është një prej formulimeve adekuate për të shpjeguar sistemin ndërkombëtar të sigurisë, sfidat dhe kërcënimet që janë ri-afirmuar në kohën e globalizmit. Derisa janë fashitur një varg kërcënimesh të vjetra, vendin e tyre e kanë zënë sfida të reja dhe të frikshme, sikurse edhe ato lloj kërcënimesh të sigurisë që kanë ndryshuar mjetet dhe metodat e shfaqjes së tyre. Të tillat janë fuqizuar në territoret dhe shtetet me sistem jodemokratik. lexo me teper »