Arkivi per September, 2013

Kur tradhtarët shpallen ”patriotë” dhe patriotët damkosen si ”tradhtarë”

Postuar tek Komente me September 7th, 2013 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Faik-KrasniqiNga : Faik  KRASNIQI

Tragjedia më e madhe e një kombi është kur tradhtarët bëhen ”patriotë”, dhe patriotët nga tradhtarët cilësohen ”tradhtarë. Ne shqiptarët, sikur e kemi në traditë që shumë shpejt t’i harrojmë vuajtjet tona, individuale apo kolektive qofshin ato, e sigurisht që gati-gati i harruam edhe ata shqipfolës që për shumë dekada i shërbyen armikut më të egër të popullit shqiptar që ka njohur ndonjëherë historia. Nuk është e nevojshme që të shkruajmë histori të gjata për bëmat e poshtra të spiunëve dhe tradhtarëve shqipfolës, por është mirë që kryesisht të demaskohen. Të demaskohen agjentët shqipfolës të UDB, e veçanërisht ata ish agjentë të UDB-së, që edhe sot e kësaj dite “notojnë” në ujëra të turbullta, bile disa nga ata janë të veshur edhe me pushtet, duke u pajisur kështu edhe me njëfarë imuniteti politik.

lexo me teper »

Dashuria dhe Janullatosi

Postuar tek Komente me September 7th, 2013 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

janullatos-300x208Nga : Robert  KODRA

Para pak kohësh, një miku im grek- njeri i thjeshtë dhe shumë besimtar, pati ardhur në Shqipëri dhe më pyeti nëse mund ta ndihmoja për t’u takuar me Kryepeshkopin Janullatos, vetëm sa për t’i puthur dorën.I premtova disi, me shpresën se mbase gjendej mundësia, nëse afroheshim pranë kishës në Rrugën e Kavajës dhe përpiqeshim për t’u takuar.Miku grek u largua para kohe nga Tirana dhe kështu u lehtësova nga premtimi i dhënë. Më la mbresa admirimi që kish ai grek i thjeshtë për priftin Janullatoas, duke e quajtur njeri në shërbim të Zotit.

lexo me teper »

Dredhitë Greke për kufijtë dhe vrasja e gjeneralit Italian Tellini

Postuar tek HISTORIA me September 7th, 2013 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

telini-me-ushtarakeShkruan : Eugen  SHEHU

Për shkak të një qëndrimi tejet konsekuent të qeverisë shqiptare të dalë nga Kongresi i Lushnjës, diplomacia evropiane dhe në mënyrë të veçantë Këshilli i Lidhjes së Kombeve, u detyruan të njihnin shtetin e pavarur shqiptar. Për rrjedhojë ata do të njihnin në këtë mënyrë edhe kufijtë e Shqipërisë të cilët ndonëse të vendosur disi në Konferencën e Londrës të vitit 1913, sërish patën ngjallur debate midis shtetit shqiptar fqinjit grabitqar helen.Pikërisht këto mosmarrveshje, të nxitura sa prej grekërve dhe aq prej serbëve, bën që Lidhja e Kombeve, të marrë në konsideratë sa më parë caktimin në mënyrë të përhershme të kufijve shqiptarë.
lexo me teper »

O Baton, o djal i babs

Postuar tek Komente me September 4th, 2013 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

batonNga : Alban  ÇULI

Baton Haxhiu nuk e paska aq e lehte te largohet nga “Edukata Morale dhe Politike“, qe na e mesonin neve te pjeses zyrtare te Shqiperise, si formim i njeriut modern, ai social-ateist aka. enverist, me te cilin indoktrinoheshin pioneret dhe rinia revolucionare se “feja eshte opium per popullin“.

lexo me teper »

At Marku: Janullatos punon për aneksimin e Shqipërisë nga Greqia

Postuar tek AKTUALE me September 4th, 2013 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

AtNikollaMarkuAt Nikolla Marku reagon sërish për çështjen e Kishës Ortodokse në Përmet. Në një letër dërguar Patriarkanës së Stambollit, Marku akuzon kryepeshkopin Janullatos, se lufton dhe punon për aneksimin e Shqipërisë nga Greqia. Marku shprehet se kryepeshkopi Anastas Janullatos po shkel vendimin “Tomas” të vitit 1936, që njeh pavarësinë e Kishës Autoqefale Shqiptare. Ky vendim, me anë të nenit 34, përcakton drejtimin e çdo kishe ortodokse të pavarur nga një prift i kombësisë në të cilën ushtron veprimtarinë e saj kisha.

lexo me teper »

