Arkivi per November, 2014

Klysh kurvi

Postuar tek Komente me November 30th, 2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

edison-ypi14Shkruan : Edison  YPI

Pas nja dy ditësh që zbriti në qytet, takoi një “shok” të cilit i tha si e kishte hallin.
-Jam çoban nga fshati. Dua të bëhem antar i ndonjë celule. Jo celular. Celularët do shpiken më vonë. Komunist që të vras bejlerë dhe agallarë, të bëj atentate nëpër rrugica.
lexo me teper »

MODELI”KINEZ” I ZGJEDHJEVE NË PD

Postuar tek Komente me November 30th, 2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

LIDERNga : Nebil  ÇIKA

 Zgjedhjet e sotme në PD mund te konsiderohen si një hap edhe me majtas ne partine që ka administruar që nga viti 1991 e këtej votën e djathte te shqiptareve .  Kjo jo vetëm për shkak te emrave qe u zgjidhjen por për standardin e zgjedhjeve që u aplikua . Përveç tre kandidaturave të sekretarit të përgjithshëm garuesit për forumet e tjera   drejtuese ishin përzgjedhur  duke lenë jashtë garës shume preh figurave te spikatura të PD-së dhe duke prekur  te drejtën kushtetuese dhe statusore  për te zgjedhur dhe tu zgjedhuar  pa ndonjë argumentim  apo sqarim paraprak. Mund te thuhet se zgjedhjet ishin më shumë një farsë se sa një proces normal zgjedhor. Pakënaqësia e anëtarësisë nga ky model ishte i dukshëm dhe seleksionimin i kandidaturave nuk ishte pjese e  rregullave në fillim të lojës kur anëtarët e PD u ftuan te kandidonin dertimin e forumeve të partisë.  lexo me teper »

KUSH NA I SOLLI DHURATË FITIMTARËT?!

Postuar tek Komente me November 30th, 2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Tirana-pushtimi-kuqNga : Kastriot  BIMO

Në 70 vjetorin e çlirimit si asnjëherë debati historik mbi fitimtarët dhe të mundurit ishte në një shkallë të atillë, ku një frymë justifikuese përshkonte tej e mbanë atmosferën, e cila padyshim mund të përfundonte në të njëjtën mënyrë si në vitin 1945. Problemi është i aq i dukshëm, sa që shumë prej palëve, por dhe “historianëve” janë pozicionuar skajshëm, duke flakur tej dhe atë mantel fisnik, që koha ja ka veshur shkencës së historisë, arsye të cilën Herodoti i madh e quajti “Mësuesja e jetës”. lexo me teper »

A mund të quhet thjesht diktaturë regjimi komunist shqiptar?

Postuar tek Komente me November 30th, 2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Ilir-Harshovaok-600x497Nga : Ilir  HASHORVA

29 Nëntori përfaqëson dy ngjarje të rëndësishme për Shqipërinë: largimin e ushtrive gjermane dhe ardhjen në pushtet të komunistëve. Lufta është e mbushur me mistere dhe me mospërputhje mendimesh të studiuesve të saj. Periudha 45-vjeçare e sundimit komunist është më e qartë, ndonëse edhe për atë mendimet janë në vartësi të përkatësisë politike të atij që e analizon. lexo me teper »

Bunker-Arti sajesë për të nderuar kryetarin e parë të PPSH( sot PS)

Postuar tek Komente me November 30th, 2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

robert-papaNga : Robert   PAPA

Kam qenë i pari që kam nxjerrë në ekran bunkeret dhe tunelet e bllokut, deri në Skrapar. Kam pasur mundësinë të shikoj më shumë nga askush, por nuk kam folur  për çdo gjë që kam parë, se disa më janë dukur sekrete ushtarake, siç ishte rasti i vebdkomandës ( sot gjoja bunker-art), sepse me 1996 ishte ende  si Vendkomandë e Shtabit të Përgjithshëm, e ashtu duhej të ishte edhe sot. lexo me teper »

AMBASADOR ARVIZU ! TREGOI MIMIT KUSH E ÇLIROI EVROPËN !

Postuar tek AKTUALE me November 29th, 2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

NEBILNga : Nebil ÇIKA

I nderuar  Shkëlqesi !

Me fal qe po ju drejtohem Ju  për një problem që është  ne masë i yni por qe lidhet edhe me detyrën tuaj si përfaqësues i SHBA  ne Shqipëri.  Siç ka thënë , sekretari Keri,  ju i ndihmuat të vinë në pushtet e me që ua dëgjojnë fjalën, si në rasatin e fotove te Enverit, ndërhyrja  juaj  mund të jetë një zgjidhje për hallin tonë e tuajin bashkë. lexo me teper »

Edi Rama mohon vetveten

Postuar tek Politike me November 29th, 2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Me-Edi-Rama-ne-Mitingun-per-artistet-15.01.1991ok2Në vitin 1992, Edi Rama shkruante se PPSH-ja duhet të dilte jashtë ligjit dhe se lufta e LANÇ-it ishte luftë civile. Ndërsa sot, 22 vite më vonë, në takim me veteranët, thotë se ajo ishte luftë çlirimtare dhe ata që e përbaltin janë tradhëtarë. lexo me teper »

Sulejman Gjana: Shërbëtorët e Enver Hoxhës po rishkruajnë historinë, paketë ligjore për hapjen e dosjeve

Postuar tek Politike me November 29th, 2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Sulejman_GjanaBisedoi : Adriatik  DOCI

Kryetari i Partisë Lëvizja e Legalitetit, Sulejman Gjana,shprehet se historia “zyrtare” është shkruar dhe po rishkruhet nga shërbëtorët e Enver Hoxhës. Duke iu referuar polemikave për figurën e Enver Hoxhës dhe rishikimit të historisë, Gjana pohoi se figura e Enver Hoxhës po mbahet gjallë për interesa politike. lexo me teper »

7 Liritë që humbën shqiptarët pas Çlirimit

Postuar tek Komente me November 29th, 2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

tufezim-komunist1Nga : Alfred  LELA

Një narrativë sa interesante, aq edhe intelektualisht e guximshme, po deshe edhe historike, i është kundërvënë retorikës së ‘çlirimit të Shqipërisë më 29 nëntor 1944’, një linjë e mbështetur kryesisht nga tekste, historianë dhe intelektualë që mblidhen emocionalisht, por edhe gjenetikisht te një traditë e majtë që sheh te komunizmi një vademecuum të identitetit. lexo me teper »

VETËM SPIUNËT?!

Postuar tek Komente me November 29th, 2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

NEBILNga : Nebil ÇIKA

Një nga mundësitë për shkëputjen politike, historike e shoqërore nga e kaluara diktatoriale në dispozicion të klasës politike shqiptare është pa dyshim denoncimi, ndëshkimi, dhe në mënyrë të veçantë distancimi i krimeve të diktaturës dhe autorëve të tyre. Ka një debat dhjetëra-vjeçar që lidhet me hapjen e dosjeve të ish-policisë sekrete të diktaturës “Sigurimit të Shtetit” që ka degjeneruar shpeshherë në përfundime krejt banale. lexo me teper »