Arkivi per October, 2014

Rama në vitin e tij të terrorit

Postuar tek Komente me October 31st, 2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

edi-rama-saimir-tahiri1Nga : Armir  SHKURTI

Në Kodin Penal të Shqipërisë, neni 230 cilëson “vepër terroriste”  në pikën ll) përhapjen, vendosjen, shkarkimin ose shpërthimin e lëndëve plasëse ose të pajisjeve të tjera vdekjeprurëse, në mjedise publike (…) kur ky shkatërrim sjell a mund të sjellë humbje të mëdha ekonomike. Po ashtu neni 152,Shkatërrimi i pronës me eksploziv, thotë shprehimisht : “Shkatërrimi apo dëmtimi me dashje i pronës me eksploziv dënohet me gjobë ose me burgim gjer në pesë vjet. Kur nga vepra penale kanë ardhur pasoja të rënda materiale, dënohet me burgim nga pesë gjer në dhjetë vjet. lexo me teper »

Sabiha Kasimati: Shkencëtarja e parë shqiptare

Postuar tek HISTORIA me October 31st, 2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

sabiha-kasimatiNga : Daniela  VATHI

Marrëdhënia e grave me shkencën është karakterizuar gjithmonë nga një rrugë e përpjetë qoftë në sferën kulturore, qoftë në atë profesionale. Për të zënë një vend, qoftë edhe minimal, këtyre grave u është dashur të thyejnë barriera të shumta, që u kanë kushtuar sakrifica të mëdha dhe një vendosmëri këmbëngulëse të jashtëzakonshme. Rrallë herë kujtohen sforcimet dhe vështirësitë, që në mënyrë të pashmangshme kanë shoqëruar përparimet e arritura dhe kompetencat shkencore të pashoqe të këtyre “mendjeve të bukura”. lexo me teper »

Psiko-patologjia e Ramës në përdorimin e termave mjekësorë

Postuar tek Komente me October 31st, 2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

rama-grushtaNga : Prof. Dr. Anesti  ÇIKOPANO

Fjalimet e kryeministri Edi Rama në kohë të vështira për shqiptarët janë plot me terminologji mjekësore. Kryeministri Rama kur flet për drejtësinë e cilëson si “kancer”, për “KLD-në si vatër infeksioni”, për ndërtimet në bregdet termi është “një kancer i avancuar”, për situatën ekonomike sintagma “për ilaçin e së vërtetës”, për spitalet “si shëndetësia e sëmurë. lexo me teper »

Terrori që po bën zap shqiptarët

Postuar tek Komente me October 31st, 2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

diktaturaNga : Nebil  ÇIKA

I vetmi që ka guxuar te protestojë për rritjen e çmimit të energjisë. Av. Altin Goxhja, një aktivist i njohur shoqërisë civile ka përfunduar në policia. Askush pas kësaj nuk ka guxuat te dali ne rruge për një gjë të tillë . Edhe pse ka shumë zemërim qytetaret janë të terrorizuar nga vala e arrestimeve për vjedhje të energjisë apo te punonjësve qe kryejnë punime pa leje kryesisht ustallarë ndërtimit , bojaxhi,hidraulikë e tek tuk edhe ndonjë pronar. lexo me teper »

Prirjet për të ngritur sërish kultin e individit të Enverit

Postuar tek Komente me October 31st, 2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

rama-nexhmiaShkruan : Kostaq  XOXA

1997-a qé një ngjarje rrënimtare për t’i çuar fatet e popullit tonë në vitin zero. Preteksti për të përftuar një kryengritje të armatosur bandat enveriste, të flashkura disi, shërbeu humbja në firmat piramidale, të cilat nuk u shpallën dot të gjitha si të tilla në gjykatat e kohës, pas zgjedhjeve “të domeneve” në të cilat, në mjaft zona zgjedhore, zgjedhjet u bënë me veten, domethënë pa kundërshtarë politikë! lexo me teper »

SHQIPTARËT, NJË REALITET I RI NË BALLKAN, TË NDARË APO TE BASHKUAR NË EVROPË ?