Revanshi politik dhe opozita e (pa)mundur

Postuar tek Komente me September 3rd, 2013 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

komediaNga : Nebil  CIKA

Ende pa u ndërruar “de facto” qeveritë lufta politike midis pozitës së re dhe opozitës ka nisur ndoshta me e ashpër se sa mendohej në realitet. Palët po kapen pothuaj për çdo veprim a vendim që qeveria në detyrë vazhdon të marrë brenda ligjeve e kornizës kushtetuese dhe ajo ne pritje thotë se do t’i anulojë. Padurimi me të cilin e majta po pret pushtetin ka nxjerrë në pah anët e errëta të luftës politike që parashikohet të zhvillohet në katër vitet e ardhshme të mandatit qeverisës Rama-Meta.

lexo me teper »

Pingpongu i Logos

Postuar tek Komente me September 3rd, 2013 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

kosova-bluzaNga : Bekim  REXHEPI

Nuk ka pasur fije mëdyshje se nuk do të ketë një duel a hedhje përgjegjësish nga njëra anë në tjetër, si ne të gjitha rastet, po edhe atëherë kur diç e rëndësishme vendoset të ndodhë me Kosovën.Qytetaria definohet si përkatësi e qytetarit ndaj një shteti. Por nga momenti kur shteti nuk i siguron një status juridik qytetarit atëherë definitivisht ai privohet nga përkatësia e tij. A është interes i shtetit të Kosovës qe të diferencoi disa qytetar në emër të etnisë? Nuk e besoi se ka një shtet dhe një pushtet që e kontrakton vetveten më kësi veprimesh fare naive e politike. Serbet e Kosovës janë dhe duhet të mbesin patjetër me përkatësin e tyre prej qytetarit të Kosovës. lexo me teper »

HAFIZ SHERIF LANGU : SHQYPTARIZMA PËR FE E PËR ATDHE!

Postuar tek HISTORIA me September 3rd, 2013 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

hafiz-sherif-lengu-me-politikaneShkruan : Eugen  SHEHU

Dibra e Madhe,ajo trevë e lume shqiptare,qarkuar prej lumenjëve gumëzhitës dhe maleve të larta,nëpër shekuj ka tundur kurdoherë djepe trimash.Këta në çdo moment,i kanë dale zot fateve të kombit të tyre.Por,në ato djepe janë përkundur edhe burra të mençur,fjala e të cilëve është përcjellë me respekt së pari në odat dibrane,është shëndrruar që prej shekujsh në institucion besimi dhe krenarie njëherësh.Një gur i rëndë themeli në këtë institucion të besës dhe burrërisë dibrane,mbetet përjetësisht edhe Sherif Langu.

lexo me teper »

Kisha dhe halera

Postuar tek Komente me September 1st, 2013 nga Lajmi – 1 koment

edison-ypiShkruan : Edison  YPI

Asnjëri nga këta që po dërdëllisin për Kishën dhe “Shtëpinë e Kulturës” së Përmetit s’po e ndan Kishën nga haleja, që ta quajë Kishën Kishë dhe halenë hale’. Ca me Kishën, ca me halenë, këta janë vënë të gjithë në garë, për ta quajtur halenë Kishë, dhe Kishën hale’. Unë jam dy herë bektashi. Nga nëna përmetare pacomitlleshë, dhe babai kolonjar starjelli. Jam bër’ dhe synat. Kujt nuk beson mund t’ja tregoj. Pra unë s’kam të bëj, as me Kishën as me halenë. Megjithatë mua më llahtaris qorrllëku dhe idiotllëku, hileja dhe masakarallëku i atyre që po llapin, dhe jam njësoj i tmerruar, si nga ata që e quajnë halenë Kishë, dhe me ata që e quajnë Kishën hale’.

lexo me teper »

Kongoli dhe lustracioni

Postuar tek Komente me September 1st, 2013 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

20110410053032-dosjeNga : Agim  BAÇI

Rileximi i librit të Fatos Kongolit për vetveten ishte një shëtitje e dytë në rrugën e gjatë të trishtimit. I ndodhur në makinerinë më të kontrolluar të sistemit, atë të krijimtarisë artistike, i afruar dhe larguar në pozicionet kulturore jo nga merita apo pameritimi i tij, por nga tekat politike, Kongoli ka arritur të hedhë penelatat e njeriut të ri që kërkonte partia – të njeriut pa formë, pa kurajë. Një poezi e frikës e rrëfyer në prozë nga Kongoli, në fakt shpjegon edhe për shumë nga ajo që kemi kaluar në këto 23 vite ndryshimesh, ku ka qenë e vështirë apo thuajse gati e pamundur që ai njeri i brumosur nën frikë, nën presionin e humbjes së identitetit, të arrijë të lidhet në mënyrë të vërtetë me Lirinë, ose ta praktikojë atë në mënyrë të drejtë për veten e aq më pak për të tjerët.
lexo me teper »