Arkivi per March, 2010

Vazhdon racizmi grek

Postuar tek AKTUALE me March 31st, 2010 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Shoqata të jashtëligjshme minoritarësh mbajnë të ndezur tezën e Vorio Epirit.Media siguron foto ku përfaqësues të këtyre shoqatave “performojnë“ në rrugët e Athinës me flamuj të Vorio Epirit, madje në njërën prej tyre lexohet greqisht “Epirin e veriut , nuk e shes dhe nuk harroj”.Teza e Vorio Epirit, një tezë antishqiptare vazhdon të mbahet e ndezur nga qarqe ekstremiste greke por që fatkeqësisht shpesh i bashkohen edhe përfaqësues të minoritetit grek në Shqipëri. lexo me teper »

Dënojnë masakrën, heshtin për gjenocidin

Postuar tek AKTUALE me March 31st, 2010 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Parlamenti i Serbisë ka dënuar vrasjen e 8 mijë boshnjakëve në Srebrenicë në vitin 1995, por nuk e ka kualifikuar këtë zhvillim tragjik me emrin e vërtetë, përkatësisht gjenocid.Pas një debati të nxehtë, Parlamenti i Serbisë ka miratuar rezolutën, me të cilën, pas shumë viteve të mohimit, dënon masakrën e 8 mijë boshnjakëve në Srebrenicë.

lexo me teper »

Evropa pa thembrën e Akilit

Postuar tek Komente me March 31st, 2010 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga: Arian  REXHEPI

Sipas mitologjisë Greke, si bir i perëndive, Akili e kishte një pikë të dobët. Thembra e tij ka hyrë në histori me vargje dhe dorëshkrime të shumta. Po njëkohësisht për Akilin dhe për vetë Helenët ai qe sekreti ose çelësi nga buronte entuziazmi për fitore në fushën e betejës dhe për një ekspansion të mundshëm si në lindjen e mesme dhe në perëndimin e luftës. Helenët, në atë periudhë me kulturën dhe artin i dhanë tonin një bote që po lindte nga gërmadhat e tribuve dhe fiseve pa moralin dhe rregullat e lojës. Kulmin, zgjuarsia pas rënies së forcës arriti me Odiseun që me ekspeditat në Mesdheun e kohës me zgjuarsinë që tregoi u bë i famshëm. Para forcës së Trojës, për ta mposhtur ai zgjodhi rrugën më diabolike me dinakërinë e ofruar me Kalin e Trojës si dhuratë për fitimtarin që dhe në pabesi është i ndershëm me rregullat nga të mundurit jashtë lojës, të ofruara. Periudha Helene pavarësisht se ç’ndodhi, është më e ndritura në historinë e botës. lexo me teper »

PDK është duke e konsideruar Kosovën plaçkë lufte

Postuar tek Komente me March 31st, 2010 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga: Nexhmedin  SPAHIU

Të gjithë ata që kanë kryer shërbimin ushtarak, qoftë në ushtrinë e Titos, qoftë atë të Enver Hoxhës, e kanë mësuar një gjë: Nëse pushtohet një kazermë e armikut atëherë duhet të grabitet gjithë materiali ushtarak që mund të përdorët, ndërsa ajo që nuk mund të përdorët duhet të shkatërrohet në mënyrë që ajo të mos bie sërish në dorë të armikut.PDK është duke e konsideruar Kosovën plaçkë lufte. Gjithë ajo që nuk po arrin të grabitet po shkatërrohet pamëshirshëm në mënyrë që të mos bie në dorë të armikut, alias pushtetit të ardhshëm. lexo me teper »