Postuar tek Komente me October 31st, 2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

v-tabakuNga : Vasil  TABAKU

Nuk ka pse të trembemi nga e vërteta e madhe e shqiptareve, e cila iu mohua padrejtesishtë për qindra vite dhe tani manipulohet me të ashtuquajturen tezë të NACIONALIZMIT. Pse shqiptarët u dashka të mbeten të ndëshkuar përjetesishtë me këtë ndarje tragjike dhe keqëdashëse ? A ka një alternativeë tjetër? A ka zgjidhje të afërt ? Interesat e kujt cënohen në këtë rast? Kujt I prishen planet ? Kujt I cënohen vlerat ? Përse ndodhi e gjithë kjo GJËNË MADHËSHTORE e pashembullt dhe e paparë?… lexo me teper »

Fabula e ‘popullit hajdut’ nuk i zgjidh problem energjetike të Shqipërisë

Postuar tek Komente me October 31st, 2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

meta-ramaNga : Gjergj  EREBARA

Në shtator të vitit 2001, zgjedhjet kishin disa muaj që kishin përfunduar. Buxheti i shtetit, si zakonisht, qe në krizë. Fondi Monetar Ndërkombëtar po negocionte marrëveshjen trevjeçare 2002-2005. Korporata Elektroenergjetike Shqiptare, KESH, e cila në atë kohë përfshinte të gjithë sistemin elektroenergjetik, i kishte dyert e mbyllura për kredi që nga viti 1998 pasi qe shpallur nga Banka Botërore si e pavlefshme dhe e paqëndrueshme. lexo me teper »

ISA BOLETINI,SIMBOL I QËNDRESËS ANTISERBE

Postuar tek HISTORIA me October 31st, 2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

isaboletini1Shkruan : Eugen  SHEHU

Unë e kërkova Is Boletinin,në fshatin e tij të lindjes në Boletin.Zëri im jehoi majë maleve ,i fortë.Unë thërisja,jehonës së zërit tim,iu përgjigjën gurët e Sokolicës.Tek shpirti i ftohtë i tyre jehonte troku i kalit të Isës.Mu përgjigjën dallgët e bardha të Ibrit,në rreptësinë e tyre jetonte ajo vrazhdësi emblematike e Isës kur bëhej fjalë për armiqtë tanë shekullorë,shkijet.Mu përgjigjën me një zë gati ledhatues pyjet me qar e blinë.Brenda fëshfërimës së tyre ishte ajo dashuri madhore e Isës për tokën tonë që e lindi dhe e rriti. lexo me teper »

Të bërit terror

Postuar tek Komente me October 30th, 2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Agim_557483976Nga : Agim  POPOCI

Të bërit terror është mjeshtëria e vetme me të cilën qeveria policore e Edi Ramës mund të mburret sot pas më shumë se një vit qeverisje. Sot kur ligji shkeli me të dyja këmbët në kërkim të kurimit të gjyqësorit shqiptar me polici, aty ku lojërat e fatit u përndoqën me polici dhe nuk kanë qenë kurrë më shumë në numër se më parë . lexo me teper »

Si i shtyp me këmbë kokën foshnjës 6 muajsh komandanti komunist

Postuar tek HISTORIA me October 30th, 2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

femije_i_masakruarNga : Musa  TARTARI

Përpjekjet për ta paraqitur terrorin komunist si “luftë të lavdishme nuk kane te sosur. Edhe pse ka me mijëra prova e fakte që vërtetojnë luftën terroriste te komunistëve shqiptar në drejtimin e atyre serbe , e maja ideologjike sërish vazhdon ta nxije realitetin duke i paraqitur terroristët autor te krimeve kundër njerëzimit si heronj dhe çlirimtar. lexo me teper »