LDK-ja vendosi që Demolli, Bukoshi dhe Haziri të jenë ministra të rinj

Postuar tek Kosova me March 31st, 2010 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës posa ka përfunduar mbledhjen, në të cilën ka vendosur që tre ministra nga radhët e saj, në Qeverinë aktuale të koalicionit me PDK-në, t’i zëvendësojë me tre emra të rinj. Kryesia e kësaj partie ka vendosur të largojë ministrin e Shëndetësisë, Alush Gashi, atë të Drejtësisë, Nekibe Kelmendi dhe ministrin e Kulturës, Valton Beqiri. Ministrat e larguar do të zëvendësohen me tre emra të tjerë nga radhët e kësaj partie. lexo me teper »

Rruga për në BE kalon nga Kopenhageni

Postuar tek Komente me March 30th, 2010 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Shkruan: Edlira  GJONI

Mesazhi im për Tiranën është shumë i qartë. Përgjegjësia bie mbi dy partitë politike; partia në pushtet dhe opozita. Unë shpreh shqetësim për stabilitetin e institucioneve demokratike dhe mungesën e dialogut në Parlament” – Qartë u shpreh vërtet komisioneri i ri i zgjerimit, Štefan Füle. Po kush e dëgjoi se? Menjëherë pas ikjes së tij (madje pa u ngritur akoma avioni që do e çonte në Bruksel), maxhoranca miratoi shpejt e shpejt në parlament komisioni  hetimor që nuk do merret as me kuti e as me Ruzhdie. lexo me teper »

Nuk është problemi tek oligarkia

Postuar tek Komente me March 30th, 2010 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga: Blendi  KAJSIU

Gjithnjë e më shpesh në mediat shqiptare flitet me revoltë kundër oligarkëve apo oligarkisë. Se kush janë këta nuk para sqarohet qartë, por lihet të kuptohet se kemi të bëjmë me një grusht njerëzish që kontrollojnë pushtetin mediatiko-politiko-ekonomik në Shqipëri. Shpesh të gjitha të zezat e Shqipërisë duket sikur e kanë burimin tek oligarkia apo oligarkët tanë. lexo me teper »

Shoqëria e informacionit dhe roli i leximit

Postuar tek Komente me March 30th, 2010 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga: Ilir  KALEMAJ

Në cilëndo periudhë historike, ka intelektualë, akademikë, shkrimtarë apo politikanë që rreken të na bindin se po përjetojmë një revolucione të vërtetë, packa se shpesh edhe kur ndodhin këto janë të lokalizuara. Janë proceset evolutive ato që krysisht karakterizojnë rrjedhën normale të jetës socio-ekonomike dhe kulturore dhe rrallë kemi të bëjmë me procese revolucionarizuese që përfshijnë grupe shoqërish apo kanë shtrirje globale. lexo me teper »

Pyesni çamët t’ju rrëfejnë grekët

Postuar tek Komente me March 30th, 2010 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga: Hyqmet  ZANE

Nuk janë as të parat dhe as të fundit ato çfarë thonë grekët për shqiptarët dhe aq më tepër edhe për turqit. Janë po ata grekë, që bënë megaloidhenë, janë po ata që helmuan mësuesit e Rilindjes, janë po ata që zhdukën edhe gjeneral Telinin, janë po ata që më 1913 filluan pa kthim masakrat ndaj shqiptarëve të Çamërisë dhe që e përfunduan atë pas 27 qershorit 1944, janë po ata që rrëfen vetë ideologu i madh, Faik Konica në pamfletin e tij “Ju rrëfej grekët”, në portretizimin e grekut Thanas që çdo mëngjes në Janinë kërkonte të kënaqej kur t’i çonin një shportë me sy shqiptarësh të vrarë. lexo me teper »

Partnerët e koalicionit qeverisës bien dakort me ndryshimet ne kabinet

Postuar tek Kosova me March 29th, 2010 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Dy partnerët kryesorë të koalicionit qeverisës në Kosovë thuhet të jenë pajtuar për ndryshimet brenda kabinetit qeveritar, të cilat besohet se mund të ndodhin brenda ditës së martë.Bëhet me dije se krerët e të dyja partive, Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), janë pajtuar që të ndryshojnë gjithsej gjashtë ministra, tre nga secila parti. lexo me teper »